کتاب «زیر درخت بلوط» رونمایی شد

کتاب «زیر درخت بلوط» رونمایی شد

کتاب «زیر درخت بلوط» اثر«دکتر جمشید اثناعشری» روز پنجشنبه ۱۹ اسفند ماه در فرهنگسرای آیینۀ شهر اراک رونمایی شد.

این مراسم با حضور علاقمندان و سخنرانان مدعو با اجرای « ابوالفضل عباسی بانی» همراه بود و اجرای موسیقی سنتی هم گرمی بخش این مراسم بود. سخنرانان مراسم آقایان مرتضی صدیقی، مجید نیکپور، ابراهیم اصلانی، دلشادی بودند.
«مرتضی صدیقی» در رابطه با اهمیت وطن دوستی و توجه به زادگاه به‌عنوان عنصری اساسی در شیوۀ زندگی افراد صحبت کردند و همچنین در مورد تمایل ذاتی به زادگاه و تاثیر آن بر احساس خوب و رضایت از زندگی سخن گفتند.
ایشان با اشاره به زحمت‌های دکتر اثنا عشری برای چاپ کتاب «زیر درخت بلوط» و تلاش‌هایشان، اهمیت نوشتن درباره روستا و توجه به فرهنگ مردم سخن گفتند و اشاره به ذخیره‌گاه بلوط و قدمت آن نسبت به بلوط‌های لرستان از دیگر صحبت‌های ایشان بود.
«مجید نیکپور» دیگر سخنران این مراسم به تپه باستانی روستای سرسختی علیا اشاره کرد و برای تاسیس موزه‌ای محلی برای نگهداری اشیا تاریخی کشف‌شده از تپه ابراز تمایل کردند و به ارزشمند بودن روستا از جهت قدمت پرداختند.
سخنران پایانی این مراسم «جمشید اثناعشری» نویسنده کتاب به توضیح اجمالی کتاب پرداختند.
این کتاب ۹ فصل دارد؛ شروع نوشتن کتاب اردیبهشت سال ۱۳۹۸ و پایان، ۳۰ دی ماه ۱۴۰۰ بوده است.
در کتاب به بررسی جغرافیای منطقه، قدمت تاریخی روستا، گویش و لهجۀ حال حاضر و همچنین لغات فراموش شده، معرفی چهره‌های ماندگار، اساتید، هنرمندان، ادبا، رزمندگان، شهدا و پزشکان پرداخته شده و معرفی شغل‌های اهالی روستا از گذشته تا به حال، اشاره به آیین و سنت مردمِ روستا هم بخشی از کتاب را در بر می‌گیرد.
در ضمن علاوه بر بخش‌های گفته شده، این کتاب شامل عکس‌های زیبایی از طبیعت و آثار به‌جا مانده از گذشته، لوازم زندگی و کسب و کار است.
هدف نویسنده، زنده‌کردن گذشتۀ غنی فراموش شده و ماندگاری همه جانبۀ این روستای با قدمت بوده است.
اثناعشری در پایان سخنرانی ابراز کرد که اهالی این روستا بسیار مردمی و با اخلاق هستند.
وی در ادامه افزود: در گذشته دسترسی مردم به رسانه‌ها اندک بود؛ اما امروزه روزنامه‌ها، مجلات، رسانه‌های عمومی در دسترس همگان است؛ ولی انسان‌ها از هر علمی، اندکی می‌دانند، گویی انسان‌ها اقیانوسی به عمق ۱سانتی‌متر هستند.نویسنده در پایان مراسم با حضار دربارۀ کتاب گفتگو کرد و عکس‌های یادگاری گرفتند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند