تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیش بینی بورس فردا / فاز جدید چالش عرضه خودرو در بورس کالا

پیش بینی بورس فردا 2 بهمن 1401

بورس تهران در روز جاری شاهد گام دیگر شاخص کل بورس در راه نزدیک شدن به مقاومت 1.7 میلیونی بود. با این وجود آیا می‌توان برای بورس در روز پایانی هفته انتظار تداوم روند صعودی را داشت؟

به گزارش تجارت‌نیوز، بورس تهران روی ریل صعودی قرار گرفته‌ است و پس از یک عقب‌نشینی مقطعی در ابتدای هفته، امروز سه شنبه 27 دی 1401 مجددا به سوی سبز نوسان گام برداشت.

بازگشایی دو غول خودروسازی پس از رفع ابهام عرضه خودرو در بورس کالا توانست فشار تقاضای نسبتا خوب اما موقتی را در بازار ایجاد کند.

در پایان جریان دادوستد‌های تالار شیشه‌ای در روز جاری نماگر اصلی با رشد 0.38 درصدی موفق شد 6 هزار و 373 واحد افزایش یابد و در ارتفاع یک میلیون و 687 هزار و 87 واحدی بایستد.

در آن سوی بازار جایی که شاخص کل هم‌وزن نماینده یکسان تمام نماد‌های فعال معاملاتی بازار است با سبقت از نماگر اصلی تالار شیشه‌ای جریان خوب معاملاتی را تکرار کرد و بازدهی بیشتری نصیب سهامداران شرکت‌های کوچک و متوسط کرد.

در پایان جریان دادوستدهای امروز، شاخص کل هم‌وزن 0.64 درصد رشد کرد. این رشد موجب افزایش 3 هزار و 315 واحدی ارتفاع این شاخص شد و آن را در محدوده 523 هزار و 315 واحدی قرار داد.

افزایش ارزش معاملات خرد

نکته بااهمیت بازار امروز روند افزایشی ارزش معاملات بود. ارزش معاملات خرد (سهام + حق تقدم‌ها) در روز جاری تا لحظه نگارش این گزارش در محدوده 9 هزار و 702 میلیارد تومانی قرار گرفت تا روند افزایشی ارزش معاملات در هفته جاری حفظ شود.

بررسی ورود و خروج پول حقیقی

بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی حکایت از خروج سرمایه این افراد از بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه تا لحظه تنظیم این گزارش، خبر از خروج 209 میلیارد تومان پول از بورس می‌دهد.

نوسانات شاخص ورود و خروج پول افراد حقیقی به طور کل در روز‌های متعادل بازار طبیعی است. خروج پول هنگامی نگران‌کننده خواهد بود که در عین روند صعودی، خروج پول با شتاب فزاینده‌ای تداوم یابد.

نقشه بورس تهران امروز با حضور 300 نماد سبز و 319  نماد منفی نمایان‌گر تعادل میان خریداران و فروشندگان در بازار بود. ارزش دلاری بازار سرمایه ایران در پایان معاملات روز یکشنبه معادل 280 میلیارد دلار شد.

تقابل دو جبهه مخالف عرضه خودرو در بورس کالا

در حالی که به نظر می‌رسید چالش عرضه خودرو در بورس کالا به واسطه پیگیری سازمان بورس و اوراق بهادار به همراه وزارت اقتصاد رفع ابهام شده است، صحبت‌های معاون نظارت و بازرسی امور تولیدی سازمان بازرسی در روز گذشته حاکی از آن است که خودروسازان وارد فاز تازه‌ای از چالش عرضه خودرو در بورس کالا شده‌اند.

سازمان بازرسی کشور بر این عقیده‌ است که عرضه خودرو در بورس کالا به دلیل انحصاری بودن بازار خودرو در کشور، رقابتی نیست و صرفا بستری برای مدیریت قیمت توسط تولیدکننده فراهم کرده است. قیمت‌هایی که بسیار با قیمت تعیین‌شده متفاوت است.

استدلال سازمان بازرسی به ظاهر منطقی می‌رسد اما در تقابل با گلایه تولیدکننده و سهامداران که در حال حاضر قیمت‌های تعیین شده را که عرضه خودرو در سالیان گذشته بر اساس آن صورت گرفته‌است، مثال عینی قیمت‌گذاری دستوری می‌دانند، به نظر درستت نمی‌رسد. حال باید دید نتیجه تقابل بر سر تصمیم عرضه خودرو در بورس کالا به کجا خواهد انجامید؟

از سوی دیگر هنگامی که خبری از سبزپوشی یکپارچه بازار سهام در واکنش به اعلام بند حمایتی 15 هزار میلیارد تومانی که لایحه بودجه سال آتی درنظر گرفته شده است نبود، به خوبی نشان داد اتخاذ چنین سیاست‌هایی به تنهایی برای حمایت از بازار سرمایه کافی نیست. تزریق سرمایه طی بسته‌های حمایتی که بارها در طول دو سال گذشته اتفاق افتاد به وضوح نشان داد، این تصمیمات به تنهایی برای بازار سرمایه کافی نیست و تنها در کنار سیاست‌گذاری درست در خصوص حذف قیمت‌گذاری دستوری با کاهش فاصله بین نرخ نیما و دلار آزاد و سایر موارد مهم‌تر می‌تواند در جهت حمایت از بازار عمل کند.

پیش بینی بورس فردا

با توجه به جریان معاملاتی امروز که شاهد افزایش عرضه‌ها در میانه بازار بودیم به نظر می‌رسد در روز پایانی هفته، قدرت فروشندگان به زور خریداران غلبه کند و بازاری متعادل با برتری نسبی فروشندگان را در پیش داشته باشیم.

در نهایت برای پیش بینی بورس فردا باید در نظر گرفت با نزدیک شدن به مقاومت روانی 1.7 میلیونی احتیاط معامله‌گران برای خرید بیشتر خواهد شد و برخی از سهامداران اقدام به شناسایی سود می‌کنند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند