کد خبر: 161714

تحلیل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

پتانسیل کچاد برای سودآوری در نیمه دوم سال

رشد قیمت جهانی فولاد عامل تحریک‌کننده‌ای برای رشد تولید محصولات چادرملو است. عملکرد ۵ ماهه این شرکت نشان می‌دهد بودجه پیش‌بینی شده به نحو مطلوبی محقق شده لذا شرکت در نیمه دوم سال پتانسیل رشد تولید بیشتر را خواهد داشت.

سرویس بازار -

پانیذ نوربخش: نقش فولاد در توسعه کشورها غیرقابل انکار است و این موضوع سبب شده فولاد صنعت مادر نامیده شود. معمولا کشورهایی که مراحل اولیه توسعه و ایجاد زیربناها را سپری می‌کنند، ناگزیر به ایجاد صنایع مادرند چرا که در شرایط توسعه، محصولات این صنایع به وفور به صورت مستقیم یا واسطه‌ای مورد مصرف قرار می‌گیرند.

به گزارش تجارت‌نیوز، سنگ آهن مهم‌ترین ماده اولیه در تولید فولاد است و بیشترین سهم را در بهای تمام شده فولاد دارد. در ایران به طور متوسط ۴۳ درصد بهای تمام شده فولاد مربوط به سنگ آهن است.

به علت فاصله طولانی‌تر مراکز عمده مصرف‌کننده محصولات (فولاد مبارکه، ذوب‌آهن اصفهان، فولاد غدیر و فولاد ارفع) تا بندرعباس نسبت به شرکت چادرملو، خرید محصولات این شرکت به نسبت واردات نه تنها باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود بلکه هزینه حمل‌ونقل ریلی و جاده‌ای را به نحو چشمگیری کاهش می‌دهد. این موضوع قیمت تمام شده سنگ آهن را برای کارخانه‌های فولادسازی کاهش می‌دهد.

رشد قیمت جهانی فولاد در ماه‌های اخیر نرخ‌های فروش شرکت‌های سنگ آهنی را نیز تحت تأثیر قرار داده است. از آنجایی که رشد قیمت سنگ آهن علاوه بر رشد درآمد، بهای تمام شده شرکت‌های سنگ آهنی را نیز متاثر می‌کند به بررسی کلی سودآوری شرکت بزرگ سنگ آهنی کشور «چادرملو» پرداخته‌ایم.

پیشینه و آینده

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در ۴ خرداد ۱۳۷۱ در دفتر ثبت شرکت‌های یزد به ثبت رسید. شخصیت حقوقی شرکت در مرداد ماه ۱۳۷۶ از دولتی به خصوصی تغییر یافته و در مرداد ۱۳۸۲ به شرکت سهامی عام تبدیل و در مهرماه ۱۳۸۲ در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است.

موضوع فعالیت شرکت اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری از معادن سنگ آهن و تولید کنسانتره از آن، تولید گندله، تولید سنگ آهن‌های دانه‌بندی شده و تولید محصولات فولادی است.

 

ترکیب سهام‌داران عمده

سهام‌داران درصد
شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری امید ۳۹٫۱
کانون سهام‌داران عدالت (۳۰ شرکت سرمایه‌گذاری استانی) ۲۰٫۷
شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات ۱۶٫۷
سایر سهام‌داران ۱۳٫۱
شرکت فولاد مبارکه اصفهان ۱۰٫۴

 

 

اعضای هیات مدیره

ردیف شرکت تاریخ انتصاب تاریخ اتمام
۱ شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری امید ۹۶ ۹۸
۲ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات ۹۶ ۹۸
۳ شرکت سرمایه‌گذاری سپه ۹۶ ۹۸
۴ شرکت سرمایه‌گذاری استان گیلان(عدالت) ۹۶ ۹۸
۵ شرکت فولاد مبارکه اصفهان ۹۶ ۹۸

 

در مورد طرح‌ها و برنامه‌های آینده چادرملو در چشم‌انداز ۵ ساله، ۲ طرح مهم در دست مطالعه و برنامه‌ریزی‌اند.

طرح اول احداث ۲ واحد نورد به ظرفیت سالیانه ۱٫۲ میلیون تن میلگرد در جوار کارخانه فولادسازی واقع در مجتمع صنعتی چادرملو و طرح دوم احداث کارخانه گندله‌سازی جدید با ظرفیت تولید سالیانه ۴ میلیون تن در مجتمع صنعتی چادرملو است.

بر اساس برآوردهای شکل گرفته، حدود ۷۶ میلیون تن از ذخیره معدن چادرملو باقی‌مانده است. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن هستند که ۳ تا ۴ سال دیگر ذخیره معدن به پایان می‌رسد.

در این راستا امید شرکت چادرملو به پهنه جدیدD19 است. در برآوردهای اولیه این پهنه حدود ۱۰۰ میلیون تن ذخیره پیش بینی شده است. منطقه حفاظت شده معدنی D19 به دلیل واقع شدن در حیات وحش از سوی سازمان محیط زیست دارای اهمیت است. بزرگ‌ترین سد راه چادرملو در بهره‌برداری از این پهنه، ضوابط زیست محیطی و مجوزهای سازمان محیط زیست است.
 

رقبا یا رفقا؟

کل تولید کنسانتره سنگ آهن کشور در سال گذشته ۳۳٫۹ میلیون تن بوده که حدود ۶۷٫۸ درصد از آن مربوط به دو شرکت چادر ملو و گل گهر است.

اگرچه دو تولیدکننده اصلی سنگ آهن کشور گل گهر و چادرملو هستند اما این دو شرکت با هم در رقابت نیستند تا جایی که آن‌ها را به نام «دوقلوهای سنگ آهنی» می‌شناسند.

علت این موضوع به مصرف‌کنندگان فعلی کنسانتره سنگ آهن در کشور –فولاد مبارکه و فولاد خوزستان- برمی‌گردد.  این دو شرکت به دلایل فنی و تجهیزاتی مجبورند به نسبت‌های معین از کنسانتره تولیدی شرکت‌های معدنی و صنعتی چادرملو و گل گهر جهت مصرف در کارخانه‌های گندله‌سازی استفاده کنند.

کنسانتره تولیدی چادرملو به صورت «نرمه» و عیار حداقل ۶۷٫۵ درصد خوراک مستقیم کارخانه‌های گندله‌سازی است در حالی که کنسانتره تولیدی گل گهر با عیار مشابه، به صورت «زبره» بوده و لازم است پیش از مصرف کارخانه گندله‌سازی یک مرحله دیگر آسیاب شود.

 

نگاهی به نسبت‌های مالی شرکت

یکی از روش‌های مهم تحلیل وضعیت مالی یک شرکت بررسی نسبت‌های مالی است. این نسبت‌ها رابطه میان اقلام عمده صورت‌های مالی شرکت را نشان می‌دهند و واقعیت‌های مهمی در مورد عملیات و وضعیت مالی شرکت را بیان می‌دارند. در ذیل به بررسی نسبت‌های مهم مالی گکوثر پرداخته‌ایم.

 

نسبت‌های سودآوری

نسبت‌های سودآوری میزان موفقیت شرکت در سودآوری و نحوه تأمین این سود از محل‌های مختلف (درآمد، فروش و سرمایه‌گذاری) را نشان می‌دهند.

نسبت مالی/سال مالی ۹۱ ۹۲ ۹۳ ۹۴ ۹۵
نسبت‌های سودآوری حاشیه سود خالص ۷۱٫۵۳ ۵۳٫۴۴ ۵۶٫۶۶ ۳۹٫۴۶ ۳۶٫۵۱
حاشیه سود عملیاتی ۷۱٫۷۱ ۴۸٫۶ ۴۹٫۶۳ ۳۵٫۷۹ ۳۳٫۴۱
بازده دارایی‌ها ROA ۴۸٫۲۶ ۳۷٫۳۴ ۲۶٫۰۸ ۹٫۷۶ ۱۲٫۵۱
بازدهی حقوق صاحبان سهام ROE ۲۰٫۷۵ ۲۲٫۹۸ ۴۵٫۱۵ ۵۲٫۴۱ ۶۶٫۶۹
تعاریف نسبت‌ها حاشیه سود خالصNetProfit margin))نسبتی است که به‌وسیله آن، سودآوریهر ریال از فروش محاسبه می‌شود و برای محاسبه آن مقدار سود پس از کسر مالیاترا بر فروش خالص تقسیم می‌کنند.
حاشیه سود عملیاتی (Operating Profit Margin)این نسبت از تقسیم سود عملیاتیبه فروشبدست می‌آید. اقلام غیرعملیاتی ماننددرآمدو هزینه بهره، سود و زیان واگذاری دارایی‌ها در محاسبه سود عملیاتی منظور نمی‌شوند. این نسبت معیار قوی‌تری برای ارزیابی سودآوری و فروش است.
بازده دارایی(Return on Asset) نشان دهنده مدیریت کارآمد در رابطه با استفاده از دارایی‌ها در جهت تولید سود (دارایی‌های مولد) است که از طریق تقسیم سود خالص به کل دارایی‌های شرکت محاسبه می‌شود.
بازده حقوق صاحبان سهام (Return on equity) نشان‌دهنده کارایی شرکت در خلق سود خالص برای سهام‌داران آن شرکت است. در واقع این نسبت بیان می‌کند که بنگاه اقتصادی به ازای هر یک واحد سرمایه‌گذاری سهام‌داران، چه میزان سود خالص برای آن‌ها کسب می‌کند. این نسبت از تقسیم سود خالص به حقوق صاحبان سهام به دست می‌آید.

 

نسبت‌های نقدینگی

نسبت‌های نقدینگی توانایی شرکت را در مورد پرداخت بدهی‌های کوتاه‌مدت اندازه‌گیری می‌کنند.

نسبت مالی/سال مالی  ۹۱ ۹۲ ۹۳ ۹۴ ۹۵
نسبت‌های نقدینگی نسبت جاری ۱٫۷۹ ۱٫۶۱ ۰٫۸۶ ۰٫۵۵ ۰٫۵۶
نسبت آنی ۱٫۳۲ ۱٫۰۸ ۰٫۵۶ ۰٫۳۵ ۰٫۲۸
تعاریف نسبت‌ها نسبت جاری نشان‌دهنده قدرت شرکت در پرداخت بدهی‌های کوتاه‌مدت است. این نسبت از تقسیم دارایی‌های جاری به بدهی‌های جاری به دست می‌آید.
نسبت آنی حاصل تقسیم دارایی‌های آنی به بدهی‌های جاری است. این نسبت نشان می‌دهد که دارایی‌های آنی به چه میزان بدهی‌های جاری را پوشش می‌دهند. دارایی‌های آنی دارایی‌هایی هستند که سرعت نقدشوندگی بالایی دارند. به عبارتی دارایی آنی برابر است با دارایی جاری منهای موجودی مواد و کالا، پیش‌پرداخت‌ها، سپرده و سفارشات.

 

نسبت‌های فعالیت

نسبت‌های فعالیت (کاراریی) میزان کارایی شرکت در کاربرد منابعش را تجزیه‌وتحلیل می‌کنند. این نسبت‌ها مربوط به مقایسه بین میزان فروش و سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مختلف شرکت است.

نسبت مالی/سال مالی ۹۱ ۹۲ ۹۳ ۹۴ ۹۵
نسبت‌های فعالیت نسبت دارایی‌های جاری ۰٫۴۵ ۰٫۴ ۰٫۳۴ ۰٫۳ ۰٫۲۲
دوره وصول مطالبات ۱۱۴٫۰۹ ۹۱٫۶ ۱۴۹٫۰۳ ۲۵۳٫۱۹ ۸۶٫۴۳
تعاریف نسبت‌ها نسبت دارایی‌های جاری یا گردش دارایی‌های جاری حاصل تقسیم فروش بر دارایی‌های جاری است. این نسبت میزان و اثر گردش دارایی‌های جاری را در تحصیل درآمد نشان می‌دهد.
دوره وصول مطالبات از تقسیم متوسط مطالبات به فروش نسیه روزانه حاصل می‌شود.با محاسبه این نسبت می‌توان زمان یا تعداد روزهایی که طول می‌کشد تا شرکت مطالبات خود را وصول کند مشخص کرد.

 

نسبت‌های اهرمی

نسبت‌های اهرمی نشان می‌دهند که شرکت تا چه حد نیازهای مالی خود را از طریق منابع دیگران تأمین کرده است. به عبارت دیگر این نسبت‌ها تأمین نیازهای مالی از طریق ایجاد بدهی را نشان می‌دهند.

نسبت مالی/سال مالی ۹۱ ۹۲ ۹۳ ۹۴ ۹۵
نسبت‌های اهرمی نسبت بدهی ۰٫۲۸ ۰٫۲۹ ۰٫۴۲ ۰٫۵۸ ۰٫۴
هزینه‏‌های مالی به سود خالص ۰٫۲۶ ۳٫۷۳ ۷٫۲۶ ۱۹٫۱۶ ۱۷٫۹۱
هزینه‏‌های مالی به سود عملیاتی ۰٫۲۶ ۴٫۱ ۸٫۲۹ ۲۱٫۱۳ ۱۹٫۵۸
تعاریف نسبت‌ها نسبت بدهی از تقسیم جمع بدهی‌ها به جمع دارایی‌ها به دست می‌آید. معمولاً وام و تسهیلات دهندگان نسبت بدهی پایین را ترجیح می‌دهند. نسبت بدهی بالا نشان می‌دهد که شرکت برای تأمین منابع مورد نیاز از تسهیلات زیادی استفاده کرده است.
نسبت هزینه‌های مالی به سود خالص نشان می‌دهند هزینه‌های مالی شرکت چه درصدی از سود خالص شرکت هستند.
نسبت هزینه‌های مالی به سود عملیاتی نشان می‌دهند هزینه‌های مالی شرکت چه درصدی از سود عملیاتی شرکت هستند.

 

تولید و فروش

رشد قیمت جهانی فولاد عامل تحریک‌کننده‌ای برای رشد تولید محصولات چادرملو است. عملکرد ۵ ماهه این شرکت نشان می‌دهد بودجه پیش‌بینی شده به نحو مطلوبی محقق شده لذا شرکت در نیمه دوم سال پتانسیل رشد تولید بیشتر را خواهد داشت.

با توجه به پیش‌بینی تولید ۳۰۰ هزار تنی فولاد در بودجه سال ۹۶ و عدم تحقق تولید و فروش آن در نیمسال جاری در صورت تولید، نرخ جاری فولاد برای  فروش آن لحاظ خواهد شد. لذا از محل فروش این محصول حدود ۶۵۰ میلیارد تومان عاید شرکت می‌شود.

از آن‌جایی که بخشی از کنسانتره تولیدی کچاد در تولید گندله به مصرف خود شرکت می‌رسد، میزان فروش کنسانتره به فروش رسیده شرکت بر اساس روند گذشته به طور متوسط حدود ۶۴ درصد کنسانتره تولید شده است.

همچنین نگاهی به روند فروش شرکت در سال‌های گذشته نشان از عدم وجود مشکل فروش گندله تولیدی داشته لذا مقدار فروش گندله سال ۹۶ به همان تناسب در نظر گرفته شده است.

عملکرد مقدار تولید ۱۲ ماهه
سال ۹۱ ۹۲ ۹۳ ۹۴ ۹۵ ۹۶*
کنسانتره ۹,۴۰۱,۷۳۸ ۹,۵۶۵,۲۲۲ ۹,۳۴۰,۷۱۳ ۸,۷۲۵,۸۰۷ ۹,۰۵۴,۵۷۶ ۹,۴۰۰,۰۰۰
گندله ۳,۴۳۷,۹۸۹ ۳,۵۸۳,۶۲۳ ۳,۰۷۰,۳۱۱ ۲,۷۵۳,۵۰۰ ۳,۷۱۹,۸۴۹ ۳,۴۸۳,۰۰۰

 

عملکرد مقدار فروش ۱۲ ماهه
سال ۹۱ ۹۲ ۹۳ ۹۴ ۹۵ ۹۶*
کنسانتره ۵,۱۹۱,۳۷۵ ۶,۱۵۵,۸۱۳ ۵,۹۹۹,۸۰۹ ۵,۷۶۴,۳۷۱ ۶,۳۲۸,۵۲۳ ۶,۰۱۶,۰۰۰
گندله ۳,۵۰۹,۲۱۶ ۳,۶۴۱,۰۵۶ ۳,۰۶۹,۱۰۳ ۲,۶۱۸,۹۵۲ ۳,۷۳۰,۸۷۲ ۳,۵۵۰,۰۰۰

 

مقدار فروش

محصول  بودجه ۳ ماهه عملکرد ۳ ماهه تا انتهای مردادماه تحلیلی ۹۶
کنسانتره آهن (خشک ) ۵,۷۴۶,۷۵۰ ۱,۴۴۱,۶۴۴ ۲,۲۵۸,۹۶۶ ۶,۰۱۶,۰۰۰
گندله ۳,۶۰۰,۰۰۰ ۹۴۱,۱۸۸ ۱,۱۸۲,۷۶۶ ۳,۵۵۰,۰۰۰
سایر ۱,۰۱۱,۰۰۰ ۲۶۷,۴۰۳ ۴۹۰۶۱۱ ۱,۰۱۱,۰۰۰
جمع ۱۰,۳۵۷,۷۵۰ ۲,۶۵۰,۲۳۵ ۳,۹۳۲,۳۴۳ ۱۰,۵۷۷,۰۰۰

 

نرخ فروش

بر اساس بخش‌نامه اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت قیمت کنسانتره و گندله کچاد به ترتیب معادل ۱۳٫۸ و ۲۱٫۵ درصد میانگین قیمت ۳ ماهه فروش نقدی شمش فولاد خوزستان در بورس کالا هستند.

بر این اساس میانگین ۳ ماه اخیر فروش نقدی شمش فولاد خوزستان در بورس کالا ۱۷ میلیون و ۴۸۱ هزار تومان و آخرین نرخ معامله ۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

بدین ترتیب نرخ تحلیلی برآورد و پیش‌بینی شده، ترکیبی از میانگین نرخ عملکرد ۵ ماهه شرکت و نرخ فعلی شمش فولاد خوزستان در ۶ ماه باقی‌مانده سال است.

بر این اساس نرخ پیش‌بینی شده هر تن کنسانتره سنگ آهن و گندله به ترتیب ۲ میلیون و ۴۰۹ و ۳ میلیون و ۷۹۲ هزار ریال پیش‌بینی می‌شوند که این نرخ‌ها به ترتیب ۲۴ و ۲۰ درصد بیش از نرخ پیش‌بینی شده شرکت هستند.

 

نرخ فروش

محصول بودجه عملکرد ۳ ماهه میانگین ۵ ماهه تحلیلی
کنسانتره آهن (خشک ) ۱,۹۳۷,۲۷۵ ۱,۹۴۸,۶۹۳ ۱,۹۶۰,۰۲۳ ۲,۴۰۸,۷۸۲
گندله ۳,۱۵۱,۲۷۴ ۳,۱۴۷,۷۰۳ ۳,۱۴۶,۷۶۴ ۳,۷۹۱,۶۰۷
سایر ۴,۹۰۱,۱۴۴ ۸۴۹,۱۱۵ ۹۰۵,۸۱۵ ۶,۸۶۱,۶۰۲

بر اساس محاسبات انجام شده «تجارت‌نیوز» سود هر سهم کچاد در سال مالی ۹۶ با توجه به رشد مبلغ فروش و بهای تمام شده ۳۳۷ ریال برآورد و پیش‌بینی شده که ۵۱ درصد بیشتر از سود هر سهم در بودجه پیش‌بینی شده ۳ ماهه شرکت است.

 

عنوان بودجه ۹۶ تحلیلی ۹۶
فروش ۲۷,۴۳۲,۶۷۹ ۳۴,۸۸۸,۵۱۸
بهای تمام شده ۲۰,۵۶۴,۴۱۴ ۲۴,۶۱۸,۰۰۰
سود ناخالص عملیاتی ۶,۸۶۸,۲۶۵ ۱۰,۲۷۰,۵۱۸
هزینه‌های عمومی اداری ۲۵۶,۷۵۸ ۲۵۶,۷۵۸
سایر درآمد (هزینه‌ها) ۱۸۰,۵۵۱ ۱۸۰,۵۵۱
سود خالص عملیاتی ۶,۷۹۲,۰۵۸ ۱۰,۱۹۴,۳۱۱
هزینه مالی ۰ ۰
سود سرمایه‌گذاری ۶۹۷,۰۱۱ ۱,۱۰۰,۳۴۸
سایر درآمدها ۲۳,۰۸۹ ۰
سود قبل از کسر مالیات ۷,۵۱۲,۱۵۸ ۱۱,۲۹۴,۶۵۹
مالیات ۰ ۰
سود خالص ۷,۵۱۲,۱۵۸ ۱۱,۲۹۴,۶۵۹
سرمایه ۳۳,۵۰۰ ۳۳,۵۰۰
سود هر سهم (ریال) ۲۲۴ ۳۳۷

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.01)
1335.5
0.1
مثقال طلا (%0)
735800
سکه امامی (%0)
1829000
دلار (%0)
4200
یورو (%0)
6775
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.