کاهش کسری تراز تجاری آمریکا با چین

کاهش کسری تراز تجاری آمریکا با چین

با ورود ترامپ به چین، گمرک این کشور از کاهش کسری تراز تجاری چین با ایالات متحده در ماه اکتبر خبر داد.

با ورود دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به پکن و قرار گرفتن موضوعات تجاری در دستور کار او. مقامات چینی در گزارشی اعلام کردند کسری تراز تجاری چین با ایالات متحده در ماه گذشته میلادی یعنی اکتبر کاهش پیدا کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز در همین حال اطلاعات گمرک چین نشان می‌دهد که مجموع صادرات این کشور در ماه اکتبر با ۶.۹ درصد افزایش به ۱۸۸ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار رسید؛ در حالی که این رقم برای ماه قبل از آن از ۸.۱ درصد رشد نشان می‌دهد.

همچنین واردات چین در ماه اکتبر با ۱۷.۲ درصد افزایش به ۱۵۰ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار رسید که در مقایسه با ماه قبل از آن که از رشد ۱۸.۷ درصدی برخوردار بوده، کاهش نشان می‌دهد.

صادرات چین در ماه اکتبر به آمریکا ۱۱.۲ درصد افزایش نشان می‌دهد؛ در حالی که واردات کالاهای آمریکایی به چین در همین بازه زمانی ۱۷.۴ درصد جهش پیدا کرده است.

مازاد تجارت چین با آمریکا در ماه اکتبر ۲۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار است که در مقایسه با ماه قبل از آن ۱.۵ میلیارد دلار کاهش دارد؛ اما در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۲.۲ درصد افزایش نشان می‌دهد؛ ضمن اینکه مجموع مازاد تجارت چین با آمریکا در ۹ ماه نخست سال جاری میلادی ۲۲۳ میلیارد دلار اعلام شده است.

رشد صادرات چین در نیمه نخست سال جاری میلادی از رونق قابل توجهی برخوردار بوده و این نشانه مثبتی برای رهبران چینی است که قصد دارند از نابودی مشاغل مرتبط با حوزه صنعت جلوگیری کنند و رشد اقتصادی بیشتری به چین ببخشند.

البته چشم‌انداز صادرات کالاهای چینی به ایالات متحده به دلیل فشار واشنگتن به پکن برای کاهش مازاد تجارت این کشور با آمریکا در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است و دولت ترامپ تعرفه گمرکی را برای کالاهای چینی از قبیل فولاد ضد زنگ و تخته سه لایی افزایش داده تا جبران یارانه واردکنندگان باشد.

رشد صادرات چین به جهان در ماه گذشته میلادی کمی کاهش پیدا کرد؛ اما همچنان با استوار پیش می‌رود و این موضوع نشان‌دهنده انعطاف‌پذیر باقی ماندن تقاضای جهانی است.

به گفته برخی از کارشناسان اقتصادی، اگر چه تجارت چین با آمریکا همزمان با دیدار ترامپ از پکن از جایگاه ویژه‌ای برای چینی‌ها قرار دارد؛ اما پیش‌بینی می‌شود کسری تراز تجاری آمریکا با چین در سال جاری میلادی به تقریبا ۳۷۰ میلیارد دلار برسد.

پیش از این ترامپ در مورد اندازه شکاف کسری تراز تجاری آمریکا با چین شکایت کرده بود و انتظار می‌رود پیشنهاداتی برای چینی‌ها بمنظور کاهش آن داشته باشد.

دولت ترامپ در حال تحقیق و بررسی در مورد این مسئله است که آیا پکن تعهدات تجارت آزاد خود را با تحت فشار قرار دادن شرکت‌های خارجی در قبال دادن فناوری و دسترسی آنها به بازار نقض کرده است یا خیر.

البته برخی از شرکت‌های آمریکایی نگران تمرکز ترامپ در تجارت کالا هستند که این یعنی او توجه خیلی کمی به موانع دسترسی به بازار به ویژه در بخش خدمات مانند مالی و مراقبت‌های بهداشتی دارد.

بر پایه این گزارش، مازاد تجارت چین با اتحادیه اروپا که بزرگ‌ترین شریک تجاری این کشور محسوب می‌شود در ماه اکتبر با ۶.۶ درصد کاهش به ۱۱.۳ میلیارد دلار رسید.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند