تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

ایران در لبنان نیروگاه برق می‌سازد؟ / آیا سرمایه‌گذاری در لبنان به صرفه است؟

ایران در لبنان نیروگاه برق می‌سازد؟ / آیا سرمایه‌گذاری در لبنان به صرفه است؟

ایران تقریبا در تمام شش ماه اول سال مشکل کمبود برق داشت و دلیل آن عقب ماندگی ایران از برنامه توسعه برقی بود. حالا وزیر امور خارجه ادعا کرده که ایران می‌تواند در ۱۸ ماه، دو نیروگاه برق به حجم ۲۰۰۰ مگاوات در لبنان بسازد.

به گزارش تجارت‌نیوز، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه دولت رییسی، روز جمعه در نشستی مطبوعاتی گفته بود: ایران آمادگی دارد در مدت ۱۸ ماه، دو نیروگاه برق به حجم ۲۰۰۰ مگاوات در لبنان ایجاد کند.

عبداللهیان در حالی چنین ادعایی کرده که ایران در تمام تابستان با مشکل کمبود برق مواجه بوده است. مطابق ماده ۴۸ قانون برنامه ششم توسعه، وزارت نیرو مکلف بود ۲۵ هزار مگاوات ظرفیت تولید برق اضافه کند اما به گفته سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در سوم خرداد همین امسال، تنها حدود ۱۰ هزار مگاوات از آن برنامه محقق شده است.

رضا پدیدار، رئیس کمیسیون انرژی اتاق در این باره به تجارت‌نیوز می‌گوید: ایران پتانسیل و توانایی ساخت و مهندسی نیروگاه و پالایشگاه دارد.

ایران نیروگاه را رایگان می‌سازد؟

او با این حال درباره جزییات این خبر اظهار بی‌‎اطلاعی می‌کند: هنوز مشخص نیست قرار است چند درصد از پالایشگاه از آن ایران باشد و چند درصد از آن لبنان. اول باید این مساله مشخص شود و بعد درباره فواید این سرمایه‌گذاری صحبت کرد.

او با تاکید بر توان فنی ایران برای سرمایه‌گذاری مشترک در حوزه انرژی می‌افزاید: با وجود این که توانایی ساخت نیروگاه و پالایشگاه داریم اما باید دید قرار این نیروگاه چگونه ساخته شود و چه کسی قرار است در این بخش سرمایه‌گذاری کند.

وزیر امور خارجه ایران در جمع خبرنگاران ادعا کرده بود: لبنان جامعه‌ای ثروتمند است و ما ما آمادگی داریم در چارچوب صدور خدمات فنی و مهندسی و سرمایه گذاری مشترک و یا هر روش دیگری این دو نیروگاه‌ را در لبنان بسازیم.

پدیدار در پایان خاطرنشان می‌کند که باید منتظر جزییات این طرح ماند: باید دید ایران قرار است به طور رایگان چنین نیروگاهی در لبنان بسازد یا پروژه، سرمایه‌گذاری مشترک است.

این اظهارات و ادعاها در حالی مطرح می‌شود که ایران از ابتدای سال ۱۴۰۰ مشکل تامین برق داشت. مشکل تولید برق در کشور به جایی رسیده بود که گاهی شرکت برق مجبور بود برق خانگی را بدون برنامه قبلی قطع کند. حالا باید دید اگر ایران توانایی ساخت دو نیروگاه با چنین توان و در این زمان کم دارد چرا در تمام ۶ ماه اول سال کمبود برق داریم؟

برای مطالعه بیشتر در این باره، گزارش «صادرات گاز به عراق در دوره کمبود سوخت در کشور» را هم بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند