هشدار به مالکان خودرو/ مراقب گازهای تقلبی کولر باشید

هشدار به مالکان خودرو/ مراقب گازهای تقلبی کولر باشید

به دلیل ارزان بودن گاز آر ۱۲ برخی این گاز را با گاز آر ۱۳۴ که گاز مورد استفاده در کولر خودرو است مخلوط و در کولر خودرو می‌ریزند و مدتی بعد سیستم مدار لوله کولر وقطعات دیگری مثل کمپرسورها از بین می‌رود.

به گزارش تجارت‌نیوز، ماجرا از این قرار است که همزمان با شروع فصل گرما، بازار شارژ کولر خودرو هم داغ شده و تب این بازار با توجه به گرمای زود رس امسال زودتر از سال های قبل شدت گرفته است . گاهی سود شارژ کولر خودرو به قدری وسوسه‌انگیز است که برخی افراد بدون هیچ‌گونه تخصصی، در این فصل به شارژ غیر اصولی کولر خودرو آن هم با گازهای تقلبی ارزان مشغول می‌شوند که این اقدام خوردگی‌ مدار لوله کولر ، آسیب به کمپرسور خودرو و در نهایت خسارت های چند میلیونی را برای مالک خودرو به همراه دارد.

هیچ کدام از کپسول‌های گاز شارژ کولر، اصل و استاندارد ندارد

رئیس اتحادیه برق خودروی مشهد در گفت و گو با خراسان رضوی حقایقی را آشکار می کند که حکایت از تداوم فعالیت متخلفان در بازار گاز کولر خودرو دارد.” علی نجوی ثانی” می گوید:« در بازار به دلیل ارزان بودن گاز آر ۱۲ برخی افراد این گاز را با گاز آر ۱۳۴ که گاز مورد استفاده در کولر خودروهاست مخلوط و در کولر خودرو تزریق می کنند و بعد از یک سال ،تمام سیستم مدار لوله کولر و دیگر قطعات از جمله کمپرسورها از بین می رود.تزریق این گاز مانند ریختن اسید در سیستم خنک کننده است. »وی در ادامه از مشکلی بزرگ تر پرده بر می دارد که این صحبت ها تمامی گازهای کولر موجود در بازار را زیر سوال می برد . رئیس اتحادیه برق خودروی مشهدخاطر نشان می کند:« اگرچه گازهای مناسب کولر خودرو گاز «آر ۱۳۴» است اما باید به این نکته اشاره کرد که هیچ کدام از کپسول های گاز« آر ۱۳۴ » موجود در بازار استاندارد ، برگه محیط زیست و برگه گمرکی ندارد و مشخص نیست به چه دلیل هیچ کس با نداشتن نشان استاندارد این کالا برخورد نمی کند.به عبارتی روشن تر هیچ کدام از گازهای موجود در بازار استاندارد نیست. »نجوی ثانی تصریح می کند :« هم اکنون گاز آر ۱۲ به عنوان گاز مخرب محیط زیست شناخته شده و به جز استفاده در چیلرهایی که تعویض آن ها هزینه بر است در هیچ یخچال یا سیستم خنک کننده ای نباید استفاده شود اما از این گاز در موارد مختلف سیستم های برودتی استفاده می شود که یکی از آن ها کولرهای خودرو است و این تخلف از سال ها قبل تا به امروز ادامه یافته است.»

نتوانسته ایم اداره استاندارد را به کار بکشانیم

بالاخره بعد از یک هفته پیگیری از سوی روابط عمومی سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان ،موفق به برقراری ارتباط تلفنی با “بخش‌علی بیاتی قله زو” ،کارشناس مسئول بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی می شویم . بیاتی که چند بار وعده مصاحبه با ما را برای جمع آوری اطلاعات لازم به تعویق انداخته است بعد از شنیدن توضیحات می گوید:« شناسایی گاز تقلبی از اصلی کار آسانی نیست و برای تشخیص این نوع گاز نیازمند دستگاه های خاصی هستیم که در اختیار اداره استاندارد و محیط زیست استان است اما به رغم پیگیری ها نتوانستیم اداره استاندارد را به کار بکشانیم .

فروشندگان گازهای تقلبی کولر جریمه می‌شوند

بیاتی قله زو کارشناس مسئول بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در پاسخ به این سوال که با متخلفان در این زمینه چه برخوردی می شود؟ می گوید: ما پس از تنظیم پرونده ،پرونده ها را به تعزیرات می فرستیم و تعزیرات مابه التفاوت بین قیمت گاز آر ۱۲ و قیمت آر ۳۲ را محاسبه می کند و فرد به همان نسبت به میزان حجم کالای کشف شده با عنوان گران فروشی جریمه می شود.

بخشعلی بیاتی در پاسخ به این سوال که خسارت دیدگان چگونه برای احقاق حقوق شان پیگیری کنند، می گوید :اگر فردی این ادعا را داشته باشد که خودروی او در اثر تزریق گاز تقلبی دچار مشکلاتی شده است در ابتدا کارشناسی لازم از سوی کارشناسان اتحادیه مربوط انجام می شود و در ادامه در سازمان صنعت، معدن و تجارت پرونده ای به عنوان زیان دیده برای این فرد تشکیل و به این موضوع رسیدگی می شود .شاکیان نیز می توانند با سامانه ۱۲۴ تماس بگیرند.وی در پاسخ به این انتقاد که به چه دلیل تا امروز ورود جدی به این موضوع نداشته اید، می گوید: ما در روزهای آینده با جدیت بیشتری به این موضوع می پردازیم و با حضور مسئولان اداره استاندارد و محیط زیست جلسه ای برگزار می کنیم تا به صورت جامع به این موضوع رسیدگی شود.

 

آیین نامه‌ای برای استاندارد گازهای کولر نداریم

کارشناس اجرای استاندارد اداره کل استاندارد استان در گفت و گو با روزنامه خراسان ضمن اشاره به این موضوع که آیین نامه ای برای استاندارد گازهای کولر نداریم،تصریح می‌کند:ما طبق قانون درباره فراورده‌هایی که دارای استاندارد اجباری هستند ورود می کنیم و برای گاز کولر استاندارد اجباری وجود ندارد. هم اکنون از سوی سازمان استاندارد به ما دستورالعملی ابلاغ نشده است.شاید در اروپا و آمریکا برای گاز کولر استاندارد داشته باشند ولی در دولت ما هنوز استانداردی برای این موضوع تصویب نشده است.احسان عرفانی می‌افزاید: بنده هم شنیده بودم گازهای تقلبی کولر در بازار کشف شده است اما چون ما در این زمینه آیین نامه ای نداریم نمی توانیم به این موضوع ورود کنیم و کنترل بازار با سازمان صنعت ،معدن و تجارت،اتاق اصناف، اتحادیه ها و تعزیرات است.وی خاطر نشان می کند:اگرچه ما تعرفه هایی برای نمونه برداری از بازار داریم اما این موضوع هم شامل مواردی است که استاندارد اجباری دارند.

منبع: روزنامه خراسان

جدیدترین اخبار مرتبط با خودرو می‌توانید در صفحه اخبار خودرو تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند