تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیش‌بینی انتخابات پس از انصراف‌ها / نتایج جدید نظرسنجی ایسپا

پیش‌بینی انتخابات پس از انصراف‌ها / نتایج جدید نظرسنجی ایسپا

نرخ مشارکت ۴۲ درصدی و برد احتمالی ابراهیم رئیسی در دور اول انتخابات، آخرین نتیجه نظرسنجی ایسپا از انتخابات ۲۸ خرداد ماه است.

به گزارش تجارت‌نیوز، یکی از مراکزی که در چند وقت اخیر به صورت مستمر درباره انتخابات نظرسنجی‌های خود را منتشر می‌کرد ایسپا وابسته به جهاد دانشگاهی بود که معمولا جامعه آماری آن بیش از پنج هزار نفر بوده است. در آخرین نظرسنجی نیز تعداد جامعه آن از شش هزار و ۵۰۰ نفر عبور کرده است.

این مرکز در نظرسنجی جدید خود که احتمالا آخرین نظرسنجی پیش از برگزاری انتخابات باشد سه اتفاق را مورد اشاره قرار داده است. اول پیش‌بینی نرخ مشارکت ۴۲ درصدی، دوم افزایش اقبال نسبت به عبدالناصر همتی و سوم برد احتمالی ابراهیم رئیسی در همان دور اول انتخابات که در واقع با این پیش‌بینی دیگر انتخابات به دور دوم کشیده نمی‌شود.

طبق نتایج نظرسنجی نرخ مشارکت انتخابات ریاست جمهوری تا ۲۶ خرداد ماه امسال تغییر چندانی نداشته و در حد ۴۲ درصد ارزیابی می‌شود و ۲۴ میلیون و ۹۱۰ هزار نفر تصمیم به مشارکت گرفته‌اند. با این میزان مشارکت، احتمال دارد پایین‌ترین نرخ مشارکت در چهار دهه اخیر ثبت شود.

ایسپا اعلام کرده است: از این میزان مشارکت حدود ۲۰ درصد از مشارکت‌کنندگان در انتخابات در پاسخ به این پرسش که «اگر الان انتخابات برگزار شود به چه کسی رأی می‌دهید؟» نام نامزد مورد نظرشان را اعلام نکرده‌اند در حالی که این عدد در آخرین نظرسنجی انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۶ معادل چهار درصد بود.

کیفیت تصمیم‌گیری این ۲۰ درصد نسبت آرای نامزدها را تحت تأثیر قرار خواهد داد. برخی از آنها ممکن است در نهایت رأی ندهند، برخی ممکن است رأی سفید یا باطله بدهند و آرای برخی از آن‌ها در بین نامزدها تقسیم خواهد شد. چگونگی توزیع این آرا در میان نامزدها نیز نامشخص است.

طبق اعلام ایسپا، با فرض این‌که رأی افرادی که هنوز تصمیم نگرفته‌اند در نهایت با همان نسبت آرای فعلی نامزدها تقسیم شود، احتمال دارد درصد آرای آقای رئیسی تا حدود ۷۰ درصد و شاید بیشتر از آن نیز افزایش یابد. این افزایش می‌تواند شامل سایر نامزدها (متناسب با رأی فعلی آنها) نیز شود. البته به نظر می‌رسد که احتمال تقسیم مشابه کم باشد بنابراین نتیجه را باید محتاطانه تلقی کرد.

با توجه به احتمال انصراف برخی کاندیداهای انتخاباتی در روز‌های آخر، ایسپا در سوالی از مردم پرسیده است «چنانچه کاندیدای مورد نظر شما انصراف داد به چه کسی رأی خواهید داد». طبق آخرین اخبار انتخاباتی و انصراف آقایان محسن مهرعلیزاده، علیرضا زاکانی و سعید جلیلی از انتخابات، ارزیابی ایسپا از آراء به شرح زیر است:

۶۳.۷ درصد ابراهیم رئیسی، ۸.۹ درصد محسن رضایی، ۴.۲ درصد عبدالناصر همتی و ۳ درصد امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی.  ۲۰.۲ درصد افراد هم به این سوال پاسخ نداده‌اند.

آخرین اخبار انتخابات را در صفحه انتخابات ۱۴۰۰ دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند