پشت پرده رشد ۶/۴ هزار واحدی شاخص بورس

امروز بورس تهران شاهد رشد 6483 واحدی شاخص کل شد. دلیل این رشد چیست و چرا نمادهای فولاد و فارس بیشترین تاثیر مثبت را در شاخص کل داشتند؟
پشت پرده رشد ۶/۴ هزار واحدی شاخص بورس

به گزارش تجارت‌نیوز، امروز ۲۱ شهریورماه ۱۳۹۷، ارزش معاملات بورس اوراق بهادار تهران به ۱۰۹۴۴ میلیارد ریال رسید و شاخص با رشد ۶۴۸۳ واحد در رقم ۱۵۵۰۶۱ جای گرفت. همچنین ارزش معاملات فرابورس به ۸۷۵۶ میلیارد ریال رسید و شاخص با افزایش ۷۵ واحد در رقم ۱۷۷۱ جای گرفت.

در معاملات امروز بازار سرمایه نماد‎های « فولاد، کگل، کچاد، فارس، پارس» بیشترین تاثیر مثبت را در شاخص کل و نمادهای «آپ، خاهن، لبوتان، دکیمی، غشاذر» بیشترین تاثیر منفی را در شاخص کل داشتند.

در روند معاملات امروز بازار سرمایه نمادهای « خپارس، وخاور، چدن، شوینده، خزامیاد» بیشترین افزایش مالکیت حقوقی‌ها را به خود اختصاص دادند و بیشترین کاهش مالکیت حقوقی‌ها مربوط به نمادهای« فولاد، تاپیکو، ونیروح، وخارزم، ولساپا» بود.

به گفته معاملگران و کارشناسان بازار سرمایه، از روز دوشنبه صف سنگین خرید برای نمادهای فولاد و کگل به دلیل آزادسازی قیمت محصولات فولادی در بورس کالا تشکیل شد که آزادسازی قیمت فولاد در بورس کالا برروی سهام سنگ آهن نیز تاثیر مثبتی گذاشت. برداشتن سقف نوسان قیمتی مس، آلومینیوم، فولاد و محصولات ویژه پالایشگاهی این امید را در دل سهامداران بورس زنده کرده است که سقف نوسان قیمتی محصولات پتروشیمی هم در هفته پایانی شهریورماه برداشته شود. به لحاظ فنی و تکنیکال تمام گروه‌ها مقاومت‌های مهمی را شکسته‌اند، اما هنوز بسیاری از نمادها با قیمت دلار ۳۵۰۰،۵۰۰۰،۷۰۰۰ تومان معامله می‌شوند، بنابراین حتی اگر بازار رشد داشته باشد همچنان ظرفیت لازم و کافی برای رشدشاخص کل بورس وجود دارد.

محسن تقی‌نژاد، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه در گفتگو با «تجارت‌نیوز» درباره دلایل رشد واحدی شاخص کل بورس در چهارمین روز معاملات هفته جاری، گفت: تنها دلیل اصلی رشد شاخص کل بورس تزریق نقدینگی به بازار سرمایه است.

تقی‌نژاد افزود: بازار سرمایه را همانند خودرویی در نظر بگیرید که تا بنزین به باک آن تزریق نشود نمی‌تواند خوب حرکت کند. شاخص کل بورس هم برای رشد نیازمند به سرازیر شدن نقدینگی به بازار سرمایه است.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: تزریق نقدینگی به بازار سرمایه در راستای آزادسازی نرخ فروش محصولات فولادی در بورس کالا باعث شد که برای سهم‌های دلاری از جمله صنایع فلزی، پتروشیمی و پالایشی صف خرید ایجاد شود.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز