۴ عامل اثرگذار بر روند منفی شاخص/ بورس امسال هم به سوددهی می‌رسد

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ۴ عامل اثرگذار بر روند منفی بازار سرمایه را تشریح کرد و گفت: قطعا امسال هم روند رو به رشد، سودآوری و بازده مناسب در بازار سرمایه را خواهیم داشت. محمدرضا پورابراهیمی نایب اول رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این سؤال که علت سقوط شدید بورس در مدت

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ۴ عامل اثرگذار بر روند منفی بازار سرمایه را تشریح کرد و گفت: قطعا امسال هم روند رو به رشد، سودآوری و بازده مناسب در بازار سرمایه را خواهیم داشت.

محمدرضا پورابراهیمی نایب اول رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این سؤال که علت سقوط شدید بورس در مدت اخیر چیست، گفت: عملکرد بازار سرمایه طی سال‌های گذشته نشان می‌دهد که این بازار نوسانات بسیار زیادی را پشت سرگذاشته و صعودها و نزول‌های خاصی را تجربه کرده است.

وی افزود: همه این نوسانات در یک فرآیند تحت عنوان روند شاخص نشان می‌دهد که بازار در طی سال‌های گذشته رو به پیشرفت بوده و متوسط نرخ بازدهی در بورس و بازار سرمایه براساس یک بازه زمانی بلند مدت حاکی از آن است که سرمایه‌گذاران بازار سرمایه سود برده‌اند.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی اظهار داشت: میزان این انتفاع بین 1.5 تا 2 و بعضا بیش از 2 برابر نرخ بازده بدون ریسک (اوراق مشارکت) بوده که این میزان 2 برابر، میانگین انتفاع است.

عضو شورای عالی بورس اظهار داشت: روند بازار سرمایه در فعالیت‌های اقتصادی کشور نشان می‌دهد که وضعیت بازار قابل تأمل است  و نوسانات هم در ذات و اجزا بازار سرمایه است.یکی از دلایل این نوسانات مربوط به فعالیت‌ها و عملیات اقتصادی بنگاه‌ها است و برخی از این نوسانات مربوط به عوامل بیرونی بنگاه‌ها است.

پورابراهیمی تصریح کرد: بازار سرمایه دچار اشکال خاصی نشده است که باعث فروش سهام شرکت‌ها و کاهش قیمت و کاهش ارزش شاخص در بازار سرمایه شود.

وی افزود: بنابراین با توجه به مسائلی که ذکر کردم قطعا می‌توانیم به دولت اعلام کنیم که روند رو به رشد و روند سودآوری و بازده مناسب در بازار سرمایه را قطعا در سال 93 هم خواهیم داشت.

عضو شورای عالی بورس در پاسخ به سؤال مبنی بر اینکه آیا  نوسانات اخیر بورس ناشی از جو روانی اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌‌هاست یا خیر، اظهار داشت: بخشی از نوسانات اخیر بورس ناشی از ابهامات مربوط به اجرای هدفمندی یارانه‌هاست.

وی افزود: اگرچه حدود یک ماه از اتمام سال جدید می‌گذرد و گفته می‌شود که قیمت حامل‌های انرژی با یک شیب مناسب افزایش می‌یابد ولی دولت هنوز قیمت حامل‌های انرژی را بطور دقیق مشخص نکرده و همین ابهام در اعداد و ارقام قیمت‌ حامل‌های انرژی می‌تواند بر روی روند بازار سرمایه تأثیرگذار باشد و حتی موجب توقف در عملکرد این بازار شود.

پورابراهیمی گفت: موضوع دیگری که بر روی روند بازار سرمایه تأثیرگذار است انتظارات سرمایه‌گذاران از روند بازارهاست، زیرا سرمایه‌گذاران بازارهای موازی مانند مسکن و طلا را ارزیابی می‌کنند و اگر پیش‌بینی سرمایه‌گذاران از این بازارها با توجه به اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها روند رو به رشد باشد، سرمایه‌گذاران سرمایه‌ها خود را به این بازارها سوق می‌دهند. 

وی افزود: موضوع سوم اثرگذار بر روند نزولی شاخص‌ها پیش‌بینی نرخ سود سپرده‌های بانکی و اظهارنظرهای مسئولین بانکی برای افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی است. 

عضو کمیسیون اقتصادی اظهار داشت: افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی موجب خروج منابع از بازار سرمایه و همچنین افزایش نرخ تأمین مالی در اقتصاد کشور می‌شود.

وی افزود: موضوع دیگر تأثیرگذار بر روند نزولی شاخص‌های بورس شایعات در خصوص تغییر مدیران بورسی است که به نظر می‌رسد با توجه به شرایط بازار سرمایه این موضوع هم بر روی روند منفی شاخص‌های بورس تأثیرگذار بوده است.

پورابراهیمی اظهار داشت: تأثیرات این موضوعات بر روند منفی شاخص‌های بازار سرمایه منفی است و نمی‌تواند بلند مدت باشد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند