مخالفت احتمالی با پیش‌فروش نفت در سال 1400

خبر خوش برای سهامداران / «گشایش اقتصادی» سال بعد در کار نیست!

خبر خوش برای سهامداران / «گشایش اقتصادی» سال بعد در کار نیست!

درحالی که دولت در لایحه بودجه برای پیش‌فروش نفت برنامه‌ریزی کرده، خیلی از سهامداران نگران اتفاق مشابه امسال در سال بعد برای بازار سهام بودند. اما به نظر می‌رسد این پیشنهاد مورد موافقت مجلس نیست.

به گزارش تجارت‌نیوز، اواسط مرداد ماه امسال پیش از شروع روند نزولی شدید بازار سهام دولت از گشایش اقتصادی خبر داد. پس از این با مطرح شدن پیش‌فروش نفت در بازار سهام از نگاه برخی گشایش اقتصادی دولت همین طرح بود. به دلیل مخالفت‌ها با اجرای این طرح بازار سهام به شدت متاثر و روند نزولی شاخص بورس آغاز شد.

به همین دلیل فعالان بازار سهام نسبت به گشایش اقتصادی دولت دیگر نه‌تنها خوشبین نیستند بلکه نسبت به آن نگرانی‌هایی دارند.

در همین حال دولت در لایحه بودجه سال 1400 تصمیم به اقدام برای پیش‌فروش نفت کرده بود که این اتفاق برخی نگرانی‌های مجدد برای سهامداران را به همراه داشت.

اما امروز روزنامه شرق خبر داده که احتمال حذف طرح فروش نفت به مردم وجود دارد.

به گفته رئیس سازمان برنامه بنا شد هر مقدار از عدم تحقق فروش نفت تا سقف 2.3 میلیون بشکه از طریق انتشار اوراق سلف نفتی جبران شود؛ اما حالا با مخالفت نمایندگان کمیسیون انرژی، این طرح خوش‌بینانه دولت ممکن است از صفحات قانون بودجه کشور حذف شود.روز گذشته سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس خبر داد كه این كمیسیون با فروش اوراق سلف نفتی كه میزان درآمدزایی آن 70 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود، مخالف است. اگرچه نظر كمیسیون انرژی باید به كمیسیون تلفیق و سپس صحن علنی برود؛ اما به نظر می‌رسد بودجه 1400 در جریان چكش‌‎كاری‌ها در مجلس، یكی پس از دیگری منابع درآمدی خود را از دست می‌‎دهد.

آیا دولت همچنان اصرار بر این طرح خواهد داشت؟

آخرین اخبار بازار سهام را در صفحه بورس دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند