نوبخت در شادگان:

۱۷۰ میلیارد ریال برای مطالعه احیای نخیلات شادگان تخصیص یافت

۱۷۰ میلیارد ریال برای مطالعه احیای نخیلات شادگان تخصیص یافت

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: برای طرح مطالعه احیای نخیلات شادگان ۱۷۰ میلیارد ریال اختصاص داده شد.

محمدباقر نوبخت ظهر امروز جمعه در حاشیه بازدید از تالاب و نخیلات شادگان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: نخیلاتی که از حوضه آبریز جراحی و کارون استفاده می‌کردند، خشک‌شده‌اند و این رودخانه‌ها امکان آب‌رسانی به آنها را ندارند.

به گزارش تجارت‌نیوز، نوبخت افزود: اقدامی را که با استاندار و مسئولان استان دنبال کردیم این بود که آب را از حوزه کارون و جراحی و کارون برای آب‌رسانی این نخیلات انجام دهیم.

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور تصریح کرد: طرحی که اکنون به‌طور عملی در نهر و کانالی که مرتبط بابا ریزگردها بود را بررسی تا بتوانیم با کانالی که وجود دارد و ادامه آن تا نهر منصوره و انتقال از آنجا به رودخانه جراحی بتوانیم آب را مجددا به این مناطق برسانیم.

نوبخت یادآور شد: ۱۰ هزار هکتار از نخیلات شادگان به لحاظ تولید، صادرات، اشتغال و معیشت مردم برای ما بسیار مهم است، مردمی که به خاطر مرزداری در دوره جنگ از آنها تجلیل می‌کنیم و اکنون وقت جبران است و پاداش احسان آنها را دولت امروز باید به احسان دهد.

وی بیان کرد: قرار شد طرحی را که در کنار چند طرح دیگر مطرح شد. استاندار با مسئولان ذی‌ربط از بین چند طرح انتخاب کند، البته خوشبختانه در بودجه ۹۷، مبلغ ۱۷۰ میلیارد ریال برای مطالعه احیای این نخیلات و اجرای این طرح گذاشتیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع ما از مواد ۱۰ و ۱۲ اعتبارات ویژه می‌توانیم به‌ویژه ماده ۱۲ برای احیای نخیلات شادگان استفاده کنیم و امیدواریم پاسخ احسان مردم را با سرعت عمل بدهیم.

نوبخت در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در خصوص مهار کانون‌های فوق حاد و بحرانی ریزگرد شرق اهواز بیان کرد: در گام نخست ۴۲ هزار هکتار مورد نظر بود که الان تا ۳۵ هزار هکتار پیش رفتیم و مقداری باقی‌مانده که آن هم تکمیل می‌شود.

وی افزود: با بازدیدی که از این کانون‌ها داشتیم؛ کار چشمگیر بود و واقعاً کانون‌های فوق بحرانی ریزگرد تحت پوشش نهال‌ها قرار گرفتند و بعضی جاها بسیار سبز بود، البته کار هنوز باقی‌مانده و به‌طور نسبی خوب پیش می‌رود.

معاون رئیس‌جمهور کشور گفت: غیر از یک هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال که برای نهال‌ها استفاده شد رقمی در حدود ۲۰۰ میلیارد تا دو هزار میلیارد ریال برای نهرهایی که بازدید کردیم اختصاص داده می‌شود و امیدوارم از همین بستر برای بیمه نخیلات شادگان استفاده کنیم.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند