دستور رئیس‌جمهور به بانک‌ها

وام بدون وثیقه تا ۱۰۰ میلیون تومان/ چه کسانی می‌توانند وام بگیرند؟

وام بدون وثیقه تا ۱۰۰ میلیون تومان/ چه کسانی می‌توانند وام بگیرند؟

دولت اعلام کرده که قرار است وام‌های خرد کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان بدون وثیقه پرداخت شود، البته آنطور که سخنگوی دولت گفته این طرح شامل همه‌ی متقاضیان وام نمی‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، گرفتن وام بدون وثیقه یکی از خواسته‌های متقاضیان وام است که طی این سال‌ها بانک‌ها زیربار پرداخت این نوع وام نرفته‌اند و موضوع ضامن به سخت‌ترین بخش گرفتن وام تبدیل شده است.

در گذشته بانک‌ها برای پرداخت وام ضامن با جواز کسب، سفته و چک را نیز قبول می‌کردند اما حالا تاکید آنها روی کارمند رسمی با نامه کسر از حقوق است. همین موضوع موجب شده که بسیاری از مردم حتی نتوانند وام با مبلغ پایین بگیرند.

حالا سخنگوی دولت از تسهیل‌گیری از پرداخت وام بدون وثیقه خبر می‌دهد، علی بهادری جهرمی در این خصوص می‌گوید: با دستور رئیس‌جمهور‌ نوع وثیقه‌گذاری وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان تغییر خواهد کرد تا مردم بتوانند تسهیلات خرد را آسان دریافت کنند.(فارس)

چند روز قبل نیز وزیر اقتصاد از روش جدیدی برای پرداخت وام خبر داد. احسان خاندوزی در این خصوص گفت: نظام فعلی پرداخت وام موجب شده که بسیاری از دریافت وام محروم شوند و نارضایتی بسیاری در متقاضیان وام ایجاد کرده است. به همین دلیل هم قرار است اعتبارسنجی جایگزین روش فعلی شود.

در خصوص چیستی اعتبارسنجی مدیر اداره اطلاعات بانک مرکزی می‌گوید: بررسی سابقه پرداخت به‌موقع قبوض جرائم رانندگی و همچنین برق و گاز از دیگر مواردی است که می‌تواند در تعیین امتیاز اعتبارسنجی متقاضیان تسهیلات بانکی مؤثر باشد.

مشمولان وام بدون وثیقه چه کسانی هستند؟

با این که دولت قصد تسهیل‌گری در پرداخت تسهیلات را دارد اما به نظر می‌رسد که شامل همه‌ی متقاضیان نمی‌شود، چرا که سخنگوی دولت کسی که کارمند یا حقوق‌بگیر ثابت دولت است طبیعتا می‌تواند حقوق خود را وثیقه و اعتبار وامش کند.

بنابراین همچنان موضوع نامه کسر از حقوق بر جای خود باقی می‌ماند و فقط گرفتن وام برای کارمندان دولت آسان می‌شود، البته این طرح شامل همه‌ی کارمندان نمی‌شود و فقط کسانی که حقوق‌بگیر ثابت هستند می‌توانند از آن استفاده کنند.

در مجموع به نظر می‌رسد دولت قصد دارد به کارمندان خود که حقوق‌بگیر ثابت هستند، تا ۱۰۰ میلیون تومان وام بدون وثیقه پرداخت کند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند