رییس قوه قضائیه:

یکی از مهم‌ترین معضلات دستگاه قضایی کثرت ورودی پرونده‌هاست

یکی از مهم‌ترین معضلات دستگاه قضایی کثرت ورودی پرونده‌هاست

رئیس قوه قضائیه، یکی از مهم‌ترین معضلات امروز دستگاه قضا را کثرت ورودی پرونده‌ها و حل این معضل را در گرو یک اقدام جهادی از سوی همه دستگاه‌ها و آحاد جامعه دانست.

به گزارش تجارت‌نیوز، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، در جلسه مسئولان عالی قضایی با تبریک نیمه شعبان، سالروز میلاد با سعادت حضرت بقیه‌الله الاعظم(عج)، و روز جهانی مستضعفین، بر ضرورت ادامه روند امدادرسانی به سیل‌زدگان تأکید کرد و گفت: امروز یکی از مهم‌ترین وظایف دستگاه‌های اجرایی، نهادهای گوناگون و همه مردم عزیز، تلاش برای کاستن از آلام هموطنان سیل زده است و ضمن قدردانی از همه خدمات ارائه‌شده و امدادرسانی‌ها از سوی دستگاه‌های خدمت‌رسان، نباید فراموش کنیم که نیازهای مردم مناطق آسیب دیده، بیش از خدماتی است که ارائه شده و همچنان باید این امدادرسانی‌ها ادامه یابد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به وظایف دستگاه قضایی برای کمک به سیل زدگان، تصریح کرد: یکی از نگرانی هایی که مردم عزیز مناطق سیل زده دارند، مربوط به اسناد مالکیتشان است. در این زمینه، دستگاه قضایی اطمینان می دهد که هیچ نگرانی در این خصوص وجود ندارد و مردم مطمئن باشند که در صورت از بین رفتن اسنادشان، صدور اسناد المثنی با مانعی روبرو نیست.

آیت الله رئیسی، یکی دیگر از وظایف قوه قضاییه برای کاهش درد و رنج مردم سیل زده را تلاش در جهت تامین امنیت مناطق آسیب دیده عنوان کرد و گفت: دادستان های محترم این مناطق و روسای کل دادگستری استان ها، تمهیدات لازم را برای تأمین امنیت هر چه بیشتر شهرهای درگیر سیل اندیشیده‌اند و مردم بدانند که دستگاه‌های انتظامی و امنیتی نیز از هیچ تلاشی در این زمینه فروگذار نمی‌کنند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه سخنان خود، یکی از مهمترین معضلات امروز دستگاه قضایی را کثرت ورودی پرونده ها برشمرد و خاطرنشان کرد: این روند نگران‌کننده، زیبنده نظام و جامعه اسلامی ما نیست. بر همین مبنا لازم است با یک نگاه تحولی با این معضل مواجه شویم.

آیت الله رئیسی ادامه داد: از همه کارشناسان، صاحبنظران و دانشگاهیان دعوت می کنم که با یک کار کارشناسی و آکادمیک، دلایل شکل‌گیری نزاع‌ها و دعاوی در جامعه را که نهایتاً منتهی به تشکیل پرونده‌های کثیر قضایی می‌شود، مورد تدقیق و پژوهش قرار دهند؛ از سوی دیگر، انتظار می‌رود که دستگاه‌های فرهنگی در اجرای وظایف قانونی خود، فرهنگ‌سازی در راستای کاهش جرایم و آسیب های اجتماعی، کنترل خشونت و سایر نقاطی را که منجر به شکل‌گیری پرونده‌های قضایی می‌شود در دستور کار قرار دهند.

رئیس قوه قضاییه، مساجد را یکی از نهادهای مهم فرهنگی برشمرد و با تأکید بر نقش و تأثیر مساجد در کاهش آسیب‌های اجتماعی، گفت: رسانه‌ها از جمله صداوسیما نیز باید فرهنگ‌سازی لازم را صورت دهند تا بتوانیم مشکلات فرهنگی منتهی به کثرت ورودی پرونده‌ها را رفع کنیم.

وی همه دستگاه‌های کشور را در کاهش آسیب‌های اجتماعی و جرایم، واجد نقش و وظیفه دانست و تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین مسائلی که موجب شکل‌گیری پرونده‌های قضایی می‌شود، مسائل اقتصادی است. در این زمینه، همه تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران باید در برنامه‌ریزی‌های اقتصادی خود، نگاه لازم به کاهش آسیب‌های اجتماعی را داشته باشند و به این موضوع توجه کنند که تصمیم‌شان موجب افزایش ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضایی و ایجاد نزاع و اختلاف در میان مردم نشود.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر ضرورت یک اقدام جهادی و نگاه تحولی از سوی همه دستگاه‌ها از جمله مجموعه‌های مرتبط در خود دستگاه قضایی برای کاهش ورودی پرونده‌ها و کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی، اظهار کرد: برنامه‌ریزی‌هایی در این زمینه انجام شده و ان‌شاءالله ابلاغ خواهد شد اما نباید فراموش کنیم که کاهش آسیب‌های اجتماعی و پیشگیری از جرایم، صرفاً یک کار قضایی نیست و با بخشنامه و دستورالعمل محقق نمی‌شود بلکه اولاً نیاز به فعال‌تر شدن ظرفیت‌های دستگاه‌های فرهنگی دارد و ثانیاً با هم‌افزایی همه قوا، دستگاه‌ها و نهادها میسر است.

آیت‌الله رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت فاجعه‌بار انسانی در یمن، گفت: حرکت آمریکا به‌ویژه رئیس‌جمهور این کشور در وتو کردن منع ادامه حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی در یمن، شرایط را برای مردم مظلوم و بی‌گناه این کشور دشوارتر می سازد و براساس آنچه رسماً نهادهای حقوق بشری مورد تأیید خودشان هم اعلام کرده‌اند، بر خلاف تمام موازین حقوق بشری و میثاق‌های بین‌المللی است.

رئیس دستگاه قضایی با بیان اینکه وجدان‌های بیدار در جهان، هیچ کدام از این جنایات را بی‌پاسخ نخواهند گذاشت، افزود: تمام این اقدامات از ناحیه کشوری که همواره داعیه‌دار حقوق بشر است و به این بهانه تا کنون آتش‌های فراوانی را در نقاط مختلف جهان افروخته یا اقدام به تهدید و تحریم کرده است، دولت ایالات متحده را بیش از پیش نزد افکار عمومی جهان رسوا می‌سازد و برگ دیگری به دفتر تاریک عملکرد جنایتکارانه آمریکا اضافه خواهد کرد.

منبع: فارس

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند