کاهش قیمت زیتون با شروع فصل برداشت

کاهش قیمت زیتون با شروع فصل برداشت

در ماه‌های اخیر نرخ زیتون خام ۲۵ درصد در بازار افزایش یافت که با برداشت رسمی زیتون از ۱۵ شهریورماه نرخ زیتون به روال عادی خود بازگشته است.

عباسی گفت: در ماه‌های اخیر نرخ زیتون ۲۵ درصد افزایش یافت و البته با شروع برداشت رسمی زیتون، قیمت به روال عادی خود بازگشت.

به گزارش تجارت‌نیوز، مهدی عباسی، رییس شورای ملی زیتون با اشاره به دلایل گرانی نرخ زیتون در بازار اظهار کرد: در ماه‌های اخیر نرخ زیتون خام 25 درصد در بازار افزایش یافت که 10 درصد آن ناشی از نرخ تورم و مابقی به سبب کمبود ذخایر در آستانه فصل برداشت حباب کاذب قیمت است که با برداشت رسمی زیتون از 15 شهریورماه نرخ زیتون به روال عادی خود بازگشته است.

وی با اشاره به این‌که نیازی به واردات میوه زیتون نداریم، افزود: تا پایان فصل برداشت پیش‌بینی می‌شود که 85 تا 90 هزارتن زیتون برداشت شود که با این وجود کمبودی در داخل نخواهیم داشت.

عباسی با بیان این‌که امکان پیش‌بینی دقیق تولید روغن زیتون در کشور وجود ندارد، گفت: طبق روال همه‌ساله پس از فصل برداشت، کسری نیاز داخل باید از کشورهای تولیدکننده روغن زیتون تامین شود.

رییس شورای ملی زیتون ادامه داد: سالانه 6 هزار تن روغن زیتون از طریق مجاری رسمی و 4 تا 5 هزار تن به صورت قاچاق از استان های مرزی وارد می‌شود.

وی با بیان این‌که توسعه روغن زیتون در دستور کار است، بیان کرد: شورای ملی زیتون با همکاری وزارت جهاد کشاورزی نقشه راهی برای توسعه روغن زیتون ترسیم کرده که بدین منظور پیش‌بینی می‌شود ظرف مدت 10 تا 12 سال آینده به خودکفایی برسیم.

عباسی درباه آخرین وضع مگس زیتون در باغات تصریح کرد: با توجه به گرمای هوا و مدیریت وزارت جهاد کشاورزی، مگس زیتون به ندرت در باغات مشاهده شد به‌طوری‌که هیچ‌گونه خسارتی به باغات وارد نخواهد کرد.

 

منبع: خبرآنلاین

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند