اکسکوینو
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

چند نفر عرضه اولیه آسیاتک خریدند؟

بورس و اوراق بدهی

عرضه آسیاتک امروز به عنوان اولین عرضه اولیه قرن در بورس به پایان رسید. بیش از یک میلیون نفر در عرضه اولیه شرکت کردند که آسیاتک توانست در مقایسه با عرضه‌های قبلی رکورد مشارکت را بشکند.

به گزارش تجارت‌نیوز، سهام شرکت انتقال داده‌های آسیاتک امروز در بورس عرضه اولیه شد. بر اساس آمار امروز بیش از یک میلیون ۵۸۰ هزارو ۱۳۲ کد معاملاتی شرکت کردند و حدود ۱۹۶ سهم به هر کد معاملاتی اختصاص یافت.

میزان سرمایه شرکت انتقال داده‌های آسیاتک ۳۰ میلیارد تومان است. ۱۵ درصد این سهام وارد عرضه شد. از این میزان ۱۲ درصد برای عموم و سه درصد برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری است.

آسیاتک و دیگر همتای خود یعنی شاتل در سال ۱۳۹۶ موافقت هیئت پذیرش بورس را به منظور پذیرش در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار کسب کردند. تا امروز بیش از چهار سال از این موافقت می‌گذرد. با وجود ورود آسیاتک به بورس، شاتل همچنان در صف انتظار قرار داد. پیش‌بینی می‌شود که به زودی ورود شاتل به بازار سهام محقق شود.

درباره عرضه اولیه آسیاتک

شرکت انتقال داده‌های آسیاتک از حدود پنج سال پیش با سرمایه ۳۰ میلیارد تومانی، مهیای حضور در بورس و عرضه سهام بود. حتی بعد از درج نماد به عنوان پانصد و هجدهمین شرکت بورسی، ضمن انتشار همه اطلاعات در کدال، اول آبان همان سال اقدام به برگزاری جلسه معارفه کرد و برای اولین بار روی تابلوی بورس قرار گرفت؛ اما به مرحله فروش سهام نرسید. (نبض بورس)

دهه ۸۰ شرکت آسیانک با سرمایه اولیه ۱۰۰ میلیون تومانی تاسیس و طی سه مرحله سرمایه خود را به ۲۰۰ میلیارد تومان رساند. در ترکیب سهامداری با ۷۰۶ نیروی انسانی، شرکت‌های سرمایه گذاری مهرگان سرمایه پارس با ۳۳ درصد، رسا سازه پی کاوان مهام با ۱۴.۵ درصد، فناوری اطلاعات و ارتباطات راهبرد با ۱۲.۸ درصد و آرتا ایده نفیس با ۱۰.۹ درصد بیشترین حضور را دارند.

بر اساس گفته کارشناسان این شرکت با توجه به برنامه‌های توسعه در حوزه خدمات دیتاسنتر، افزایش سرمایه حداقل ۵۰ میلیارد تومانی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی بعد از عرضه اولیه طی مراحل قانونی را خواهد داشت.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند