موضوعات داغ:

30 هزار دستگاه تاکسی فرسوده در سال آینده نوسازی می‌شوند

30 هزار دستگاه تاکسی فرسوده در سال آینده نوسازی می‌شوند

سرپرست اتحادیه تاکسیرانی‌ شهری کشور گفت: برای سال آینده نوسازی 30 هزار دستگاه تاکسی فرسوده با رویکرد پایین آوردن نرخ سود بانکی را در نظر گرفته‌ایم و همچنین نوسازی ناوگان ون و استفاده از منابع ماده 12 که تاکنون نیز تحقق نیافته بود را در دستور کار قرار دادیم.

مرتضی ضامنی در سی و سومین مجمع عمومی سالانه اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور با بیان اینکه اتحادیه تاکسیرانی در سال‌های گذشته مجری طرح نوسازی ناوگان تاکسیرانی شهری کشور بوده، اظهار کرد: این اتحادیه موفق شده است که 71 هزار دستگاه تاکسی فرسوده را از رده خارج کند و 61 هزار تاکسی جایگزین کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی ادامه داد:‌ از ابتدای شکل‌گیری سامانه تاکسیرانی شهری در کشور فقط حدود 70 هزار و 500 تاکسی نوسازی شده بود اما با اقداماتی که در حوزه تاکسیرانی انجام شده بود در این بخش جلو افتادیم و موفق‌ترین طرح دولت را در حوزه نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی کشور به مرحله اجرا گذاشتیم.

وی اظهار کرد: در بحث خودروهای هیبریدی و برقی بر اساس برآوردها، طی 10 سال اگر یک خودرو برقی جایگزین یک خودرو بنزینی شود حدود 93 میلیون تومان صرفه‌جویی بنزین خواهد شد و اگر یک خودرو هیبریدی جایگزین شود 68 میلیون تومان کاهش مصرف سوخت را در پی خواهد داشت.

وی همچنین به سیستم‌های برخط و تاکسی‌های اینترنتی نیز اشاره کرد و گفت: برنامه‌ریزی کردیم تا تمامی سازمان‌های تاکسیرانی به سامانه برخط تجهیز شوند و به ارائه خدمات بپردازند. این اقدام باعث می‌شود تا از فعالیت شرکت‌های غیرمجاز جلوگیری شود.

راه‌اندازی سامانه جامع آماری تاکسیرانی از ابتدای سال آینده

ضامنی درادامه اظهار کرد: تا کنون سامانه جامع آماری نداشتیم و نمی‌دانستم چه تعداد تاکسی داریم. بنابراین در شش ماه گذشته این اقدام را در دستور کار قرار دادیم و تقریبا 90 درصد کارهای این سامانه انجام شده و از ابتدای سال آینده روی موبایل مدیران قرار خواهد گرفت تا آنها بتوانند هر تحلیل از حوزه تاکسیرانی می‌خواهند به‌هنگام داشته باشند.

وی در ادامه گفت: طرح‌هایی در راستای توانمندسازی سازمان تاکسیرانی و کمک به رانندگان در حوزه‌های بیمه و قطعات یدکی ارزان قیمت را در دستور کار قرار دادیم.

همچنین در بحث سرویس مدارس وحمل و نقل دانش‌آموزی که به اتحادیه تاکسیرانی تکلیف شده دستورالعمل‌ها را اصلاح و به وزارت کشور فرستادیم.

ضامنی ادامه داد:‌ سامانه سپند که تمام فرآیند سرویس مدارس در قالب این سامانه انجام خواهد شد کار مشترکی با وزارت آموزش و پرورش است که این امر را در دستور کار داریم.

همچنین برای سال آینده نیز قصد استفاده از ظرفیت سامانه تاکسیرانی برای انجام کارهای امدادی و برگزاری دوره‌های آموزشی را در دستور کار داریم.

وی در پایان صحبت‌هایش با اشاره به اینکه وظیفه دیگری برای سال آینده برعهده اتحادیه تاکسیرانی گذاشته است و آن نوسازی موتورسیکلت‌های فرسوده است؛ زیرا یک موتور‌سیکلت فرسوده معادل هشت خودرو آلودگی تولید می‌کند.

بنابراین این کار را در دستور کار قرار دادیم. همچنین حدود 11 میلیون موتور‌سیکلت داریم که حدود 3.5 میلیون آن در تهران است و برقی شدن این موتورها می‌تواند کمک بزرگی به کاهش آلودگی کند.

 

منبع: ایران

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند