وضعیت کالاهای اساسی در ماه رمضان

وضعیت کالاهای اساسی در ماه رمضان

مدیرکل امور بازرگانی وزارت صمت با اشاره به عرضه ۳۰ هزار تن برنج، ۳۰ هزار تن شکر، ۳ هزار تن گوشت منجمد و ۱۸۰ هزار تن روغن نباتی در ماه رمضان، گفت: فروش اینترنتی این اقلام در دستور کار است.

به گزارش تجارت‌نیوز، صدیف بیک‌زاده درباره برنامه وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار برای تأمین کالاهای پرمصرف مردم در ماه مبارک رمضان گفت: با توجه به اینکه تقاضا برای برخی کالاها از جمله برنج، گوشت قرمز، شکر، روغن نباتی و … در ماه رمضان نسبت به ماه‌های قبل افزایش می‌یابد، طرح تنظیم بازار ماه رمضان برنامه‌ریزی و در تاریخ ۱۵ فروردین ماه به رؤسای کارگروه تنظیم بازار استان‌های سراسر کشور ابلاغ شد.

عرضه خرما محدودیتی ندارد

وی ادامه داد: از دیگر اقلام پرمصرف در ماه رمضان، خرما است که با توجه به موجودی کالاها در استان‌ها، وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده که عرضه این کالا محدودیتی ندارد و هر میزان که استان‌ها نیاز داشته باشند می‌توانند در اختیارشان بگذارند؛ همچنین در کنار فروشگاه‌های زنجیره‌ای و صنفی، سازمان تعاونی روستایی نیز راسا نسبت به عرضه خرما با رعایت سودهای مصوب هیأت عالی نظارت اقدام می‌کند.

بیک زاده با بیان اینکه بخش دیگری از کالاهای مورد نیاز ماه رمضان مربوط به خدمات صنفی مثل آش، حلیم، زولبیا و بامیه است، گفت: کمیسیون‌های نظارت بر خدمات صنفی که در تمام استان‌ها و شهرستان‌ها با حضور مسئولان مختلف از جمله استانداری، فرمانداری، نمایندگان دادستانی، صمت استان‌ها و … تشکیل می‌شود نسبت به تعیین قیمت‌ها اقدام می‌کنند. قیمت‌ها مصوب بوده و بر اساس شرایط استان یا شهرستان تعیین می‌شود و امروز در بیشتر استان‌ها این قیمت‌ها ابلاغ شده که در هر استان و شهرستان، نرخ متفاوتی است. در واقع بر اساس عرضه نوع خدمات، سرقفلی مغازه، اجاره، هزینه و… در هر استان و شهرستان نرخ‌ها توسط کمیسیون نظارت، تعیین و ابلاغ شده است.

تخفیف ۵ تا ۱۵ درصدی کالاها

مدیرکل امور بازرگانی وزارت صمت در مورد اعمال تخفیف روی قیمت کالاهای پرمصرف ماه مبارک رمضان، اظهار داشت: بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، عرضه کالاها در ماه مبارک رمضان با تخفیف حداقل ۵ تا ۱۵ درصدی با روش‌های مختلف خواهد بود و البته توزیع کنندگان می‌توانند تخفیف بیشتری هم اعمال کنند.

نرخ مصوب برنج، گوشت و شکر

وی ادامه داد: برخی از کالاها قیمت مصوب دارد؛ به عنوان مثال قیمت برنج ۱۱.۲۱ هندی که قرار است از سوی شرکت بازرگانی دولتی عرضه شود، ۱۸,۵۰۰ تومان است. قیمت برنج تایلندی ۱۲۵۰۰ تومان، قیمت شکر خانوار در بسته بندی یک کیلویی ۸۷۰۰ تومان، قیمت روغن نباتی با توجه به احجام و نوع روغن بر اساس قیمت درج شده روی کالا و قیمت گوشت قرمز منجمد هر کیلوگرم ۸۰ هزار تومان خواهد بود.

عرضه روغن ۳۰ هزار تن بیشتر از تقاضا خواهد بود

وی در پاسخ به این سوال که آیا در تأمین روغن مشکلی وجود دارد یا خیر، تصریح کرد: مصرف روغن میانگین زیر ۱۵۰ هزار تن بود که برای ماه مبارک رمضان ۳۰ هزار تن بیشتر یعنی ۱۸۰ هزار تن پیش بینی شده تا بتوان از این طریق افزایش تقاضا در بازار را جواب داد. برنامه تأمین نیز به تفکیک کارخانه و استان تنظیم شده و تمام تکالیف مربوط به کارخانه‌داران و استان‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای اعلام شده است.

آخرین اخبار اقتصادی را از کانال تلگرام تجارت‌نیوز دنبال کنید.

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند