وام ۵ میلیونی برای سفر زیارتی به عراق

وام 200 میلیونی

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه از ۲۳ آبان اعزام زائران به عراق آغاز شد، گفت: امیدواریم بتوانیم برای هر زائر از بانک‌ها تسهیلات ارزان قیمت ۵ میلیون تومانی در نظر بگیریم.

به گزارش تجارت‌نیوز، علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت بیان کرد: در موضوع اعزام به عراق و سوریه (که ان‌شاءالله به زودی راه‌اندازی می‌شود) ثبت‌نام متمرکز نخواهیم داشت و هر فردی می‌تواند به دفاتر زیارتی مراجعه کند. نرم‌افزاری در حال تهیه است که به‌زودی در اختیار همه دفاتر زیارتی و شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات قرار می‌گیرد که در آن بسته متنوع زیارتی مهیا می‌شود که متناسب با بودجه و سلیقه زائر به متقاضیان معرفی می‌کند؛ در واقع زائر می‌تواند محل اسکان ارزان یا هتل چندستاره، اتوبوس ۵۰ نفره، ون یا خودروی سواری و سرو غذا به صورت بوفه باز یا فقط دریافت صبحانه را انتخاب کند اما در حال حاضر با نرم‌افزار موقتی مشغول ثبت‌نام و اعزام این دوره گذار هستیم.

وی با بیان اینکه این امر هنوز به طور کامل شکل اجرایی به خود نگرفته است اما در حال حرکت به سمت آن هستیم، گفت: روز گذشته با دفاتر استان تهران جلسه‌ای برگزار شد تا مسئولان دفاتر نسبت به تغییر ریل سازمان برای ارائه خدمات توجیه شوند. بر این اساس دفاتر زیارتی می‌توانند به گروه‌های اجتماعی مختلف و گروه‌های صنفی مختلف مانند ادارات و کارخانه‌ها بسته‌های زیارتی متناسب با شرایط آنها ارائه کنند که در این صورت بر میزان ثبت‌نام متقاضیان نیز افزوده خواهد شد.

برای اعزام زائران به صورت هوایی محدودیتی نداریم

رئیس سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: برای اعزام زائران به صورت هوایی محدودیتی نداریم و اکنون زائران هرچقدر ثبت‌نام کنند، امکان اعزام وجود دارد اما با توجه به شرایط پاییز و زمستان و اینکه اعزام‌ها فعلاً فقط به صورت هوایی است میزان ثبت‌نام کم بوده است البته از طریق سفیر ایران در عراق درخواست کرده‌ام پیگیر باشد تا بتوانیم برای اعزام زائران به صورت زمینی نیز مجوز دریافت کنیم.

وی افزود: حتی اعلام کرده‌ایم حاضر به برقراری ویزا برای سفرهای زمینی هستیم تا مشکل دولت عراق هم در این خصوص برطرف شود. البته با سفارت عراق در ایران مذاکراتی داشته‌ایم که آنها اعلام کردند هنوز دستور‌العملی در این رابطه از سوی دولت عراق نیامده است و امیدواریم با مساعی سفیر ایران در عراق میزان ثبت‌نام‌کنندگان افزایش یابد.

وی درباره راه‌اندازی کاروان‌های زیارتی سوریه نیز اظهار کرد: امیدواریم در آذرماه سفرهای سوریه را هم راه‌اندازی کنیم البته اخیراً دریافت مبلغ ۱۵ میلیون تومان از سوی کاروان‌های آزادبَر به گوشمان رسیده است اما امیدواریم هزینه سفر به این کشور را در حدود قیمت دوسر هوایی سفر به عراق مدیریت کنیم تا متقاضیان زیارت حضرت زینب و حضرت رقیه بتوانند با شرایط مناسبی به سوریه اعزام شوند.

اعزام کاروان‌های غیرمجاز به سوریه

وی درباره اعزام کاروان‌های غیرمجاز به سوریه نیز گفت: بیش از اینکه واقعیت داشته باشد، شایعه است؛ فقط حدود دو هفته پیش یکی از شرکت‌های هواپیمایی دو گروه زائر را به سوریه برده بود که آنها را از فرودگاه بازگرداندند؛ دولت سوریه با توجه به تفاهم‌نامه قبلی که با سازمان حج و زیارت امضا کرده بود، به آنها اعلام کرد فقط زائرانی اجازه ورود دارند که در قالب تفاهم‌نامه مذکور باشند.

رشیدیان اظهار کرد: ما نیز در سفر به سوریه تعجیل کردیم و اکنون که مسیر در حال باز شدن است و مطالباتی وجود دارد، زمینه برای کسانی که صلاحیت‌های لازم را ندارند به وجود نیاید. بر این اساس به سوریه رفتیم و تفاهم‌نامه‌ای برای اعزام‌ها با طرف سوری امضا کردیم.

وی در پاسخ به اینکه هزینه سفر به عتبات برای بسیاری از اقشار جامعه حتی در صورت بازگشت به صورت زمینی، بالا است؛ برای ارائه تسهیلات چه تدبیری دارید، گفت: صبح امروز جلسه‌ای با یکی از رؤسای بانک‌های طرف قرارداد با سازمان حج و زیارت داشتیم. بنده در این جلسه اعلام کردم با توجه به اینکه برخی افراد که به این سفرهای زیارتی می‌روند از طبقه متوسط به پایین جامعه هستند، در تأمین هزینه‌ها مشکل دارند و اگر یک خانواده چهار نفره حتی مسیر بازگشت را زمینی انتخاب کند باید بیش از ۲۰ میلیون تومان بپردازد که با اوضاع فعلی اقتصادی رقم بالایی است.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: تصور ما این است که بتوانیم برای هر زائر از بانک‌ها تسهیلات ارزان‌قیمت پنج میلیون تومانی در نظر بگیریم. این موضوع در استان‌ها و دفاتر زیارتی در حال پیگیری است و برخی از آنها امکاناتی در این رابطه از بانک‌های محلی و استانی آماده کرده‌اند؛ ما نیز در سطح ملی با بانک‌هایی که سازمان با آنها تعامل مالی دارد پیگیر موضوع هستیم. بنابراین ارائه تسهیلات در راه است و متقاضیان می‌توانند امیدوار باشند که در این راستا اقدامی صورت گیرد.

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند