موضوعات داغ:

بنگاه‌های کوچک و متوسط ایران و فرانسه برای همکاری مشترک شناسایی می‌شوند

بنگاه‌های کوچک و متوسط ایران و فرانسه برای همکاری مشترک شناسایی می‌شوند

رئیس اتاق پاریس در دیدار با اعضای هیات تجاری ایران بر تداوم همکاری‌های اقتصادی فرانسه با ایران تاکید کرد و ایجاد ارتباط میان بنگاه‌های کوچک و متوسط را به عنوان راهکار عبور از تحریم های آمریکا دانست.

هیات تجاری اتاق ایران که به سرپرستی غلامحسین شافعی به فرانسه سفر کرده است، مذاکره با فعالان اقتصادی این کشور اروپایی را آغاز کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، غلامحسین شافعی به همراه تعدادی از اعضای هیات رئیسه اتاق ایران و روسای اتاق‌های خراسان جنوبی، قم و گیلان با رئیس اتاق پاریس دیدار کرد.

رئیس اتاق ایران با اشاره به سابقه تاریخی روابط ایران و فرانسه، تأکید کرد: تاریخ فلسفه و هنر دو کشور نشان می‌دهد که این دو ملت ضمن ارتباطات غنی اقتصادی، از روابط عاطفی و احساسی مستحکمی برخوردار بوده اند. همواره در بین ایرانیان، مردم فرانسه از جایگاه بسیار خوبی برخوردار بودند.

غلامحسین شافعی گفت: در مسایل اقتصادی نیز ردپای فرانسه در اکثر صنایع وجود دارد. در بسیاری از بنگاه‌های قدیمی ایران شاهد حضور فرانسه در تکنولوژی، طراحی و امور زیربنایی هستیم.

همین موجب شده که ما در کارهای اساسی اقتصادی، بیشترین روابط را در اروپا با فرانسه داشته باشیم. در صنعت نفت و گاز و صنعت خودرو، انتخاب اول ما کشور فرانسه بوده است.

به گفته شافعی، در حال حاضر هم موضع‌‌گیری فرانسه در اتحادیه اروپا از همه کشورها به ایران نزدیک‌تر است و دیدگاه مستقلی نسبت به دیگران دارد چراکه هدف اول ایران در روابط لقتصادی است.

رییس اتاق ایران با اشاره به حضور رییس جمهور به همراه یک هیات بلندپایه در فرانسه پس از امضای برجام، آن را نشانی از دوستی دو کشور برشمرد و گفت: در سفر رییس جمهوری اسنادی به ارزش 30 میلیارد دلار بین طرفین مبادله شد. اگرچه برخی مشکلات سرعت پیشرفت این اسناد را قدری به تأخیر انداخته اما نشان از عزم دو طرف برای همکاری دارد.

وی با بیان اینکه در شرایط جدید و با خروج آمریکا از برجام، اتحادیه اروپا موضع مستقلی داشته، تصریح کرد: ما منتظر وعده اتحادیه اروپا برای تدوین بسته همکاری بین ایران و اتحادیه اروپا هستیم تا هر چه زودتر اجرایی شود. در همین مدت هم مذاکرات خیلی خوب و امیدبخشی انجام شد و هیات‌های مختلفی از جمله کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا در ایران حضور یافتند.

شافعی افزود: همان‌طور که می‌دانید ایران به لحاظ اقتصادی یک اقتصاد بزرگ با ظرفیت‌های قابل توجه در منطقه است. یکی از موارد مهم که در برنامه‌های آینده ایران پیش‌بینی شده، نوسازی و بهسازی و استفاده از تکنولوژی جدید در صنعت ایران است.

رییس اتاق ایران ادامه داد: در برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران 200 میلیارد دلار پروژه‌های مختلف برای ارتقای تکنولوژی و فناوری جدید تعریف شده که فرانسه می‌تواند در این پروژ‌ه‌ها حضور داشته باشد.

وی تأکید کرد: در قانون جدید سرمایه‌گذاری خارجی در ایران، قواعد و مشوق‌های قابل توجهی برای جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی دیده شده که برای سرمایه‌گذاران جذاب خواهد بود. خوشبختانه بین ایران و فرانسه موافقت‌نامه‌های خوبی برای توسعه همکاری‌ها وجود دارد.

شافعی خاطرنشان کرد: آنچه ما از اتحادیه اروپا و فرانسه انتظار داریم این است که همان‌طور که پیشتر به توافق برای توسعه و گسترش همکاری دست یافتیم باید از این پس روی همکاری با شرکت‌های کوچک و متوسط تلاش بیشتری داشته باشیم.

وی ادامه داد: شرکت‌های کوچک و متوسط در ایران و فرانسه سهم بزرگی در اقتصاد دو کشور دارند. راه همکاری این است که ما تلاش‌مان را روی شرکت‌های کوچک و متوسط که آسیبی از تحریم نمی‌بینند، متمرکز کنیم.

شافعی گفت: همه کسانی‌که به دنبال توسعه همکاری با ایران هستند، صرفا بازار 80 میلیون نفری ایران مورد نظرشان نیست بلکه به‌دلیل موقعیت متفاوت، ایران امن‌ترین راه برای ورود به بازار 400 میلیونی ایران و اطراف ایران را مدنظر دارند و فرانسه می‌تواند در این زمینه نقش‌آفرینی کند.

وی از تشکیل کمیته ویژه‌ای در اتاق ایران برای شناسایی بنگاه های کوچک و متوسط خبر داد و از رییس اتاق پاریس خواست شرکت‌های کوچک و متوسط شناسایی‌شده را برای تداوم همکاری به ایران بفرستند.

رییس اتاق ایران گفت: ایران برای همکاری اقتصادی نسبت به سایر کشورهای منطقه جذابیت بیشتری دارد و ما آمادگی داریم فصل جدیدی از همکاری اقتصادی را با فرانسه شروع کنیم و آینده روشن است.

بازار ایران برای پژو مهم است

دیدیه کلینگ رییس اتاق پاریس نیز در این دیدار گفت: رابطه دو اتاق پاریس و ایران بسیار طولانی و دارای قدمت است. دوبار طی یکسال گذشته به ایران آمدم. 15 شرکت تجاری نیز در این سفر حضور داشتند. شرکت‌های کوچک و متوسط هم جزو اعضای هیأ‌ت بودند و برای همکاری با ایران آمادگی دارند.

وی ادامه داد: شرکت‌های کوچک و متوسط ایران را برای همکاری به ما معرفی کنید. در ماه دسامبر مجددا به ایران سفر خواهیم داشت. هدف ما توسعه روابط با ایران و مبادله کالای متقابل دو کشور است.

دیدیه کلینگ با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفت: ما راه‌حل‌هایی برای توسعه همکاری داریم. انتظار داریم اروپا سریع‌تر گام‌های عملی را بردارد و در مقابل آمریکا بایستد. اروپا نباید تحت تسلیم آمریکا قرار بگیرد. در نشستی که با مدیران کل مربوطه وزارت خارجه فرانسه داشتم تأکید کردم که ما آماده توسعه همکاری با ایران هستیم.

رئیس اتاق پاریس اظهار داشت: اروپا به دنبال بسته پیشنهادی برای توسعه همکاری با ایران است. یکی از راهکارها تاسیس بانکی است که با پولی غیر از دلار کار کند تا مشکلات فعلی را نداشته باشیم.

وی افزود: بعد از مسائل اخیر با مدیران پژو نیز صحبت کردم. ایران بعد از چین بزرگترین بازار تجاری پژو محسوب می‌شود و بنابراین حضور در بازار ایران برای آن‌ها هم بسیار مهم است.

دیدیه کلینگ گفت: ما 6600 عضو در اتاق بازرگانی پاریس داریم و باید روی اینها برای توسعه همکاری سرمایه‌گذاری کنیم. تمام تلاش‌مان را برای اینکار به‌کار خواهیم گرفت.

ضمن اینکه نقطه قوت ما شناسایی و معرفی شرکت‌های کوچک و متوسط برای همکاری با ایران است تا این شرکت ها در حوزه مبادله مواد و محصولاتی که می‌توانند با ایران همکاری کنند، وارد عمل شوند. در واقع این یک نمونه است که ما می‌توانیم روابط تجاری با ایران را توسعه دهیم.

وی با اشاره به تفاهم‌نامه آموزشی اتاق ایران و پاریس گفت: ما طی یک سال، 60 هزار نفر را در بخش‌های مختلف برای ایجاد و گسترش شرکت‌ها و مدیریت شرکت‌ها و نیز در مورد صنایع غذایی، طراحی، مد و عطر آموزش می‌دهیم. بنابراین برنامه همکاری خیلی وسیعی پیش روی هر دو کشور قرار دارد.

 

منبع: اتاق بازرگانی

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند