جزئیات حذف 85 درصدی کنکور

شیوه پذیرش دانشجو در رشته‌های بدون کنکور

پذیرش حداقل 85 درصد از ظرفیت پذیرش دانشجو در کل کشور در تمام زیر نظام‌های آموزش عالی صرفاً براساس سوابق تحصیلی با ملاک معدل کتبی دیپلم داوطلبان و بدون نیاز به شرکت در کنکور انجام می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، طبق اعلام وزیر آموزش و پرورش در کنکور ۹۸، ۸۵ درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها بر اساس سوابق تحصیلی تکمیل می‌شود. بر این اساس داوطلبان متقاضی پذیرش رشته‌محل‌های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی نیازی به شرکت در کنکور ۹۸ ندارند.

بطحایی، وزیر آموزش و پرورش چهارشنبه شب در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «امروز چهارشنبه ساعت 6:30 صبح، جلسه تعیین تکلیف نهایی کنکور سال آینده برگزار شد. ورود به 85 درصد ظرفیت دانشگاه‌ها نیاز به شرکت در کنکور و تحمل اضطراب‌های طاقت‌فرسا ندارد و صرفا سوابق تحصیلی ملاک عمل است. از همراهی وزارت علوم برای این موفقیت متشکرم؛ خداحافظ کنکور».

به گزارش تسنیم، آن‌گونه که وزیر آموزش‌وپرورش می‌گوید؛ 85 درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها بدون کنکور تکمیل می‌شود اما این مسئله ماجرای جدیدی نیست و سال‌های گذشته نیز 85 درصد ظرفیت دانشگاه‌ها به این شیوه تکمیل می‌شد.

کنکور چه خواهد شد؟

طبق اعلام سازمان سنجش، بر اساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو مصوب 10 شهریور ماه 1392 و مصوبات پانزدهمین و شانزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو، باید پذیرش حداقل 85 درصد از ظرفیت پذیرش دانشجو در کل کشور در تمام زیر نظام‌های آموزش عالی صرفا بر اساس سوابق تحصیلی با ملاک معدل کتبی دیپلم داوطلبان و بدون نیاز به شرکت در کنکور انجام ‌شود، بنابراین با توجه به مصوبات فوق پذیرش رشته‌محل‌های صرفا سوابق تحصیلی مستقل از کنکور انجام خواهد شد و آزمون سراسری برای بقیه رشته‌محل‌هایی که پذیرش آنها از تلفیق نمره کنکور و سوابق تحصیلی است، برگزار می‌شود و از سال 98 و بعد از آن پذیرش صرفا سوابق تحصیلی با توجه به قوانین و مقررات مربوط مستقیما توسط دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی خواهد بود که محورهای مهم این روش عبارتند از:

  1. داوطلبان برای دریافت پذیرش باید، طبق فراخوان دانشگاه‌ها و موسسات پذیرنده، مدارک لازم را در زمان تعیین‌شده به دانشگاه‌ها و موسسات ارسال کنند.
  2. در این روش داوطلبان می‌توانند به چندین دانشگاه یا موسسه پذیرنده موجود در اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درخواست پذیرش دهند ولی در نهایت فقط می‌توانند در یکی از رشته‌محل‌هایی که با پذیرش آن‌ها موافقت شده است، ثبت نام کنند و ادامه تحصیل دهند.

سوابق تحصیلی برای بهمن 97

اطلاعیه مربوط به نحوه پذیرش و شرایط و ضوابط داوطلبان و نحوه درخواست پذیرش از موسسات و مدارک و سوابق موردنیاز در اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در تاریخ 25 دی ماه 1397 منتشر می‌شود.

داوطلبان واجد شرایط و متقاضی پذیرش بهمن ماه از تاریخ 29 دی لغایت 6 بهمن ماه برای پذیرش به موسسات پذیرنده که در اطلاعیه 25 دی ماه منتشر می‌شود، مراجعه خواهند کرد. اطلاع‌رسانی به پذیرفته‌شدگان مشروط توسط دانشگاه در تاریخ 6 تا 10 بهمن صورت خواهد گرفت.

سوابق تحصیلی برای مهر 98

اطلاعیه به انضمام دفترچه راهنمای پذیرش صرفا سوابق تحصیلی برای سال 1398 در اواسط بهمن ماه 1397 توسط سازمان سنجش آموزش کشور منتشر خواهد شد.

زمان مراجعه داوطلبان برای اخذ پذیرش رشته محل‌های صرفا سوابق تحصیلی از 20 اسفند 97 تا اواخر مرداد 98 خواهد بود. داوطلبان متقاضی پذیرش رشته‌محل‌های صرفا سوابق تحصیلی نیازی به شرکت در کنکور سراسری سال 1398 که ثبت نام آن از تاریخ 24 بهمن تا دوم اسفند 97 است، ندارند و مطابق اطلاعیه مذکور و اطلاعیه‌های بعدی سازمان سنجش آموزش کشور اقدام کنند.

پذیرش رشته‌محل‌های صرفا سوابق تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی مطابق ضوابط دیگر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و برای پذیرش در بهمن 97 و مهر 98 نیز هم‌زمان با پذیرش دیگر موسسات است که در اطلاعیه‌های بعدی اعلام خواهد شد.

در خصوص نحوه پذیرش صرفا سوابق تحصیلی در دیگر آزمون‌ها (فنی و حرفه‌ای، کاردانی به کارشناسی و جامع علمی کاربردی اعم از کاردانی و کارشناسی ناپیوسته) متعاقبا اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 

منبع: روزنامه خراسان

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند