تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

موبایل ساخت ایران استاندارد است؟/ ایران قطعات موبایل نمی‌سازد

موبایل ساخت ایران استاندارد است؟/ ایران قطعات موبایل نمی‌سازد

به گفته رییس کمیسیون ساماندهی و تنظیم بازار انجمن واردکنندگان به هیچ‌ عنوان قطعه‌سازی تلفن همراه در کشور نداریم و هیچ قطعه‌ای از موبایل‌های تولید داخل در کشور تولید نمی‌شود.

رضا قربانی، رییس کمیسیون ساماندهی و تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل به تجارت‌نیوز گفت: ایران قطعات موبایل نمی‌سازد و اگر در آینده کارخانه‌های قطعه‌سازی در کشور فعال شوند در حد لوازم جانبی و شارژر خواهد بود.

وی گفت: تولید قطعات موبایل به صرفه نیست و کشورهایی نظیر مالزی، هند، کشورهای آمریکای‌جنوبی و اندونزی نیز قطعات خود را وارد می‎‌کنند و قطعه‌سازی ندارند و طراحی گوشی نیز فقط توسط چند شرکت در دنیا انجام می‌شود و طراحی با شرکت تولید‌کننده نیست.

گوشی‌های ساخت داخل چقدر به استانداردهای جهانی نزدیک است؟ قربانی در پاسخ به این سئوال گفت: ساختار تولید گوشی تلفن همراه در دنیا مشخص است و با توجه به قطعاتی که در دستگاه به کار می‌رود می‌توانیم گوشی‌هایی مشابه استانداردهای جهانی در کشور تولید کنیم که قابل رقابت با تولیدات سایر کشورها باشد.

این تولید‌کننده گوشی تلفن همراه در خصوص تمایل مردم برای خرید موبایل تولید داخل گفت: در سال ۹۲ که شروع به تولید گوشی کردیم فروش بسیار سخت بود و مردم نمی‌پذیرفتند اما بعد از گذشت سال‌ها شرایط کمی بهتر شده است.

در پایان سال ۹۸ تعرفه واردات تلفن همراه به بهانه حمایت از تولید گوشی همراه داخلی، محصولی که قطعات آن تماما وارداتی است ۶۰ درصد افزایش یافت حال باید دید سود این حمایت اجباری موجب رونق تولید و رضایت مردم می‌شود!

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند