اکسکوینو

چگونگی محاسبه قیمت بیمه بدنه پراید و بیمه شخص ثالث آن در 1401

تجارت نیوز

از خودرو‌ها می‌توان برای افزایش سرعت کارها استفاده کرد. پراید هم یکی از خودروهای ایرانی است که بیشتر مردم در سراسر کشور از این ماشین برای تردد بین شهر‌ها و درون شهر استفاده می‌کنند.

از خودرو‌ها می‌توان برای افزایش سرعت کارها استفاده کرد. پراید هم یکی از خودروهای ایرانی است که بیشتر مردم در سراسر کشور از این ماشین برای تردد بین شهر‌ها و درون شهر استفاده می‌کنند.

هر چند که در برخی از مواقع دیده شده که این خودرو با نقص‌های مختلفی روبه رو است و احتمال بروز حادثه و تصادف را افزایش می‌دهد. اگر اتفاق‌های ناخوشایندی در اثر حادثه رانندگی رخ دهد که همراه با خسارت و هزینه باشد باید راننده مقصر به جبران خسارت بپردازد.

اما شرکت‌های بیمه برای جلوگیری از این هزینه‌های زیاد بیمه بدنه پراید و بیمه شخص ثالث پراید را طراحی کرده‌اند. همواره بیمه اتومبیل جز بیمه نامه‌هایی است که هر راننده‌ای باید آن را خریداری کند تا در روزهای سخت، جبران خسارت در تصادف‌ها انجام شود. در این مطلب سعی داریم توضیحاتی درباره بیمه بدنه و بیمه ثالث داشته باشیم تا با پوشش‌های این بیمه نامه آشنا شوید. با ما تا انتهای متن همراه باشید.

بیمه بدنه خودرو چیست؟

خودرو دو نوع بیمه دارد که شامل بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث می‌شود. بیمه ثالث جزو بیمه نامه‌های اجباری است و تمام افراد دارنده وسایل نقلیه زمینی باید این بیمه نامه را خریداری کنند. از طرفی‌ام برای جبران خسارت‌های ایجاد شده به اموال راننده مقصر باید بیمه بدنه را خریداری کرده باشید. البته که این بیمه نامه اختیاری است اما توصیه می‌شود برای جبران هزینه‌های ایجاد شده ناشی از حادثه آن را خریداری کنید.

بیمه بدنه پراید خسارت‌های مالی وارد شده به خودروی مالک پراید را پوشش می‌دهد. از آنجا که بدنه این خودرو نسبت به بقیه اتومبیل‌ها ضعیف‌تر است، از این رو در هر تصادفی حتی برخورد با یک جسم ثابت، بدنه آن به راحتی آسیب خواهد دید.

با توجه به اینکه جبران خسارت‌های وارد شده در تصادفات برای همه امکان‌پذیر نیست، بهترین راه خرید بیمه بدنه پراید است. این بیمه‌نامه با اینکه اختیاری است و مالک خودرو الزام قانونی برای داشتن آن ندارد؛ ولی با توجه به افزایش قیمت‌ها و میزان تصادف بالای آن، خرید این بیمه توصیه می‌شود. البته باید گفت که بیمه بدنه پراید فقط آسیب یا خسارت وارد شده به خودروی راننده مقصر را پرداخت خواهد کرد.

پوشش‌های بیمه بدنه پراید

در بیمه بدنه پراید دو نوع پوشش اصلی و اضافی وجود دارد که بیمه‌گزار با توجه به پوشش‌های انتخابی حق بیمه پرداخت می‌کند و بیمه‌گر سقف تعهدات خود را مشخص خواهد کرد. همچنین دقت کنید که انتخاب پوشش‌ها تاثیر مستقیم بر قیمت و نرخ حق بیمه خواهد داشت.

پوشش‌های اصلی بیمه بدنه

در بیمه بدنه پوشش‌های اصلی جزو موارد لاینکف بیمه نامه خواهد بود که با حق بیمه مشخص قابل ارئه است و این پوشش‌ها جزو خطرات اضافی نیست و تمام شرکت‌های بیمه با توجه به قانون موظف به جبران این خسارت‌ها خواهند بود. پوشش‌های اصلی شامل:
• سرقت کلی خودرو
• واژگونی و سقوط خودرو
• آذرخش یا انفجار خودرو یا لوازم یدکی
• پرداخت خسارت نجات خودرو در حین انتقال تا 50 درصد
• خسارت وارد شده به لاستیک‌ها و باتری تا میزان 50 درصد قیمت نو
• آتش سوزی خودرو یا لوازم یدکی
• برخورد با یک جسم متحرک یا ثابت
• هزینه‌های متعادف برای نجات یا انتقال خودرو به تعمیرگاه تا میزان 20 درصد

پوشش‌های اضافی بیمه بدنه

در کنار پوشش‌های اصلی برخی از خطرات هم جزو پوشش‌های اضافی بیمه نامه شناخته می‌شوند که شرکت‌های بیمه آن‌ها را ارائه می‌کنند تا میزان خسارت قابل جبران برای بیمه‌گزار بیشتر شود. البته که پوشش‌های اضافی با پرداخت حق بیمه بیشتر قابل خریداری است:
• شکست شیشه خودرو بر اثر تراکم هوای داخل خودرو
• افزایش یا کاهش قیمت خودرو (همان نوسانات خودرو)
• سرقت لوازم یدکی و قطعات خودرو بدون سرقت کلی
• هزینه رفت و آمد (هنگامی‌که خودرو در دسترس نیست یا در تعمیرگاه است.)
• بلایای طبیعی خارج از قصد و اراده انسان (زلزله، سیل، طوفان و تگرگ)
• پرداخت خسارت‌ بر اثر پاشیدن رنگ، اسید و مواد شیمیایی بر خودرو

65 1
خسارت ناشی از تصادف با بیمه بدنه قابل جبران است

نحوه محاسبه قیمت بیمه بدنه خودرو

محاسبه قیمت بیمه بدنه با توجه به عوامل مختلفی بررسی و مشخص می‌شود که یکی از آن‌ها انتخاب پوشش‌های اضافی است. بدین گونه که هر چه تعداد پوشش‌های اضافی بیشتر باشد باید حق بیمه هم بیشتر پرداخت کرد. به طور کلی قیمت پایه و مشخصی برای بیمه بدنه پراید در نظر گرفته نمی‌شود چون برخی از شرکت‌ها هم با توجه به سیاست‌های درون سازمانی خود برخی تخفیفات را در نظر می‌گیرند تا شرایط خرید بیمه بدنه پراید را برای افراد راحت‌تر کنند.

همچنین دقت داشته باشید که نرخ پایه بیمه بدنه به ارزش خودرو بستگی دارد و بیمه مرکزی مبلغ ثابتی را مشخص نمی‌کند.

بیمه شخص ثالث چیست؟

بیمه شخص ثالث یکی از متداول‌ترین انواع بیمه نامه‌ها بین سایر بیمه‌های طراحی شده است. اجباری بودن این بیمه نامه باعث شده تا افراد از آن استقبال بیشتری داشته باشند. به طور کلی هر فردی که خودرو یا وسیله نقلیه زمینی دارد باید از تاریخ انقضای بیمه نامه خود مطمئن باشد. زیرا عدم خریداری آن باعث می‌شود پلیس راهنمایی و رانندگی خودرو شما را متوقف کرده و به پارکینگ منتقل کند.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث پراید

در بیمه شخص ثالث برای هر خودرو یا پراید دو نوع پوشش در نظر گرفته شده که به شرح زیر است:

خسارت‌های مالی:

در پوشش خطرات مالی تمام خسارت‌هایی که به اموال اشخاص ثالث وارد می‌شود تا سقف تعهدات شرکت بیمه قابل جبران خواهد بود. این خسارت‌ها مانند تصادف با ماشین فرد ثالث است که شرکت بیمه جبران هزینه‌های تعمیرات و زیان وارد شده به وسیله نقلیه را پرداخت خواهد کرد.

خسارت‌های جانی و بدنی:

شرکت‌های بیمه با توجه به دریافت حق بیمه خسارت‌های جانی که برای اشخاص ثالث در حادثه رخ داده را تحت پوشش قرار می‌دهد، این خسارت‌ها شامل: فوت، نقص عضو و هزینه‌های درمان که همگی تحت پوشش این بیمه نامه قرار می‌گیرند، است. البته که پرداخت خسارت بدنی، دیه یا همان ارش با توجه به نوع شکستگی، نقص عضو و صدمه ازکارافتادگی کلی یا جزئی تحت پوشش بیمه شخص ثالث ماشین قرار دارد.

نحوه محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث

دیه یکی از عوامل اصلی برای محاسبه قیمت بیمه نامه ثالث است. در ابتدای هر سال قوه قضاییه میزان دیه را مشخص می‌کند و شرکت‌های بیمه‌ای با توجه به آن حق بیمه پایه را مشخص می‌کنند. در سال 1401 میزان دیه در ماه‌های حرام مبلغی معادل 800 میلیون تومان اعلام شد.

66 2
آتش سوزی با بیمه بدنه قابل جبران است

علاوه بر مبلغ دیه، موارد دیگری هم بر روی نرخ حق بیمه شخص ثالث تاثیر می‌گذارد که عبارتند از:
• درصد تخفیف بیمه نامه راننده
• تاریخ انقضای بیمه ثالث قبلی
• تخفیف عدم خسارت در بیمه شخص ثالث
• موارد دیگری مانند: سال تولید، سال ساخت ماشین، تعداد سیلندر و کاربری خودرو نیز جزو مواردی هستند که در نرخ محاسبه بیمه شخص ثالث تاثیرگزار است.
• سقف تعهد: بیمه مرکزی هر سال حداقل و حداکثر پوشش مالی بیمه شخص ثالث انواع بیمه‌های ماشین را تعیین می‌کند. بیمه‌گزار می‌تواند در این بازه، پوشش مالی بیمه‌نامه ثالث خودروی خود را تعیین کند. انتخاب پوشش مالی بالاتر با پرداخت حق بیمه بالاتر همراه خواهد بود. حداقل و حداکثر پوشش مالی بیمه شخص ثالث خودروی پراید در سال ١٤٠١ به ترتیب ٢٠ و ٤٠٠ میلیون تومان تعیین شده است.
• جریمه دیرکرد تمدید بیمه شخص ثالث : در صورتی که بیمه‌نامه پراید به موقع تمدید نشود، مشمول جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث خواهد شد.
• تخفیف عدم خسارت پراید: در صورتی که راننده پراید در طول مدت قرارداد خود از بیمه شخص ثالث خود استفاده نکند، مشمول تخفیف خواهد شد. تخفیف بیمه پراید هر سال به اندازه %۵ افزایش پیدا کرده و در نهایت در سال چهاردهم تمدید، به سقف خود: ۷۰ درصد می‌رسد.
• در حال حاضر قیمت بیمه شخص ثالث پراید در 1401 از حدود ۳ میلیون تومان، شروع به قیمت گذاری می شود.

استعلام بیمه شخص ثالث و بیمه پراید

روش‌های مختلفی برای استعلام بیمه ثالث وجود دارد که می‌توان بر اساس آن‌ها شرایط بیمه نامه را بررسی و استعلام کرد. این موارد عبارتند از:
• بر اساس شماره بیمه ‌نامه
• استعلام از طریق کد یکتا بیمه‌ نامه
• استعلام از طریق ارسال پیامک

خرید بیمه پراید از بیمه دات کام

برخی از راننده‌ها و صاحبان خودرو دغدغه‌هایی برای خرید بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث پراید دارند که با توجه به پیشرفت در صنعت بیمه می‌توان در زمان کوتاهی این بیمه نامه‌ها را خریداری کرد. اینکه شرایط مقایسه و استعلام برای این بیمه نامه‌ها فراهم باشد می‌تواند بیمه‌گزار را از سردرگمی ‌رها کند تا بهترین بیمه نامه را خریداری کرد. با ارائه خدمات آنلاین می‌توان از پلتفرم‌های آنلاین راه اندازی شده استفاده کرد تا بیمه‌گزار بتواند به راحتی بیمه نامه مورد نظر خود را تنها با چند کلیک خریداری کند.

بیمه دات کام یک سامانه استعلام، مقایسه و خرید انواع بیمه است که کافی است شما برای تهیه بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث خودرو به صفحه اصلی و به آدرس bimeh.com مراجعه کرده و در منوی محصولات، بر روی بیمه بدنه کلیک کنید تا در کوتاه‌ترین زمان، استعلام و مقایسه این بیمه نامه را از شرکت‌های بیمه انجام دهید، همچنین از خرید خود لذت ببرید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند