کد خبر: 174846

کمبود گاز چین در فصل سرما

تلاش چین برای پاکسازی محیط زیست، تبعات ناخواسته‌ای را به دنبال داشته و به کمبود گاز برخی از مناطق در روزهای سرد زمستان منجر می‌شود.

سرویس اقتصاد جهان -

پکن برای مقابله با آلودگی امسال تدابیر سخت‌گیرانه‌ای را به اجرا گذاشته که استفاده از زغال‌سنگ را برای گرمایش صنعتی و مسکونی محدود کرده و تقاضا برای گاز را که گزینه پاک‌تری به شمار می‌رود، افزایش داده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، با وجود اشباع عرضه گاز طبیعی در بازار جهانی به دلیل پروژه‌های عظیمی که راه‌اندازی شده‌اند، محدودیت‌های زیرساخت مانند روند کند ساخت خط لوله در داخل چین، استفاده از گاز در این کشور را محدود کرده است.

به گفته ونگ وانگ، مشاور ارشد شرکت وود مک‌کنزی در بخش گاز و LNG چین، تحلیل تعادل عرضه و تقاضای چین نشان می‌دهد که می‌توان از کمبود عرضه تا حد زیادی اجتناب کرد به شرطی که همه منابع عرضه و زیرساخت با حداکثر ظرفیت فعالیت کنند با این‌همه اگر یخبندان روی دهد، کمبود روزانه گاز مطمئنا اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

کمبود گاز در استان‌های شمالی چین که به گرمایش مرکزی تامین شده از سوی دولت متکی هستند، شدید خواهد بود و این مسئله نارضایتی را در میان ساکنان برانگیخته است.

به گفته مشاور وود مک‌کنزی، اگرچه واردات LNG راه‌کار مقبولی است اما توان مالی نیز مسئله مهمی محسوب می‌شود.

طبق آمار رویترز، قیمت LNG در چین به بالاترین میزان از سال ۲۰۱۱ تاکنون صعود کرده است. این در حالی‌ست که تولید گاز طبیعی داخلی ۹.۷ درصد در ۱۰ ماه نخست امسال رشد کرده است.

واردات از طریق خط لوله از صادرکنندگان آسیای مرکزی نیز ۵.۹ درصد در ۱۰ ماه نخست سال ۲۰۱۷ افزایش داشته است. واردات LNG طی این مدت تقریبا ۵۰ درصد افزایش یافت.

بر اساس گزارش شبکه سی‌ان‌بی‌سی، پیامد سیاسی و اجتماعی کمبود گاز، واکنش مقامات را به دنبال داشته است و کمیسیون اصلاحات و توسعه ملی چین به شرکت‌های فعال در این بازار هشدار داده قیمت‌ها را ثابت نگه داشته و نسبت به تامین مناسب اطمینان حاصل کنند.

 

منبع: ایسنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.05)
1329.8
0.7
مثقال طلا (%0)
623200
سکه امامی (%0)
1479900
دلار (%0)
4500
یورو (%0)
5523
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.