دو کارشناس بازار خودرو در گفتگو با تجارت‌نیوز:

پیش‌بینی قیمت خودرو تا یک هفته آینده / آیا خودرو ارزان می‌شود؟

پیش‌بینی قیمت خودرو تا یک هفته آینده / آیا خودرو ارزان می‌شود؟

دو فعال بازار خودرو می‌گویند قیمت خودرو به دلایل وضعیت ‌کلان اقتصاد کشور ارزان نخواهد شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وضعیت گذشته بازار خودرو به نظر می‌رسد همچنان ادامه دارد. هر چند با طرح اخیر خودروسازان پیش‌بینی می‌شد قیمت خودرو مقطعی ارزان شود اما به گفته فعالان بازار این اقدام دولتی‌ها نیز برای کاهش قیمت خودرو کارساز نبود. به طوری‌که قیمت خودرو بعد از قرعه‌کشی دو خودروساز ایرانی دوباره یک روند بانوسان را در پیش گرفت.

در همین حال یک کارشناس بازار خودرو در پاسخ به این پرسش که آیا قیمت خودروهای داخلی بعد از قرعه‌کشی خودروسازان گران شده است یا خیر؟ به تجارت‌نیوز گفت: در هفته انتهایی خرداد ماه قیمت خودرو در بازار پس از انتشار دو خبر دچار نوسان شد. پیشنهاد افزایش ۳۰ درصدی قیمت قطعات خودرو از سوی قطعه‌سازان و همچنین سخن اخیر رئیس سازمان حمایت مبنی بر اینکه «تضمینی برای تحویل به موقع خودرو وجود ندارد.» باعث شد که بازار خودرو روند نوسانی داشته باشد. ما بر این باوریم که اقدامات پلیسی اخیر راهکار درستی برای مدیریت بازار خودرو نیست. اساسا طی این سال‌ها هیچ یک از روش‌ها باعث کنترل بازار خودرو نشده است.

مهدی دادفر افزود: آنچه از وضعیت کلان اقتصاد کشور مشخص است، قیمت خودرو در آینده ارزان نخواهد شد. روند قیمت خودرو نیز تا پایان این هفته با نوسان به نظر می‌رسد، بنابراین برای جلوگیری از افزایش قیمت خودرو مسئولان باید راهکار عملی و نه در حد شعار داشته باشند. وضعیت سیستم تنظیم بازار مشخص است، باید برای کنترل بازار به دنبال واردات خودرو بود تا با این شیوه قیمت خودرو در بازار تعدیل شود.

عدم عرضه خودرو از سوی خودروسازان

در عین حال یک کارشناس بازار خودرو به روند بازار خودرو در هفته انتهایی خرداد ماه اشاره کرد و به تجارت‌نیوز می‌گوید: روند فعلی که صنعتگران خودرو در پیش گرفتند نه تنها منجر به کاهش قیمت خودرو نمی‌شود بلکه ممکن است در روزهای آینده قیمت خودرو را دچار نوسان کند. کما اینکه قیمت خودروهای داخلی بعد از قرعه‌کشی خودروسازان نوسان قیمتی داشتند.

بهرام شهریاری می‌افزاید: صنعتگران خودرو مداما به دنبال آزمون و خطا کردن هستند. به اعتقاد ما قرعه‌کشی برای دریافت خودرو اقدامی کهنه و قدیمی است. با اجرای این کار قیمت خودرو ارزان نشد. به هر حال عدم عرضه خودرو به بازار موجب افزایش قیمت خودرو می‌شود.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند