پویا ناظران، اقتصاددان مطرح کرد:

پشت پرده تبلیغات جذاب بانکی/بیزینسی که زیانش را مردم می‌دهند

پویا ناظران، اقتصاددانان معتقد است: افزایش پایه پولی فی نفسه بد نیست، منتها باید به میزان درست و از طریق درست انجام شود. افزایش پایه پولی، با نوشتن چکی در وجه بانک‌های زیان‌ده، طریق درست افزایش پایه پولی نیست.
پشت پرده تبلیغات جذاب بانکی/بیزینسی که زیانش را مردم می‌دهند

به گزارش تجارت‌نیوز، چند روزی است که ادغام بانک‌های نظامی جدی‌تر شده  است. در این مورد چند روز پیش روزنامه هفت‌صبح نوشت: قرار است به‌زودی پنج بانک و موسسه مالی کشور که به نوعی وابسته به نهادهای نظامی و نیروهای مسلح کشور هستند در بانک سپه ادغام شوند و در قالب یک بانک جدید به نام «سپه نوین»به فعالیت‌شان ادامه دهند.

در همین مورد محمد طبیبیان و سعید اسلامی دو اقتصاددان هشدارهایی را مطرح کرده‌اند و این بار پویا ناظران، اقتصاددان دیگری نسبت به تبعات این اتفاق نگرانی‌هایی را مطرح کرد.

وی در تحلیلی در تجارت‌نیوز با عنوان «روش نادرست افزایش پایه پولی» نوشته است: مشکل این روزهای بانک‌های زیان‌ده این است که این وام و املاک آنقدر درآمد ماهانه ندارند که هزینه بانک و سود سپرده‌ها را بدهند. برخی وام‌ها در نکول هستند و برخی املاک مستاجر ندارند. لذا بانک‌ها از بانک مرکزی قرض می‌گیرند تا سود سپرده‌گذار را بدهند. اما یک مشکل دیگر این است که گاهی سودی که بانک‌ها بابت تسهیلات می‌گیرند کمتر از سودی است که به سپرده می‌دهند. حتما این روزها پیامک تبلیغاتی برخی بانک‌ها را دیدید که تسهیلات با سودهای پایین، مثلا ۱۵ درصد، اعطا می‌کنند. این در حالی است که بیش از ۲۰ درصد سود سپرده می‌دهند! این چه طور بیزینسی است؟!

وی در ادامه مطرح کرده است: بانک‌ها دارند خود را too big to fail می‌کنند. یعنی آنقدر خودشان را بزرگ می‌کنند؛ آنقدر سپرده می‌گیرند و سهم خود را از نقدینگی کل نظام بانکی زیاد می‌کنند، تا حاکمیت مجبور به مدارا با آنها شود. اگر حاکمیت با یک بانک بزرگ مدارا نکند، سپرده‌گذارهای آن جلوی بانک مرکزی شعارهای مختلف می‌دهند. پس موسسات اعتباری ولو به قیمت زیان کردن، در پی جلب سپرده‌گذار جدید و بزرگ شدن هستند.

ناظران اضافه می‌کند: چه طور مدارایی از حاکمیت می‌خواهند؟ انتظار دارند بانک مرکزی زیان آنها را به عهده بگیرد، یعنی عملا با چاپ کردن پول جدید، زیان آنها را جبران کند. اما این منجر به افزایش پایه پولی و افزایش تورم می‌شود! یعنی عملا جامعه و به خصوص قشری که ارز، سکه و ملک ندارد، جبران کننده زیان سپرده‌گذاران این موسسات خواهد شد! افزایش پایه پولی فی نفسه بد نیست، منتها باید به میزان درست و از طریق درست انجام شود. افزایش پایه پولی، با نوشتن چکی در وجه بانک‌های زیان‌ده، طریق درست افزایش پایه پولی نیست.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز