اقتصاد جهان 129 میلیارد دلار از تغییرات اقلیمی

اقتصاد جهان 129 میلیارد دلار از تغییرات اقلیمی

بررسی‌های انجام‌شده نشان می‌دهد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۶ میلادی بیش از ۱۲۹ میلیارد دلار از تغییرات اقلیمی زیان دیده است.

بررسی‌های انجام‌شده توسط مرکز تحقیقات استاتیستا آلمان نشان می‌دهد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۶ میلادی به دلیل تغییرات اقلیمی که منجر به بلایای طبیعی از قبیل سیل، طوفان، موج گرما و آلودگی شد، ضرر هنگفتی را متحمل شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، هزینه ناشی از تغییرات اقلیمی به جهان در سال گذشته میلادی ۱۲۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار اعلام شده است. بر اساس تحقیقات انجام‌گرفته، در دهه سال ۱۹۹۰ میلادی ۶۰۶ مورد اتفاق شدید در حوزه آب و هوایی اتفاق افتاد که ضرر آن به اقتصاد جهانی ۶۹ میلیارد دلار ثبت شده است؛ در حالی که سال گذشته میلادی ۷۹۷ مورد بلایای طبیعی در دنیا اتفاق افتاد که منجر به زیان بیش از ۱۲۹ میلیارد دلاری به اقتصاد جهان شد.

البته تعداد تقریبا ۸۰۰ بلایای طبیعی در سال گذشته میلادی مرتبط به آن دسته از اتفاقاتی می‌شود که شدت آنها بالا بوده است.

بر همین اساس میزان خسارت به اقتصاد جهانی به دلیل تغییرات اقلیمی در سال ۲۰۱۶ میلادی در مقایسه با دهه سال ۱۹۹۰ میلادی بیش از ۲ برابر شده است.

شدت تخریب طوفان‌ها افزایش پیدا کرده و میزان خسارت آنها هم به همان میزان تشدید شده است. برای مثال طوفان کاترینا آمریکا در سال های اخیر ۱۰۸ میلیارد دلار به اقتصاد این کشور آسیب وارد کرد که عمق خسارت آن تقریبا ۴ برابر طوفان آندرو در سال ۱۹۹۲ میلادی بود.

در سال جاری میلادی طوفان فصلی آتلانتیک منجر به ایجاد ۸ طوفان در قسمت های مختلف جهان شد. همچنین در ماه جولای سال جاری میلادی یک کوه یخ به وزن یک تریلیون تن از مجمع‌الجزایر آتلانتیک جدا شد که تمامی این بلایای طبیعی منجر به کاهش بهره‌بری نیروی کار در جهان و به دنبال آن افت رشد اقتصادی را به همراه خواهد داشت.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند