به گزارش تجارت‌نیوز:

نجات بورس در لحظه آخر / فولادی‌ها هک شدند، شاخص سبز شد!

بازار سرمایه

کارشناسان اعتقاد دارند شروع مذاکرات اتمی در دوحه منجر به نجات بورس و بازگشت دقیقه نودی شاخص از لبه پرتگاه شده است.

بهگزارش تجارت‌نیوز، کارشناسان اعتقاد دارند شروع مذاکرات اتمی در دوحه منجر به نجات بورس و بازگشت دقیقه نودی شاخص از لبه پرتگاه شده است.

بورس تهران امروز شاهد رشد بیش از ده هزار واحدی شاخص کل بود. تابلوهای بورس امروز رشدی بالغ بر ۱۰ هزار و ۳۶۰ واحدی را به ثبت رساندند. شاخص کل نیز در محدوده یک میلیون و  ۵۱۴هزار واحدی قرار گرفت که حاکی از نجات بورس از سقوط به کانال یک میلیون و چهارصد هزار واحدی است.

شاخص‌ هم‌وزن نیز رشدی ۳۷۹۷ واحدی را تجربه کرد و در محدوده ۴۲۱ هزار واحدی به کار خود پایان داد. ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس نیز بدون تغییر محسوسی نسبت به روزهای گذشته به سه هزار و ۳۴۵میلیارد تومان رسید.

نجات بورس در روز شروع مذاکرات

آغاز دوباره مذاکرات اتمی در پایتخت قطر باعث شده تا بسیاری از کارشناسان نسبت به احیای برجام امیدوار شوند. بازار سهام نیز بلافاصله از این تقویت امید اثر پذیرفت. به نحوی که امروز می‌شد به وضوح ردپای دیپلماسی را روی تابلوهای بورس تهران مشاهده کرد. تحلیلگران بازار سهام نیز اعتقاد دارند تقویت احتمال احیای برجام می‌تواند زمینه‌ساز نجات بورس از وضعیت کنونی شود.

از طرفی هم با نگاه به وضعیت نمادهای موثر بر شاخص می‌توان به روشنی متوجه اثرپذیری بازار از تحولات سیاسی و دیپلماتیک کشور شد. البته از طرفی هم اتفاقاتی که امروز در مجلس شورای اسلامی رقم خورد بر نوسانات شاخص کل تاثیرگذار بوده است. با توجه به فرآیند استیضاح وزیر صمت که به جریان افتاده بود سهام خودروسازان وارد فاز صعودی شده بودند. با وجودی که امروز استیضاح فاطمی امین توسط رییس مجلس اعلام وصول نشد اما خودروسازان کماکان بر مدار سبز به حرکت خود ادامه می‌دهند.

تاثیر هک فولادی‌ها بر بورس

البته نباید از خبر هک شدن سه مجموعه بزرگ فولاد در روز گذشته نیز غافل شد. اتفاقی که بسیاری را نسبت به وضعیت تولید شرکت‌های فولادی نگران ساخته بود اما وضعیت سهام فولادی‌ها در طول معاملات امروز نگرانی‌ها را برطرف کرد. هرچند مساله قطعی برق در این مجموعه‌ها نیز مزید بر علت شده و باعث کاهش میزان تولید می‌شود. اما به طور کلی در حال حاضر به نظر می‌رسد وضعیت خانواده فولادی‌ها در بازار سرمایه نسبتا خوب است.

حال، کارشناسان بر این باورند که اگر سیگنال‌های مثبتی از روند مذاکرات دریافت شود می‌توان امیدوار بود که بورس نیز دستخوش تغییرات امیدوارکننده‌ای شود. از همین رو فعالان بازار سرمایه منتظر هستند تا ببیند فرآیند نجات بورس می‌تواند به نتیجه‌ای ملموس برسد یا اینکه مذاکرات کماکان فرسایشی ادامه خواهد یافت؟

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند