محدود شدن دامنه نوسان سکه / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه امروز ۳۰ شهریور

محدود شدن دامنه نوسان سکه / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه امروز ۳۰ شهریور

قیمت طلا و سکه در بازار دیروز به دلیل افت اونس جهانی و نرخ ارز با کاهش قیمت همراه بودند. این کاهش قیمت ادامه‌دار است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، در بازار دیروز اونس جهانی طلا بعد از تعطیلی‌ها با روند نزولی همراه بود و به نرخ ۱۷۵۳ دلار رسید و به نقطه ۱۷۴۴ دلار در پایین‌ترین حد رسید. قیمت طلا و سکه به دنبال افت اونس جهانی و قیمت دلار با کاهش قیمت همراه بودند.

در جریان بازار یکشنبه سکه هیچ بهانه ای برای نگه داشتن مرز ۱۱ میلیون و ۸۰۰هزار تومان نداشت. بازار جهانی طلا تعطیل بود و در بازارهای داخلی قیمت دلار در شروع معاملات با کاهش قیمت همراه بود. افت نرخ ارز باعث از دست دادن حمایت ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی شد. برگشت کوچک دلار کافی بود که خریداران به بازار برگردند و سکه امامی دوباره بالای خط ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی قرار بگیرد.

برگشت سکه به بالای محدوده حمایتی رفتار مهمی از معامله‌گران بود که نشان داد فلز گران بهای داخلی به راحتی در موقعیت نزولی قرار نمی‌گیرد. در بازار امروز که با افت اونس طلا و کاهش نرخ دلار همراه بود قیمت سکه با روند نزولی روبه‌رو شد و اگر روند کاهشی اونس و دلار ادامه‌دار باشد احتمال افت سکه وجود دارد.

دنیای اقتصاد نوشت:

سکه در داد و ستدهای روز گذشته بار دیگر در محدوده حمایتی خود تغییرات ناچیزی را تجربه کرد. بر این اساس، سکه امامی با وجود تقاضای پایین خریداران در قیمت ۱۱میلیون و ۷۹۰هزار تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. در این بین، حمایت معامله‌گران نشان داد، فلز گرانبهای داخلی به‌راحتی در موقعیت نزولی قرار نمی‌گیرد.

به گفته فعالان بازار طلا و سکه، وجود هاله‌ای از ابهامات در سیاستگذاری‌های دولت فعلی و روند آتی برنامه‌های جدید برای کنترل بازارها دامنه نوسان سکه را محدود نگه داشته است. به نظر می‌رسد سکه روز گذشته به دلیل افزایش کمرنگ اونس طلا تا حدودی حمایت شد و افت دلار تاثیر محسوسی بر ارزش این فلز گرانبها نداشت. درصورتی که سکه امامی در روزهای آتی حمایت بیشتری از بازار جهانی دریافت کند، از مرز حمایتی ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزارتومانی خواهد گذشت.

نوسان صعودی و کم رونق اونس

اونس طلای جهانی در معاملات روز دوشنبه رشد را تجربه کرد و (ساعت ۱۹:۳۰ به وقت تهران) به ۱۷۶۶دلار رسید. با این همه به نظر می‌رسد که بازارها نسبت به طلا کاملا بدبین شده‌اند، به طوری که حمایت در سطوح ۱۷۸۰ و ۱۷۵۰ دلار سست شده و راه را برای عقب‌نشینی به سمت ۱۷۰۰دلار هموار کرده است.

طلا پوشش ریسک را در برابر تورم و کاهش ارزش ارز ناشی از تدابیر محرک مالی گسترده است. اعلام تعدیل برنامه خرید اوراق قرضه بانک مرکزی آمریکا به مقابله با این شرایط برمی‌خیزد و جذابیت سرمایه‌گذاری روی طلا را کمتر می‌کند. انتظار می‌رود بانک مرکزی آمریکا در نشست سیاست پولی هفته جاری خود زمینه را برای تعدیل برنامه ماهانه خرید اوراق قرضه مهیا کند و سرمایه‌گذاران منتظر اجلاس فدرال‌‌‌رزرو در هفته جاری هستند که می‌تواند بر بازارهای مالی جهان اثر بگذارد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند