عیدی دولت به دارندگان سهام عدالت چیست؟

تجارت نیوز

رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفته دومین مرحله از آزادسازی سهام‌عدالت در روز عید غدیر انجام خواهد شد و مشمولان این سهام علاوه بر 30 درصدی که اکنون می‌توانند به فروش برسانند قادر به فروش 30 درصد دیگر خواهند بود. احتمالا این خبر همان عیدی دولت به دارندگان سهام عدالت باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، عیدی دولت به دارندگان سهام عدالت چیست؟ آخرین اخبار مربوط به سهام عدالت در روز عید غدیر چیست؟

در این مورد روزنامه هفت صبح گزارش داده است: علیرضا صالح رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفته دومین مرحله از آزادسازی سهام‌عدالت به طور قطع در روز عید غدیر انجام خواهد شد و مشمولان این سهام علاوه بر 30درصدی که اکنون می‌توانند به فروش برسانند قادر به فروش 30 درصد دیگر خواهند بود تا مجموع سهام قابل فروش آنها به 60 درصد افزایش پیدا کند.

او همچنین زمان احتمالی آزادسازی 40درصد پایانی سهام ‌عدالت را روز 22 بهمن امسال اعلام کرده است اما تاکید دارد که مرحله سوم و پایانی هنوز قطعی نیست.

ارزش سهام‌ عدالت 532 هزار تومانی در پایان معاملات هفته گذشته، با افت 817 هزار و 984 تومانی نسبت به هفته قبل به 18 میلیون و 816 هزار و 564 تومان رسید. به این ترتیب ارزش 30 درصد سهام‌ عدالت قابل فروش، به حدود پنج میلیون و 641 هزار تومان رسیده است. با آزادسازی 30 درصد دوم سهام ‌عدالت در روز عید قربان ارزش 60 درصد سهام‌ عدالت قابل فروش به محدوده 11 میلیون تومان خواهد رسید.

افرادی که روش مستقیم را در آزادسازی سهام‌ عدالت انتخاب کرده‌اند، پس از عید غدیر می‌توانند علاوه بر 30 درصد قبلی، 30 درصد دیگر و در مجموع  60 درصد از سهام خود را به فروش برسانند.

این در حالی است که هنوز مشکلات سهامداران در خصوص فروش 30 درصد از سهام رفع نشده است و آزادسازی 60 درصد سهام ‌عدالت موانع و مشکلات بیشتری را ایجاد خواهد کرد.

طبق آخرین آمارها، دو میلیون و 100هزار نفر از مشمولان سهام‌ عدالت، 30 درصد از سهام خود را به فروش رسانده‌اند اما مهدی نعمتی، عضو ستاد اطلاع‌رسانی آزادسازی سهام‌ عدالت می‌گوید فرآیند فروش‌ سهام‌عدالت 900هزا ر نفر از متقاضیان هنوز تکمیل نشده است.

در هفته‌های اخیر بسیاری از سهامداران، نارضایتی خود را از تاخیر در زمان دریافت‌وجه حاصل از فروش سهام‌ عدالت اعلام کرده‌اند و می‌توان گفت پاسخ درستی را از بانک‌ها و کارگزاری‌ها دریافت نمی‌کنند.

بسیاری از مشمولان سهام‌ عدالت به دلیل نیاز ضروری به وجه حاصل از فروش سهام خود، انتظار دریافت پول را پس از مدت کوتاهی دارند. این در حالی است که برخی سهامداران پس از گذشت یک یا دو ماه از ثبت سفارش، وجه خود را دریافت می‌کنند.

جدیدترین خبر در خصوص سهام‌ عدالت، طرح واگذاری سهام به افردای است که در زمان واگذاری به آنها سهام تعلق نگرفت و در حال حاضر از آنها به عنوان جاماندگان سهام‌ عدالت یاد می‌شود. نمایندگان مجلس به شکل جدی پیگیر این موضوع هستند و در نظر دارند اقشار کم درآمد جامعه را که شش دهک جامعه را در برمی‌گیرند، در اولویت دور جدید واگذاری سهام ‌عدالت قرار دهند. محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمسیون اقتصادی مجلس با اشاره به طرح مجلس برای ساماندهی جاماندگان سهام ‌عدالت به احتمال روند بررسی طرح ساماندهی جاماندگان سهام‌ عدالت در جلسه علنی روز یکشنبه، 11 مرداد ماه اشاره کرد.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند