اکونومیست بررسی کرد:

پیش‌بینی رشد اقتصادی جهان / تغییر در چشم‌انداز رشد اقتصادی ایران

پیش‌بینی رشد اقتصادی جهان / تغییر در چشم‌انداز رشد اقتصادی ایران

اکونومیست در گزارشی به پیش‌بینی رشد اقتصادی کشورهای جهان در سال ۲۰۱۹ پرداخته است. در حالی که پیش‌بینی این نشریه از رشد ایران در سال ۲۰۱۸، حدود شش درصد بود این رقم در سال جاری میلادی به منفی ۳٫۷ درصد کاهش یافته است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش واحد اطلاعات اکونومیست، اقتصاد آمریکا در سال ۲۰۱۹ حدود ۲٫۳ درصد رشد خواهد کرد. این در حالی است که رشد اقتصادی این کشور در سال گذشته، ۲٫۹ درصد پیش‌بینی شده بود. از مهم‌ترین دلایل آن می‌توان به تشدید سیاست‌های پولی فدرال‌رزرو اشاره کرد. در چین هم رشد اقتصادی، پایین‌تر از سال گذشته پیش‌بینی شده و احتمالا به ۶٫۳ درصد کاهش خواهد یافت. با این حال اگر جنگ تجاری میان پکن و واشینگتن تشدید شود، این رقم احتمالا باز هم کاهش می‌یابد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در اروپا اوضاع به مراتب بدتر است. برای بریتانیا که در ماه مارس (اسفندماه) از اتحادیه اروپا جدا می‌شود، رشد ۱٫۵ درصدی پیش‌بینی می‌شود.

اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۹

اکونومیست اما با توجه به نااطمینانی‌ها در فرانسه هیچ رشدی را پیش‌بینی نکرده است. ایتالیا رشدی حدود ۰٫۴ درصد خواهد داشت و به این ترتیب رتبه هفتم را از نظر بدترین عملکرد اقتصادی در میان کشورهای اروپایی کسب می‌کند. ونزوئلا اما بدترین رشد اقتصادی را در میان کشورهای جهان خواهد داشت.

اکونومیست همچنین برای ایران رشد منفی ۳٫۷ درصدی را پیش‌بینی می‌کند. این در حالی است که چشم‌انداز رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۸ از نگاه اکونومیست بسیار مثبت بود و پیش‌بینی شده بود که رشد این کشور نزدیک به شش درصد باشد. این رقم ایران در جایگاه بالاتری در مقایسه با مصر و ترکیه قرار داده بود.

نمودار زیر پیش‌بینی اکونومیست از رشد اقتصادی کشورهای جهان را در سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد:

 

پیش‌بینی اکونومیست از اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۹

در میان کشورها اما هند رشد اقتصادی سریعی را تجربه خواهد کرد. اکونومیست برای این کشور رشدی معادل ۷٫۴ درصد پیش‌بینی کرده است.

جنگ تجاری میان ایالات متحده و چین به نفع برخی کشورها شده است و موجب شده رشد اقتصادی ویتنام که جایگزین چین برای برخی شرکت‌های تولیدی شده، ۶٫۷ درصد باشد. سوریه هم رشد اقتصادی ۹٫۹ درصد را تجربه خواهد کرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند