تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

خبرنگاران و طلاب زودتر از بیماران نادر واکسینه می‌شوند!

خبرنگاران و طلاب زودتر از بیماران نادر واکسینه می‌شوند!

پنج هزار بیمار نادر هنوز واکسن کرونا دریافت نکرده‌اند اما پنج گروه جدید از سوی وزیر بهداشت برای واکسیناسیون اعلام شده. در کنار آن واکسیناسیون خبرنگاران و طلاب حوزه علمیه نیز شروع شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، در حالی که پنج هزار بیمار نادر در انتظار تزریق واکسنند، قرار است اساتید و کادر آموزشی مدارس علمیه از ۱۶ تا ۱۹ مرداد واکسن بزنند و زمان تزریق واکسن طلاب محصل هم از ۳۰ مرداد تا ۶ شهریور است.

این خبری است که پناهی، مدیر امداد و سلامت حوزه های علمیه اعلام کرده و گفته اساتید و کادر آموزشی مدارس علمیه در هفته آتی واکسن می‌زنند و طلاب محصل هم اواخر مرداد.

اما چه تعداد طلاب در کشور داریم؟ آمار دقیقی از تعداد طلاب در کشور وجود ندارد. آنطور که خاتمی، عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه کشور سال ۹۸ گفته بود: ۱۶۰ هزار طلبه در کشور داریم. یعنی برای واکسیناسیون این گروه حدود ۳۲۰ هزار دز واکسن نیاز است.

پیش از این هم سه هزار کارمند صدا و سیما واکسینه شدند. همچنین پیگیری‌های تجارت‌نیوز نشان می‌دهد اعضای ستاد انتخابات کشور هم واکسن کرونا زده‌اند.

انتظار پنج هزار بیمار نادر برای واکسن

حمیدرضا ادراکی، مدیرعامل بنیاد بیماری‌های نادر کشور به تجارت‌نیوز می‌گوید: «بارها وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی تائید کردند که بیماران نادر باید واکسینه شوند ولی هنوز مراکز واکسیناسیون در پاسخ بیمارانی که مراجعه می‌کنند، ابراز بی‌اطلاعی می‌کنند.»

او می‌گوید: «همه گروه‌ها واکسن دریافت کردند ولی هنوز بیماران نادر واکسینه نشدند. بیماران نادر از این مرکز به آن مرکز می‌روند اما دست خالی به خانه برمی‌گردند. آن هم در حالی که این بیماران به دلیل نقص سیستم ایمنی بدن بسیار در خطر هستند و باید همراه با کادر درمان واکسینه می‌شدند.»

ادراکی ادامه می‌دهد: «بیماران نادر در چنین شرایطی که از خانه هم نباید خارج شوند، با خطر ابتلا به کرونا برای واکسیناسیون در رفت و آمد هستند اما واکسنی هم به آنها تزریق نمی‌کنند.»

آنطور که پیش‌تر ادراکی به تجارت‌نیوز گفته بود: «گروهی از بیماران نادر هیچ‌گونه سیستم دفاعی در بدنشان نسبت به هرنوع عامل خارجی از جمله ویروس و میکروب ندارند. اگر این بیماران به کرونا مبتلا شوند پاسخ به درمان در آنها بسیار ضعیف است. این افراد باید هر چه زودتر واکسینه شوند.»

واکسیناسیون خبرنگاران و طلاب

این در حالی است که هفته گذشته وزیر بهداشت پنج گروه جدید برای واکسیناسیون معرفی کرد. در کنار آن رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز گفت: «تزریق واکسن کرونا به خبرنگاران از روز شنبه ۹ مرداد شروع می‌شود که در قالب این طرح ۳۲ هزار خبرنگار میدانی در کشور واکسینه می‌شوند.»

برخی از خبرنگاران می‌گویند حتی بدون داشتن کارت خبرنگاری توانستند واکسن دریافت کنند. در حالی که بیماران نادر نامه‌های تائید شده از سوی وزارت بهداشت را به مراکز بهداشت ارائه می‌دهند اما باز هم به آنها واکسن تزریق نمی‌کنند!

حالا سامانه جداگانه‌ای برای ثبت نام واکسن طلاب راه‌اندازی شده و آنها می‌توانند با ورود به این سامانه واکسن بزنند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند