«یکشنبه سیاه» در انتظار بازار بورس جهانی

«یکشنبه سیاه» در انتظار بازار بورس جهانی

تحلیل گر ارشد حوزه ارزی در «بی ان وای ملون» گفت: روند فعلی در بازارهای جهان شبیه به فاجعه یکشنبه سیاه در بورس های جهان است.

«سیمون دریک»، استراتژیست ارشد حوزه ارزی در «بی ان وای ملون» گفت: روند کاهشی سهام در بازارهای بورس شبیه به سقوط بورس‌ها در اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی است.

به گزارش تجارت‌نیوز،دریک، نسبت به روند اخیر بازارهای بورس ابراز نگرانی کرد و گفت، با توجه به اتفاقاتی که برای دلار، قیمت نفت و اوراق قرضه خزانه داری آمریکا در حال افتادن است، یکسری تشابهاتی بین آنچه که در ۳۰ سال اخیر اتفاق افتاد وجود دارد.

«دریک» افزود: این رویه چشم اندازی از سپتامبر و اکتبر سال ۱۹۸۷ میلادی دارد. وی به نوسان بازار اشاره و از واژه «یکشنبه سیاه» برای آن استفاده کرد که در نوزدهم اکتبر سال ۱۹۸۷ میلادی در آسیا رخ داد و سپس به اروپا و یک روز بعد به آمریکا سرایت پیدا کرد که در آن روز میانگین شاخص صنعتی داووجونز بیش از ۵۰۰ واحد یا معادل ۲۲ درصد در یک روز سقوط کرد.

نگرانی های «دریک» به دنبال مسیر نزولی بورس آسیا در هفته گذشته مطرح می شود که وال استریت بیشترین ضرر خود را از ماه مارس به بعد تجربه کرد و داووجونز هم تقریبا با افت یکهزار و ۴۰۰ واحدی طی دور روز روبرو شد.

به گفته این تحلیل گر اقتصادی، اتفاقات فعلی مانند رویدادی که ۳۱ سال پیش اتفاق افتاد نخواهد بود؛ اما ترکیب شرایط مختلف از جمله برگزیت می‌تواند منجر به یک رویداد جدی پر ریسک شود و در نهایت بازار را با عملکرد بدتری در هفته جاری روبرو شود.

 

منبع:سی ان بی سی

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند