خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
تجارت نیوز گزارش می‌دهد:

پیش بینی قیمت طلا و سکه 7 خرداد 1402 / سقوط سکه به کانال ۳۰ میلیون تومانی

سکه

امروز قیمت طلا و سکه راه خود را از قیمت دلار جدا کرد. متعاقب کاهش محسوس قیمت انس جهانی طلا، روند قیمت فلز زرد در بازار داخلی نزولی شد و سکه به کانال ۳۰ میلیون تومانی برگشت. افزایش امروز دلار به اندازه‌ای نبود که قیمت طلا و سکه را با خود همراه سازد.

به گزارش تجارت‌نیوز امروز روند قیمت طلا و سکه برخلاف افزایش محدود قیمت دلار کاهشی بود. به طور معمول این روند نامتوازن در بازارهای مالی کمتر رخ می‌دهد. اما طلای جهانی در دو روز گذشته به عنوان یکی از فاکتورهای تعیین‌کننده قیمت فلز زرد در بازار داخلی با کاهش قابل توجهی همراه بود. این کاهش انس جهانی طلا و افزایش ناچیز قیمت دلار دست به دست هم داد تا قیمت سکه به کانال ۳۰ میلیون تومانی ورود کند.

قیمت سکه و حباب آن 6 خرداد 1402

امروز بازار ارز خبر سفر سلطان عمان را که فردا عازم تهران است، پیش‌خور کرد. این اسکناس افزایش داشت اما نتوانست محدوده مقاومتی ۵۲ هزار تومانی را بشکند. به اعتقاد فعالان بازار ارز اگر همین افزایش محدود دلار نیز نبود قیمت طلا و سکه کاهش بیشتری داشت.

معامله‌گران بازار فلز گرانبها فعلا معاملات خود را متوقف کرده‌اند تا سفر سلطان عمان انجام شود و پس از آن خط بازار مشخص شود. به اعتقاد کارشناسان اقتصادی درست است که سیگنال‌های سیاسی تاثیر مقطعی بر روند قیمت در بازارهای مالی دارند اما بازار در انتظار سیگنالی قوی از جنس مذاکرات برجام است تا انتظارات تورمی را کاهش و تولید و صادرات را افزایش دهد.

بنابراین در انتظار ماندن در شرایطِ حال حاضر برای اینکه مشخص شود قیمت دلار به چه سمتی می‌رود و به دنبال آن بازار طلا و سکه را با خود همراه سازد، دورنمای مبهمی نیست!

ریزش طلای جهانی موقتی است

در همین راستا علی طباطبایی کارشناس اقتصادی با اشاره به ریزش قیمت طلای جهانی به تجارت‌نیوز گفت: «معتقدم این ریزش قیمت طلای جهانی موقتی است. انس با تصمیمات فد محدوده ۲۰۰۰ دلاری را از دست داده و روند آن تا پایان سال میلادی به بالای ۲۰۰۰ دلار برمی‌گردد.»

وی با اشاره به قیمت طلا و سکه در بازار داخلی خاطر نشان کرد: «برای طلای داخلی نوسانات قیمت دلار جذابیت بیشتری دارد. این در حالی است که روند فعلی قیمت در بازارهای مالی در انتظار تصمیمات سیاسی است و دوام چندانی نخواهد داشت.»

این کارشناس اقتصادی‌ به روابط مساعد سیاسی با سایر کشورها اشاره کرد و افزود: «با توجه به رویدادهای سیاسی که در کشور در حال وقوع است، افزایش قیمت طلا و سکه را در کوتاه‌مدت پیش‌بینی نمی‌کنم؛ هر چند شاهد کاهش شديد قیمت نیز نباشیم اما قیمت‌ها فعلا در همین محدوده باقی خواهد ماند.»

این کارشناس اقتصادی‌ تنها شرط کاهش شدید قیمت در بازارهای مالی را توافق برجام عنوان کرد و گفت: «در صورت انجام توافق می‌توان امید داشت تا یک سال آینده روند قیمت‌ها کاهش قابل توجهی داشته باشد در غیر این صورت در کانال فعلی نوسان خواهد داشت.»

گفتنی است در لحظه نگارش این گزارش قیمت طلای جهانی به ۱۹۴۵ دلار رسیده است.

مقاومت نیم‌سکه برای کاهش قیمت

امروز شنبه ۶ خرداد‌ماه قیمت سکه امامی ۴۵۹ هزار تومان ارزان شد. این مقدار کاهش قیمت این قطعه را به کانال ۳۰ میلیون تومانی برگرداند. در لحظه نگارش این گزارش سکه امامی با قیمت ۳۰ میلیون و ۹۵۱ هزار تومان مبادله می‌شود.

امروز قیمت قیمت سکه بهار آزادی نزدیک به ۲۰۰ هزار تومان کاهش قیمت داشت. این قطعه با قیمت ۲۷ میلیون و ۵۸۹ هزار تومانی معامله شد. در روز جاری تنها قطعه‌ای که تغییر قیمت نداشت نیم‌سکه بود. این قطعه با قیمت ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان مبادله شد.

امروز  ربع‌ سکه ۱۰۰ هزار تومان افت قیمت داشت و با قیمت ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد. همچنین  سکه گرمی کاهش بسیار محدود پنج هزار تومانی داشت و با قیمت ۶ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان مبادلهشد.

حباب سکه امامی میلیونی ریخت

امروز قیمت طلا نیز با کاهش قیمت انس همراه شد. هر مثقال طلا با ۵۳ هزار تومان کاهش به قیمت ۱۰ میلیون و ۸۹۶ هزار تومان رسید. هر گرم طلا نیز ۱۲ هزار تومان ارزان شد و با قیمت دو میلیون و ۵۱۵ هزار تومان معامله شد. در روز جاری طلای دست دوم با قیمت دو میلیون و ۴۸۱ هزار تومان معامله شد.

امروز و در لحظه نگارش این گزارش حباب تمام قطعات سکه کاهش داشت. بیشترین مقدار افت حباب مربوط به سکه امامی با ۹۳۰ هزار تومان کاهش حباب بود؛ این مقدار کاهش در ماه‌های گذشته بی‌سابقه بود و حباب سکه امامی را در کانال ۶ میلیون تومانی نشاند. حباب سکه بهار نیز ۲۶۷ هزار تومان ارزان شد و به کانال سه میلیون تومانی برگشت.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار ارز و طلا بخوانید.

نظرات