پیش‌بینی قیمت طلا امروز ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

پیش‌بینی قیمت طلا امروز ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

قیمت طلا گرمی ۱۸ عیار در بازار آزاد آخرین روز معاملاتی هفته گذشته با ۹ هزار و ۷۰۰ تومان کاهش، یک میلیون و ۷۳ میلیون معامله شد. پیش‌بینی‌ها در بازار طلا چگونه است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، بازرس اتحادیه طلای تهران می‌گوید: شیوع ویروس کرونا، لغو مراسم عروسی و انتخابات باعث کاهش تقاضا شده است. پیش‌بینی می‌شود قیمت طلا در هفته چهارم خرداد تغییر نداشته باشد چون مردم فعلا منتظر نتیجه انتخابات هستند.

افزایش نوسان دلار باعث افزایش قیمت طلا شد. بازرس اتحادیه طلای تهران با اعلام این خبر توضیح داد: قیمت دلار تحت تاثیر مسائل بین‌المللی و داخلی ایران روند افزایشی گرفته است. هر چند مسائل مربوط به برجام تاثیر چندانی بر قیمت انس جهانی نداشته اما نوسان قیمت دلار، طلا و سکه در بازار ایران را گران کرد.

سید محمود فضل آذر شربیانی به تجارت‌نیوز گفت: با بازگشایی بازارهای بین‌المللی قیمت انس جهانی از روز دوشنبه تاکنون تغییر اندکی داشته است. همچنین مردم به دلیل انتخابات پیش روی ریاست جمهور طلا نمی‌خرند، چراکه عده‌ای معتقدند ممکن است قیمت طلا بعد از انتخابات روند کاهشی داشته باشد.

در ماه‌های گذشته به دلیل شرایط رکودی بازار،‌ تقاضا برای خرید سکه و طلای آب شده زیاد شد اما حالا به گفته فضل آذر شربیانی، این روزها تقاضا برای خرید مصنوعات طلا و سکه کم شده است.

دنیای اقتصاد نوشت:

تردید معامله‌گران اونس

قیمت طلا در معاملات روز پنج‌شنبه بازار جهانی تحت‌تاثیر عقب‌نشینی دلار و بازده پایین‌تر اوراق قرضه به مرز ۱۹۰۰ دلار نزدیک شد اما نتوانست در این روند پایدار بماند و در دادو‌ستدهای روز جمعه (در ساعت ۲۰:۳۰ به وقت تهران) به قیمت ۱۸۸۰ دلار رسید. تورم در هفته‌های اخیر روند صعودی داشته و معامله‌گران در انتظار آمار اقتصادی هستند. انتظار می‌رود این گزارش تاثیر مختلفی بر قیمت طلا داشته باشد. به گفته کارشناسان تسریع روند رشد تورم نگرانی‌هایی را نسبت به احتمال آغاز تعدیل سیاست‌های انبساطی بانک مرکزی آمریکا برمی‌انگیزد. احتمالا نشست سیاست پولی هفته آینده بانک مرکزی بدون رویداد خاصی برگزار شود و مانع رشد چشمگیر ارزش دلار باشد و طلا بتواند با روندی ملایم از سطح ۱۹۰۰ دلار عبور کند.

آرامش در معاملات سکه

داد‌و‌ستدهای معامله‌گران در بازار طلا و سکه هفته گذشته با کاهش تقاضا روبه‌رو بود به طوری که مرز حساس ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی این فلز گرانبهای داخلی به سمت پایین شکسته شد و ارزش هر سکه بهار آزادی در آخرین روز معاملاتی به ۱۰میلیون و ۶۰۰هزار تومان رسید. عملکرد این بازار در هفته گذشته ۹۳/ ۰ درصد منفی بوده که نسبت به هفته‌های اخیر کاهش یافته است. از دلایلی که بر افت سکه موثر بوده، کاهش قیمت اونس طلا در بازار جهانی که در پی افت ارزش شاخص دلار و آمارهای اقتصادی امیدبخش آمریکا بود، مانع رشد بیشتر بهای سکه در هفته گذشته شد. اما در این بین افزایش نرخ دلار داخلی عامل تحریک معامله‌گران برای خرید بود که با وجود ثبات نسبی قیمت‌ها در بازار طلا، هیجانات سرمایه‌‌گذاران فروکش کرد و آرامش به روند معاملات بازگشت.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند