گسترش همکاری اتاق های بازرگانی تهران و مسکو مورد تاکید قرار گرفت

نشست همکاری های تجاری ایران و روسیه با حضور مسئولان اتاق های بازرگانی دو کشور در مسکو برگزار شد و دو طرف بر گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی و رفع مشکلات موجود در مسیر توسعه این همکاری ها تاکید کردند.  مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه روز دوشنبه در آغاز این نشست یکروزه با

نشست همکاری های تجاری ایران و روسیه با حضور مسئولان اتاق های بازرگانی دو کشور در مسکو برگزار شد و دو طرف بر گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی و رفع مشکلات موجود در مسیر توسعه این همکاری ها تاکید کردند.

 مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه روز دوشنبه در آغاز این نشست یکروزه با اشاره به این که نشست با همکاری اتاق های بازرگانی ایران و روسیه برگزار شد، اظهار داشت: این نشست با توجه به برگزاری آن در آستانه اجلاس وزیران خارجه کشورهای ساحل دریای خزر اهمیت فراوانی دارد.

وی افزود: حضور آقای اسدالله عسگراولادی رییس اتاق بازرگانی و مسئولان اتاق های بازرگانی چند منطقه ایران در این نشست، آن را حائز اهمیت کرده است. امیدواریم حضور آنها در این نشست در توسعه همکاری های ایران و روسیه تاثیر فراوان داشته باشد.

وی با بیان این که در زمینه روابط تجاری ایران و روسیه و اهمیت توسعه آن هیچ شکی وجود ندارد، اظهار داشت: ایران و روسیه از روابط سیاسی بسیار خوبی برخوردارند و در بسیاری از مسایل منطقه ای و بین المللی حسن تفاهم دارند.

سفیر ایران در روسیه گفت: انتظار می رود روابط تجاری ایران و روسیه هم سنگ با این روابط سیاسی توسعه یابد.

وی اضافه کرد: البته باید به این واقعیت مهم توجه داشت که دولت یازدهم ایران رویکرد تازه ای در روابط خارجی ایجاد کرده که از ویژگی های آن افزایش مبادلات و توسعه همکاری ها است و دیدار سران دو کشور در بیشکک زمینه خوبی را برای همکاری های دو کشور ایجاد کرده است.

سنایی ادامه داد: روسیه در این عرصه جایگاه ویژه ای در ساختار روابط خارجی ایران دارد.

سفیر ایران با بیان این که در این شرایط باید به دو ویژگی مهم توجه داشت، گفت: ویژگی اول درک شرایط موجود با توجه به امکان پیش آمده برای لغو تحریم ها در مورد ایران است.

وی افزود: برای توسعه همکاری ها با ایران، تجار روسیه باید به این ویژگی توجه خاص داشته باشند.

سنایی ویژگی دوم را توسعه روابط و همکاری ها میان استان های ایران و روسیه عنوان و بر لزوم توجه بیشتر برای توسعه این همکاری ها از دو طرف تاکید کرد. 

سفیر ایران در روسیه ابراز امیدواری کرد که مسایل موجود در همکاری های تجاری میان ایران و روسیه و از جمله مشکلات بانکی و گمرکی مطرح و مورد بحث قرار گیرد.

وی یادآوری کرد: روز سه شنبه اجلاس وزیران خارجه ایران و روسیه برگزار می شود و موضوعات مطرح شده در نشست امروز در این اجلاس مورد بحث قرار خواهد گرفت.

اسدالله عسگراولادی رییس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران هم در این نشست با ابراز خرسندی از همزمانی آن با اجلاس وزرای خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر گفت: امیدوارم در این نشست همه مسایل و مشکلات تجاری موجود میان دو کشور مطرح و بررسی شود.

وی ادامه داد: در سال 2011 حجم مبادلات ایران و روسیه با حدود سه میلیارد و 600 میلیون دلار شیب افزایشی داشت اما متاسفانه شیب مبادلات در دو سال گذشته روند کاهشی یافته است.

عسگراولادی خطاب به رییس شورای بازرگانی روسیه و ایران در اتاق بازرگانی و صنایع روسیه گفت: من و شما در این مساله تقصیر داریم و باید ببینیم چه علت هایی باعث کاهش حجم مبادلات بازرگانی دو کشور شده است.

وی افزود: به عنوان رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه در 32 سال اخیر حجم مبادلات بازرگانی دوجانبه را از 200 میلیون دلار در سال 1358 به 3 و نیم میلیارد دلار در سال 2011 رساندم.

وی گفت: در حالی که همکاری های بازرگانی با برخی کشورهای خاور دور را از مرز 40 میلیارد دلار فراتر بردیم چرا با همسایه یکهزار ساله خود نمی توانیم همکاری بازرگانی شایسته ای داشته باشیم.

عسگراولادی از جمله مسایل موجود در همکاری های اقتصادی دو کشور به مشکلات صدور روادید برای بازرگانان ایرانی علاقمند به سفر به روسیه و مسایل بانکی اشاره کرد.

ویکتور ملنیکوف رییس شورای بازرگانی روسیه و ایران در اتاق بازرگانی روسیه هم در این نشست گفت که علت اصلی کاهش همکاری های دو کشور تحریم های غرب و آمریکا بر ایران است.

وی افزود: پیش از تحریم ها در سال 2011 همکاری های دو کشور روند صعودی داشت اما بسیاری از شرکت های روسی نمی خواهند خطر کنند و به همین دلیل از همکاری با ایران خودداری می کنند.

ملنیکوف گفت: اما من هر روز با صاحبان مراکز اقتصادی روس دیدار می کنم که برای همکاری با طرف های ایرانی ابراز علاقمندی می کنند.

وی عدم وجود نقدینگی لازم و تامین آن از سوی بانک مرکزی ایران را علت دیگر کاهش مبادلات بازرگانی عنوان کرد.

وی افزود: این وضع باعث شد که بازرگانان روس کالاهایی را که به ایران صادر می کردند نتوانند مبلغ آن را دریافت کنند و در برخی موارد اختلافات به شدت بالا می گرفت.

ملنیکوف گفت: ایران می تواند علاوه بر دلار آمریکا و یورو در پرداخت های خود با طرف های روس از یوآن چین استفاده کند.

در این نشست روسای اتاق های بازرگانی استان های گیلان، مازندران، گلستان و قزوین هر یک مشکلات و تمایلات خود در زمینه همکاری با طرف های روسی را بیان کردند.

آنها از جمله بر توسعه همکاری های استانی با مناطق روسیه، توجه بیشتر به روادید بازرگانان و ایجاد تسهیلات گمرکی و معرفی توانمندی ها برای ایجاد علاقمندی در سرمایه گذاری در طرح ها تاکید کردند.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند