پایان ماجرای کارت نان/ قیمت نان تغییر می‌کند؟

پایان ماجرای کارت نان/ قیمت نان تغییر می‌کند؟

محمد جلال، مشاور وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: محدودیت یا سقف قیمتی برای خرید نان نداریم.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از همشهری‌آنلاین، جلال مشاور وزیر امور اقتصاد و دارایی در برنامه تلویزیونی گفت: نان گران نخواهد شد و چیزی به نام کارت نان نخواهیم داشت.

 

مصرف نان افزایش یافت؟

به گزارش تجارت‌نیوز، طبق اعلام دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران به ایسنا، مصرف نان در کشور افزایش یافت. محمدرضا مرتضوی دلیل افزایش مصرف نان را افزایش قیمت سایر کالاها دانست که در راستای آن بخشی از فشار خوراک دام هم به نان منتقل شد.

پیگیری‌های تجارت‌نیوز نشان می‌دهد شلوغی صف نانوایی‌ها ارتباط چندانی هم به افزایش مصرف نان ندارد. به‌رغم این موضوع، جدیداً برای شهروندان بارها پیش آمده که با رجوع به نانوایی‌ها با این جمله از سوی شاطر مواجه شده‌اند: «در صف نمانید، نان به شما نمی‌رسد. پخت نان تمام شده است.». اما چرا نانوایی‌ها دیگر علاقه‌ای به توزیع نان نشان نمی‌دهند؟

پخت کمتر؛ صف طولانی‌تر

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نان در توضیح علت کاهش پخت نان به تجارت‌نیوز گفت: برای روشن‌تر شدن ماجرا به این موضوع دقت کنید. اگر نانوایی هر کیسه آرد را پخت کند، در بهترین حالت کمتر از ۳۰۰ هزار تومان دخل می‌دهد، این در حالی است که همان یک کیسه آرد در بازار آزاد ۶۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

بر اساس اعلام محسن لزومیان این موضوع به معنای آن است که فروش آرد خارج از شبکه، همچنان برای نانوایی‌ها به‌صرفه‌تر است. یعنی پخت کمتر نان و ازدحام بیشتر جمعیت در نانوایی‌ها.

او افزایش مصرف نان توسط مردم را تائید نکرد و در پاسخ به این سؤال که با کارتی کردن نان مگر قرار نبود جلوی قاچاق آرد گرفته شود، توضیح داد: این طرح هنوز در حال راه‌اندازی است.

لزومیان تأکید کرد: در حال حاضر هر کیلو آرد با قیمت حدود ۸۵۰ تومان به دست نانواها می‌رسد، در حالی که این مقدار آرد در بازار آزاد ۱۶ هزار تومان است. همین موضوع باعث کاهش پخت نان و هجوم مردم به نانوایی‌ها شد. برای مثال اگر نانوایی ۱۰ کیسه نان پخت می‌کرد، امروز پخت آن به هفت کیسه رسید. مابقی آرد را نانوایی بعضاً به شیرینی‌پزی‌ها، نان فانتزی‌ها، رشته بری‌ها و … می‌فروشند. بدین ترتیب آزادسازی قیمت آرد می‌تواند راهکار مناسبی برای جلوگیری از تخلفات باشد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند