عدم تحویل شکر به زنبورداران

عدم تحویل شکر به زنبورداران

مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران ایران گفت: وزارت صمت به نامه وزیر جهاد کشاورزی برای تحویل شکر به زنبورداران توجهی نکرده و شرکت بازرگانی دولتی نامه را بدون اقدام نگه داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، میرحسین موسویان گفت: اخیرا وزارت جهاد کشاورزی با توجه به نیاز شدید زنبورداران کشور به شکر، نامه‌ای به وزارت صمت نوشت، اما این وزراتخانه توجهی نکرده و شرکت بازرگانی دولتی نامه را بدون اقدام نگه داشته است.

وی با انتقاد از عدم حمایت دولت از زنبورداران گفت: شکر، مهم‌ترین نهاده این تولید کنندگان است و بدون آن زندگی زنبور عسل به خطر می‌افتد، اما با این حال دولت شکر را به قیمت صنف صنعتی یعنی ۱۱۵۰۰ تومان به زنبورداران می‌دهد که برای آنها به صرفه نیست.

این مسئول تاکید کرد: دولت نباید تولید کنندگان زنبور را با سایر صنف‌های صنعتی مقایسه کند، نهاده شکر در زنبورداری برای حفظ حیات زنبور استفاده می‌شود و اگر دوام نداشته باشد، کل تولید از بین خواهد رفت.

مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران ایران افزود: اسفند گذشته سهمیه ۱۷ هزار تن شکر دریافت کردیم که با جهش قیمت از ۶۵۰۰ به ۱۱۵۰۰ تومان، زنبورداران کشور تنها بخش اندکی از این سهمیه را تحویل گرفتند، زیرا هزینه‌های آنها به شدت افزایش می‌یافت و تولید اقتصادی نمی‌شد.

موسویان به مشکلات زنبورداران کشور اشاره کرد و گفت: خشکسالی دسترسی به گل و گیاه و گرده را برای زنبورداران سخت کرده است از سوی دیگر سمپاشی‌های بی‌رویه و بدون اطلاع قبلی باعث کشته شدن تعداد زیادی از زنبورهای عسل می‌شود.

وی افزود: اخیرا در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی نوع خاصی از سم در مزارع استفاده می‌شود که باعث کشته شدن تعداد زیادی از زنبورهای عسل شده که باید مسئولان بخش کشاورزی رسیدگی کند.

موسویان بابیان اینکه آمار تلفات زنبورهای کشور در استان‌ها ۳۰ تا ۵۵ درصد شده است گفت: عرف بین‌المللی تلفات ۱۰ تا ۱۵ درصد است که دلیل بالا بودن آن در کشور ما بیماری «نوزما» و مجموعه مشکلات و چالش‌هایی است که تولید کنندگان این بخش با آن روبه‌رو هستند.

وی به این مساله هم اشاره کرد که شوراها در روستاها در قبال دریافت پول اجازه رهاسازی زنبورها به مراتع و مزارع می‌دهند، در حالی که بر اساس بررسی‌های انجام شده زنبورها می‌توانند تولید محصول را سه تا چهار برابر افزایش دهند.

موسویان عدم کنترل و نظارت بر بازار را مشکل دیگر تولید کنندگان عسل عنوان کردو گفت: دادگستری به کسانی که عسل تقلبی به مردم می‌دهند، باید مقابله کند که علاوه بر تضییع حق مردم وجهه عسل ایران را در جهان خراب می‌کند.

منبع: فارس

آخرین خبرها از بازارهای مختلف را در صفحه بازار تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند