واردات واکسن توسط بخش خصوصی نهایی شد

واردات واکسن توسط بخش خصوصی نهایی شد

رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو، از نهایی شدن خرید و واردات واکسن کرونا از سوی بخش خصوصی خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، ناصر ریاحی افزود: خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده، سرانجام سازمان غذا و دارو، مجوز لازم برای واردات واکسن کرونا از سوی بخش خصوصی را صادر کرد و به این ترتیب شرکت دریافت‌کننده مجوز از روز دوشنبه نسبت به گشایش ال‌سی و انتقال منابع مالی برای واردات این واکسن اقدام می‌کند تا در کوتاه ترین زمان ممکن به کشور برسد.

وی درباره نوع واکسن خریداری شده از سوی بخش خصوصی نیز گفت: در گام نخست، یک میلیون دز واکسن آسترانزکا خریداری شده که به کشور وارد می‌شود. در گام بعدی که بلافاصله پس از این قرارداد پیگیری می‌شود، سه میلیون دز واکسن سینوفارم چین خریداری می‌شود که البته به شرط حمل مقطعی، مذاکرات بر سر آن ادامه دارد.

عضو هیات‌رئیسه اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: با توجه به اینکه احتمالا در آینده نزدیک واکسن ایرانی کرونا نیز عرضه می‌شود، ما این شرط را برای واکسن چینی گذاشتیم تا در صورتی که دولت تغییر نظر داد یا سیاست دیگری اجرایی شد، تمام این واکسن بالاجبار به کشور وارد نشود و فقط بخشی از آن را وارد کنیم.

ریاحی درباره زمان‌بندی واردات این واکسن به کشور نیز بیان کرد: آمادگی داریم که تمام یک میلیون دز واکسن آسترازنکا را به شکل یک جا به کشور وارد کنیم، اما این بسته به ظرفیت و شرایط وزارت بهداشت دارد. در صورتی که شرایط برای دریافت چند مرحله‌ای فراهم باشد نیز ما در ابتدا ۱۰۰ هزار دز و سپس در قالب محموله‌های ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار دزی این واکسن‌ها را وارد می‌کنیم.

بخش خصوصی چند هفته قبل خبر از نهایی شدن خرید شش میلیون دز واکسن کرونا و واردات آن به کشور داده بود که پس از گمانه‌زنی‌های فراوان به دلیل صادر نشدن مجوزها و عملیاتی نشدن فرایند، واردات آن رسما متوقف شد.

پیش از این مسئولان اتاق بازرگانی پیشنهاد کرده بودند که این واکسن‌ها در اختیار کارگران و فعالان خط تولید کشور قرار گیرد.

منبع: ایسنا

آخرین اخبار کرونا را در صفحه ویروس کرونا در تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند