کنترل هوشمند ورود به بزرگراه‌های پایتخت

کنترل هوشمند ورود به بزرگراه‌های پایتخت

سرپرست اداره مهندسی ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از مدیریت ورودی به بزرگراه‌ها با سامانه کنترل هوشمند خبر داد.

سرگرد مصطفی زینی‌وند درباره سامانه کنترل ورودی به بزرگراه و کارکرد آن اظهار کرد: سامانه هوشمند کنترل ورودی بزرگراه، با هدف کنترل حجم ورودی به تقاطع‌ها پیش‌بینی شده تا با تعبیه چراغ راهنمایی در رسیدن جریان ترافیک به شرایط اشباع، تاخیر ایجاد کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، زینی‌وند افزود: به‌ دلیل محدودیت در ظرفیت بزرگراه‌ها در ساعات اوج ترافیک، ورودی بزرگراه توسط سامانه کنترل هوشمند تنظیم می‌شود. این سامانه با اولویت دادن به مسیر اصلی باعث روانسازی تردد در آن می‌شود. در حال حاضر از این سیستم در محدوده بزرگراه طبقاتی صدر استفاده می‌شود و شهروندان گرامی باید توجه داشته باشند که در ساعات اوج ترافیک شهری، در پل شهید صدر، زمان چراغ سبز 3 ثانیه و زمان چراغ زرد 2 ثانیه است. زمان چراغ قرمز نیز متغیر است و بر اساس وضعیت ترافیک روی پل بین 7 تا 25 ثانیه تعیین می‌شود.

سرپرست اداره مهندسی ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ در انتها به رانندگان تاکید کرد: چون هدف کنترل تردد خودروها از ورودی بزرگراه‌هاست، زمان عبور خیلی کم است و بعد از عبور یکی دو خودرو چراغ قرمز می‌شود. لازم است رانندگان مراقب باشند تا با عبور از چراغ قرمز مرتکب تخلف رانندگی نشوند. در حال حاضر این سامانه در دو نقطه نصب شده که به شرط واگذاری زمان‌بندی آن به پلیس راهنمایی و رانندگی، این برنامه وجود دارد که در نقاطی مانند پل‌های فجر، ورودی بزرگراه‌های آزادگان و مدرس نیز این سامانه نصب شود.

 

منبع:ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند