ماجرای کمک یک میلیونی به فرزندان زیر 5 سال چیست؟

«افرادی که فرزند زیر پنج سال دارند، شماره ملی آن را به سرشماره 3130 ارسال و یک میلیون تومان کمک بلاعوض دریافت کنند.» این پیامکی است که در روزهای اخیر به دست بسیاری از مردم رسیده است. اما ماجرای آن چیست و آیا واقعیت دارد؟

پیگیری‌های تجارت‌نیوز، نشان می‌دهد خبر واریز کمک بلاعوض یک میلیونی برای کودکان از سوی هیچ نهاد و ارگانی اعلام نشده و صحت ندارد و گویا این کار تنها شیوه‌ای برای جمع‌آوری اطلاعات کاربران و فروش آن به شرکت‌های تبلیغاتی است.

این در حالی است که برخی از دریافت‌کنندگان این پیامک، برای ثبت‌نام و اطلاع از شرایط دریافت این کمک بلاعوض یک میلیون تومانی به مراکز بهداشت شهر خود مراجعه کرده و در نهایت دست خالی به خانه برگشتند.

اما ماجرا چیست؟

در روزهای اخیر برخی از مخاطبان تجارت‌نیوز پیام‌هایی دریافت کرده‌اند که در آنها از مردم خواسته شده «شماره ملی فرزند زیر 5 سال خود را به سرشماره 3130 ارسال و یک میلیون تومان کمک بلاعوض دریافت کنند.»

در برخی از پیامک‌های دیگر رقم این کمک بلاعوض 5 میلیون تومان عنوان شده است. به گزارش یکی از مخاطبان «به ما گفتن شماره ملی بچه زیر پنج سال را به 3130 ارسال کنید پنج ملیون تومان میدن میخواستم ببینم واقعا راسته یا نه؟»

خبر واریز کمک بلاعوض صحت ندارد. نه نهادی این خبر را تایید کرده و نه وامی در کار است. اما هدف چیست؟

احتمالا تنها هدف ارسال این پیامک‌ها، جمع‌آوری بانک اطلاعاتی و فروش آن به شرکت‌های تبلیغاتی است. یعنی خانوارها کد ملی و شماره تماس خود را برای این شماره ارسال می‌کنند و این شرکت می‌تواند این دیتا را به شرکت‌های مختلف بفروشند.

در این مورد امکان ارسال اطلاعات از شماره همراه اول وجود ندارد و تنها دارندگان خط ایرانسل می‌توانند پیام ارسال کنند. نکته جالب توجه این است که بعد از ارسال اطلاعات به این شماره، پیامکی برای مخاطب ارسال میشود که در آن نوشته شده «درخواست شما ثبت شد. نتیجه از طریق پیامک برای شما ارسال می‌شود.»

کدام نهاد پاسخگوست؟

این شماره گویا مربوط به شرکت ایرانسل است. اگرچه هم روابط عمومی این شرکت در جریان انتشار این خبر نیست و هم روابط عمومی وزارت ارتباطات. اگرچه هر دو قول پیگیری می‌دهند. پلیس 110 هم فقط به این توصیه بسنده می‌کند که مردم بهتر است اطلاعات خود را ارسال نکنند.

اما مساله مهم این است که چرا در حالی که این خبر این چنین در بین مردم پخش شده مخابرات، یا وزارت ارتباطات و شرکت ایرانسل اجازه انتشار چنین پیامی را داده است؟ آن هم پیامی که هم به مطالبه عمومی جدید دامن می‌زند و هم اینکه در روزهای اخیر باعث مراجعه مردم به مراکز بهداشت و درمان شده است؟

اما وعده کمک بلاعوض یک میلیون تومانی آن هم در این شرایط برای بسیاری از خانوارها جذاب است. تا حدی که  ایرنا خبر داده این پیامک سبب تجمع برخی از خانواده‌ها در مراکز بهداشت و درمان برای ثبت‌نام وام شده است.

سید حسین رازیان، مسئول روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی پیام روز گذشته خبر داده بود  انتشار شایعه وام یک میلیون تومانی باعث مراجعه خانواده‌ها به مراکز و خانه‌های بهداشت و ایجاد تجمع در شرایط کرونایی شده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند