ایران بروکر
گزارش تجارت‌نیوز از اظهارات رئیس کل بانک مرکزی درباره قیمت دلار؛

کدام جریان قیمت دلار را بالا برد؟ / سیگنال جدید فرزین به بازار ارز

صحبت های فرزین درباره ارز

امشب رئیس کل بانک مرکزی با حضور در صدا و سیما به جریانی اشاره کرد که تلاش می‌کند قیمت‌های بالایی را در بازار ایجاد کند. او از مردم خواست به آنها توجه نکنند. فرزین پیش از این به نرخ‌سازی و حضور مستقیم بانک مرکزی در بازار ارز اشاره کرده بود.

به گزارش تجارت‌نیوز قیمت دلار امروز سقف‌شکنی کرد و از پله پنجم کانال ۴۰ هزار تومانی گذشت. این اسکناس آمریکایی که هفته گذشته روزهای آرامی را پشت‌ سر گذاشته بود، در نخستین روز معاملاتی این هفته با روند افزایشی باز شد.

هرات به تهران سیگنال داد

از نگاه تحلیلگران ارزی، امروز بازار ارز تهران با قیمت دلار هرات، سلیمانیه و درهم مسیر گرفت و اولین سیگنال صعود از هرات به تهران مخابره شد.

در حالی امروز معاملات ارزی بسته شد که در بازار پشت‌خطی، دلار همچنان با قوت در حال مبادله بود و روند قیمت پلکانی افزایش داشت.

به نظر می‌رسد سقف‌شکنی دلار، نهاد پولی کشور را به تکاپو واداشت. خبردرمانی و تاکید بر اقدامات پیشین فعلا تنها ابزاری است که بانک مرکزی به طور مقطعی در دست دارد تا از تلاطمات بازار کم کند.

امشب محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی برای سومین بار از زمان ریاستش به صدا و سیما آمد تا درباره اقدامات و سیاست‌های نهاد مطبوعش شفاف‌سازی کند.

او که یک‌ ماه و نیم پیش سکان نهاد پولی کشور را برعهده گرفته، از فضای مجازی نیز برای سیگنال‌دهی به بازار ارز کمک گرفته است.

مردم به جریانات توجه نکنند

امشب فرزین به جریانی اشاره کرد که تلاش می‌کند قیمت‌های بالایی را در بازار ایجاد کند. او از مردم خواست به آنها توجه نکنند. رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: «خبرنگاران به سبزه میدان و صرافی‌ها مراجعه کنند تا نرخ‌سازی این جریان‌های به دور از واقعیت را متوجه شوند.»

این در حالی است که چهارم بهمن‌ماه، فرزین در حساب‌ توییتری خود نوشته بود:«از امروز، بانک مرکزی و صرافی‌ها اقدامات مشترکی در احیای ثبات اقتصادی در کشور انجام می‌دهند. بانک مرکزی زین پس به بازار آزاد ورود خواهد کرد و نرخ‌ساز خواهد بود.»

مطالعه کنید
پیش بینی قیمت دلار 16 خرداد 1402 / پیام نشست شورای حکام برای بازار ارز چیست؟

این توییت برای معامله‌گران بازار ارز، سیگنال نرخ‌سازی خارج از قالب بازارساز و به رسمیت شناختن بازار معاملات آزاد توسط بانک مرکزی را می‌داد.

اما اکنون سکاندار این نهاد اقتصادی معتقد است، آنچه افزایش قیمت در بازار آزاد را رقم زده جریانی خارج از اراده بانک مرکزی است.

فرزین همچنین به مرکز مبادله ارز و طلا که قرار بود ۱۶ بهمن ماه یعنی یکشنبه هفته گذشته راه اندازی شود، اشاره کرد.

رئیس کل بانک مرکزی هدف از تاسیس این مرکز را ساماندهی و توسعه معاملات ارز و طلا عنوان کرد و گفت:«ایجاد این مرکز، در آخرین جلسه شورای پول و اعتبار تصویب شد. در گام اول کلیه نیازهای ارزی مردم مثل دانشجویی و مسافری و درمانی و غیره تامین می‌شود.»

این هفته مرکز مبادله ارز و طلا راه‌اندازی می‌شود

او در ادامه گفت: «در هفته آینده (هفته نخست اسفند‌) ربع سکه هم که حباب زیادی دارد در مرکز مبادله ارز و طلا عرضه خواهد شد تا حباب آن کاهش یابد. در گام‌های بعدی ابزارهای مشتقه ارزی و عملیات سوآپ را هم در بازار مبادله ارز و طلا راه‌اندازی خواهیم کرد.»

فرزین دلیل تاخیر در راه‌اندازی مرکز مبادله ارزی را مشکلات فنی اعلام کرد و از راه‌اندازی آن تا پایان این هفته خبر داد.

اینکه مرکز مبادله ارزی فرزین ، با مرکز مبادلات ارزی سال ۹۱ که در بستر وزارت بازرگانی شکل گرفت چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی دارد هنوز در ابهام است.

مرکز مبادلات ارزی مهر‌ماه سال ۹۱ با هدف جلوگیری از نوسانات شدید نرخ ارز ایجاد شد و در سال ۹۵ نیز با سیاست ارز تک نرخی، بساط آن برچیده شد.

مطالعه کنید
ماجرای آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران چیست؟

فعالان بازار معتقدند، بانک مرکزی این ‌بار هم سعی دارد با خبردرمانی مانع افزایش قیمت دلار شود.

در دو هفته گذشته بازارساز با قدرت سیاست عرضه در بازار را اجرا کرد تا مانعی برای افزایش قیمت، در بازار باشد.

در صحبت‌‌های امشب، رئیس کل بانک مرکزی به سیاست‌ عرضه دلار در ۴۰ روز گذشته اشاره کرد و گفت:« طی این مدت که بنده رئیس بانک مرکزی شدم طبق وعده ۶.۵ میلیارد دلار ارز ۲۸۵۰۰ تومانی عرضه کردیم. امروز درسامانه نیما ۱۸۷ میلیون دلار معامله شد.۳۰۰ میلیون درهم نیز در نیما عرضه کردیم. فردا هم در عراق و ترکیه ارزهای جدیدتری عرضهخواهیم کرد.»

فرزین اشاره کرد: گزارش‌هایی به دست ما رسیده که برخی از بازار آزاد ارز تامین می‌کنند و کالا را خریداری می‌کنند و بعدا در سامانه درخواست ارز می‌کنند که این کار مصداق پولشویی است و با آن‌ها برخورد می‌شود.

به نظر می‌رسد این سیگنال، آلارم تشدید اقدامات انتظامی در بازار ارز را می‌دهد. در پی افزایش قیمت دلار در ماه‌های گذشته نهاد پولی کشور، از ابزار انتظامی برای مدیریت بازار بهره گرفته است.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار ارز و طلا بخوانید.

نظرات