کاهش ۵۰ درصدی حمل مسافر با ناوگان عمومی بین شهری در نوروز

کاهش ۵۰ درصدی حمل مسافر با ناوگان عمومی بین شهری در نوروز

وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به انجام سفرهای حمل و نقل عمومی برون شهری با کنترل‌های بهداشتی، از کاهش ۵۰ درصدی جابه‌جایی مسافر بین شهری نسبت به شرایط عادی انجام سفرها در سال ۹۸ با ناوگان حمل ونقل عمومی خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمد اسلامی با اشاره به آمار سفرهای انجام شده در نوروز ۱۴۰۰ اظهار کرد: در نوروز امسال در بازه ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۰، در مجموع ۷.۷ میلیون نفر مسافر با ناوگان حمل و نقل عمومی برون شهری جا به جا شده اند که شامل ۵.۴ میلیون مسافر جاده‌ای، ۱.۱ میلیون مسافر ریلی، ۸۱۵هزار مسافر هوایی و ۴۶۰ هزار نفر مسافر دریایی می باشد که منطبق با پیش بینی های اعلام شده وزارت راه و شهرسازی قبل از فرار رسیدن ایام نوروز بوده است.

وی ادامه داد: با توجه به آنکه نوروز ۱۳۹۹ ابتدای شیوع پاندمی کرونا در کشور بود و تقاضا برای سفر به صورت قابل ملاحظه ای کاهش یافته بود، مبنای مقایسه با شرایط عادی، نوروز ۱۳۹۸ در نظر گرفته شده است، همچنین وزارت راه و شهرسازی به منظور کاهش سفر، از اعلام و اطلاع رسانی طرح ویژه نوروزی مانند سال های قبل خودداری کرد.

اسلامی با تاکید به انجام سفرهای ضروری با رعایت پروتکل های بهداشتی افزود: همه سفرهای حمل و نقل برون شهری به صورت کنترل شده و بر اساس پروتکل های ابلاغی وزارت بهداشت انجام شده اند، با توجه به لزوم استعلام وضعیت سلامت متقاضیان سفر پیش از فروش بلیت از سامانه سروا وزارت بهداشت، در بازه ۲۰ روزه مذکور و از میان کدهای ملی استعلام شده قبل از فروش بلیت به مسافران و ضمن بررسی مجدد آن پیش از موعد سفر، تست کرونای حدود ۲۲۴۰ نفر از متقاضیان مثبت بوده که از سفر آنها جلوگیری به عمل آمده است.

رعایت ظرفیت های ابلاغی در ناوگان عمومی جاده ای

وزیر راه و شهرسازی گفت: یکی دیگر از اقداماتی که در اجرای دستورالعمل های وزارت بهداشت صورت دادیم رعایت فاصله گذاری اجتماعی در ناوگان بود، بدین صورت که پذیرش مسافر در اتوبوس و قطار با ۵۰ درصد ظرفیت ناوگان و در پروازهای داخلی با ۶۰ درصد ظرفیت هواپیما انجام شد.

اسلامی توضیح داد: آمارها نشان می دهد اگر چه کاهش ۵۰ درصدی در تعداد جا به جایی مسافران با وسایل حمل ونقل عمومی جاده ای در نوروز ۱۴۰۰ نسبت به ۹۸ داشته ایم اما تعداد تردد این وسایط حمل ونقل عمومی جاده ای نسبت به نوروز ۹۸، ۹ درصد افزایش داشته است که این موضوع به خوبی رعایت پروتکل ها در کاهش تعداد سرنشینان در هر وسیله نقلیه عمومی را در نوروز ۱۴۰۰ نشان می دهد.

۹ میلیون ۶۲۴ هزار تردد وسایل شخصی

اسلامی در خصوص وضعیت تردد در جاده های کشور گفت: از ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ متوسط تردد روزانه بین استانی (ورود و خروج) ۱،۷۹۳،۱۰۱ وسیله نقلیه ثبت شده که نسبت به شرایط عادی ۱۶ درصد کاهش داشته است. همچنین مبدا بیشترین پلاک های مشاهده شده در جاده های کشور در این بازه، توسط سامانه های هوشمند، از مبدا استان های تهران و البرز، خراسان رضوی، فارس، اصفهان، مازندارن و گیلان ثبت شده است.

وی افزود: بر اساس اطلاعات پلاک های ثبت شده تقریبا ۱۰میلیون و ۳۱۸ هزار پلاک خودرو در محورهای برون شهری رویت شده که ۹میلیون ۶۲۴ هزار پلاک متعلق به وسایل نقلیه شخصی جاده ای بوده است، تخمین زده می شود در حدود ۳۰ میلیون مسافر با خودروهای شخصی در این بازه در کشور سفر کرده اند این درحالی است که در مجموع ۷۱۹ هزار و ۲۵۴ سفر جاده‌ای با وسایل حمل ونقل عمومی شامل تاکسی های برون شهری، مینی بوس و اتوبوس با صورت وضعیت در کشور انجام شد.

رعایت سخت‌گیرانه پروتکل‌های بهداشتی

وزیر راه و شهرسازی به موضوع نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی اشاره کرد و گفت: وزارت راه و شهرسازی نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی و اطمینان از اجرای همه دستورالعمل های وزارت بهداشت برای کنترلهای بهداشتی سختگیرانه عمل کرده است، علاوه بر ضدعفونی مکرر ناوگان و پایانه ها، الزام استفاده از ماسک توسط مسافران و غربالگری عمومی، نظارت جدی بر موارد دیگر به ویژه استعلام وضعیت ابتلا قبل از فروش بلیت و حفظ فاصله اجتماعی مناسب در ناوگان را صورت داده‌ایم.

اسلامی اضافه کرد: این امر حاکی از آن است که هر مسافری که با ناوگان حمل و نقل عمومی سفر کرده از فیلتر کنترل های بهداشتی در نظر گرفته شده عبور کرده است، همچنین در صورت مشاهده و گزارش هر گونه تخلف در عدم رعایت پروتکل ها و دستورالعمل ها برای انجام سفرها، به صورت سختگیرانه و بر اساس مقررات تدوین شده با متخلفین برخورد می شود.

آخرین اخبار کرونا را در تجارت‌نیوز بخوانید.

منبع: فارس

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند