خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : بررسی وضعیت بازار سهام در نیمه نخست سال/ یک هیچ به نفع بورس!

واکنش سازمان ملل و آمریکا به رونمایی از موشک هایپرسونیک

11 1

موشک هایپرسونیک «فتاح» جدیدترین دستاورد راهبردی نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز گذشته، سه‌شنبه (۱۶ خرداد) رونمایی شد. که این خبر واکنش‌های زیادی به همراه داشت.

به گزارش تجارت‌نیوز، جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید به رونمایی ایران از موشک هایپرسونیک فتاح واکنش نشان داد.

جان کربی در نشست خبری در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره این موضوع گفت: «دولت [جو] بایدن در مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه و از جمله با توسعه برنامه موشک‌های بالیستیک این کشور بسیار شفاف، دقیق و قاطع عمل کرده است.»

این مقام کاخ سفید اضافه کرد: «من به طور خاص درباره گزارش‌های مربوط به موشک هایپرسونیک ادعایی ایران اظهارنظر نمی‌کنم اما ما برای مقابله با اقداماتی که ایران در منطقه انجام می‌دهد و از جمله برای مقابله با برنامه موشک‌های بالیستیک این کشور تحریم‌های بسیار روشنی وضع کرده‌ایم.»

ساعاتی قبل‌تر از اظهارات جان کربی، وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد  شبکه‌ای از شرکت‌های مستقر در ایران، چین و هنگ‌کنگ را به بهانه حمایت از برنامه موشکی ایران در فهرست تحریم‌ها قرار داده است.

معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا بعد از اعمال این تحریم‌ها گفت: ««اقدام امروز تعهد ما را برای پاسخ به فعالیت‌هایی که ثبات منطقه را تضعیف می‌کند و امنیت شرکا و متحدان کلیدی ما را تهدید می‌کند، تقویت می کند. ایالات متحده به هدف قرار دادن شبکه‌های خرید فراملیتی که به طور مخفیانه از تولید موشک‌های بالستیک ایران و سایر برنامه‌های نظامی حمایت می‌کنند، ادامه خواهد داد.»

گزارش‌ها حاکی است موشک هایپرسونیک فتاح هزار و ۴۰۰ کیلومتر برد دارد و قادر است از تمامی سامانه‌های سپر موشکی عبور کند و این سامانه‌ها را منهدم کند. این نوع موشک‌ جزو جدیدترین تسلیحات و تجهیزات هستند که امروزه توسط کشورهای همچون آمریکا، روسیه و چین تولید و به کارگرفته می‌شوند(فارس).

تاثیر تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد ایران

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری که مشروح آن در وبگاه وزارت امور خارجه این کشور منتشر شده است، در  پاسخ به سوالی به دفاع از سیاست‌ اعمال تحریم‌های یک‌جانبه توسط واشنگتن پرداخته و گفت: «تحریم‌های آمریکا به طور موثری بر اقتصاد آن‌ها(ایران) تاثیر می‌گذارد. این تحریم‌ها به تورم و بیکاری در ایران کمک می‌کند. این تحریم‌ها تاثیر مستقیمی روی کشور آن‌ها و مردمشان دارد.»

این مقام وزارت امور خارجه آمریکا در حالی آشکارا بر تاثیر مخرب این تحریم‌ها بر معیشت مردم ایران تاکید دارد که دولت‌های آمریکا مدعی بوده‌اند تحریم‌های این کشور مانعی برای تامین کالاهای بشردوستانه از جمله غذا و دارو نیست.

پاتل در ادامه این نشست درباره این که چه نظری درباره رونمایی از موشک فتاح، اولین موشک هایپرسونیک ایران دارد، بدون در نظر گرفتن نقش مخرب و ثبات‌زدای حضور نظامی مداخله‌جویانه آمریکا در منطقه و فروش میلیاردها دلار تسلیحات به کشورهای منطقه که موجب دامن زدن به رقابت تسلیحاتی در منطقه شده است، گفت: «ما این ادعاها توسط ایران را دیده‌ایم. نگرانی‌های ما درباره برنامه موشکی ایران سابقه‌ای طولانی دارند. رژیم ایران به ثبات زدایی از منطقه ادامه می‌دهد، از جمله از طریق تولید و اشاعه تسلیحات خطرناک.»

پاتل ادامه داد: «آمریکا با متحدان و شرکای خود، از جمله در منطقه، به فعالیت در راستای بازدارندگی از رفتار ثبات‌زدای ایران و مقابله با آن ادامه می‌دهد. ما همچنین به استفاده از طیفی از ابزارهای موجود در زمینه عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای برای رسیدگی به اقدامات ایران در زمینه تولیدات موشکی و اشاعه تسلیحات متعهد هستیم. تحریم‌هایی که امروز(شامگاه سه‌شنبه) علیه (بخش‌ها و افراد مرتبط) با تدارکات تولیدات موشکی ایران اعمال کردیم، تاکیدی بر این تعهد ماست.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در حالی به دستاوردهای موشکی ایران به عنوان رفتاری ثبات‌زدا در منطقه اشاره کرده و بر تعهد واشنگتن نسبت به مقابله با آن اشاره می‌کند که مقامات عالی‌رتبه ایران گفته‌اند تلاش‌ها برای ارتقای برنامه موشکی ایران جهت ارتقای توان دفاعی کشور در قبال هر گونه تجاوزات خارجی بوده و قابل مذاکره نیست.

واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به نزدیکی روابط ایران ومصر

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این که ارزیابی آمریکا درباره نزدیک شدن ایران و مصر که پس از سفر سلطان عمان به ایران قریب‌الوقوع به نظر می‌رسد چیست و آیا مصر و عمان، هر یک به عنوان شرکا یا متحدان آمریکا گفت‌وگویی در این زمینه با واشنگتن داشته‌اند یا نه، گفت: «قصد ندارم وارد جزئیات تعاملات دیپلماتیک‌مان بشوم اما وقتی موضوع چالش‌های ناشی از آن رفتار ثبات‌زدای آن، نه‌تنها در منطقه بلکه در سراسر جامعه بین‌المللی مطرح است، یکی از اصول مهم ما هماهنگی نزدیک با متحدان و شرکایمان در این زمینه است. مسلما مصر یکی از شرکای مهم در برخی حوزه‌هاست.»

او در ادامه گفت: «مسلما ما با کشورهایی که اقداماتی در جهت عادی‌سازی بیشتر روابط یا تعمیق همکاری‌شان با رژیم ایران انجام دهند، مخالفت خواهیم کرد. اما در زمینه مقابله با چالش‌های ناشی از ایران، با متحدان و شرکایمان رایزنی خواهیم کرد.»

ایران باید به تعهداتش در زمینه قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل پایبند باشد

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در یک نشست خبری که مشروح آن در وبگاه سازمان ملل منتشر شده است، در پاسخ به این که سازمان ملل چه واکنشی به رونمایی ایران از موشک هایپرسونیک فتاح دارد و آیا این اقدام ناقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است، گفت: «من اطلاعاتی ندارم که بر اساس آن اظهار نظر کنم. ما بر این باوریم که ایران باید به تعهداتش در زمینه قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل پاینبد باشد.»

در ادامه این نشست خبری، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در پاسخ به این که آیا سازمان ملل بازگشایی سفارت ایران در عربستان سعودی را اقدامی مثبت در منطقه تلقی می‌کند، گفت: «فکر می‌کنم هر زمانی که دو کشور، به ویژه دو کشوری که نفوذ بالایی در آن منطقه، در منطقه خلیج فارس دارند، در گفتمانی صریح و سازنده مشارکت داشته باشند،‌ برای منطقه مفید است.»

مراسم بازگشایی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ریاض، روز گذشته ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ با حضور  علیرضا بیگدلی، معاون وزیر امور خارجه در امور کنسولی، ایرانیان و امور مجلس و حسن زرنگار سرپرست سفارت جمهوری ایران و با حضور علی الیوسف معاون کنسولی وزارت امور خارجه عربستان سعودی و تعدادی از مقامات وزارت امور خارجه ،سفرای و اعضای کادر دیپلماتیک مقیم عربستان سعودی و نمایندگان دفاتر سازمان‌های منطقه‌ای و بین المللی مستقر در ریاض برگزار شد(ایسنا).

 

نظرات