هنر ۲ هزار میلیارد تومانی! / گران‌ترین NFTهای تاریخ! – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : کواکبیان: در پرونده شاسی بلندها نام 2 چوپان مطرح است/ به مجلس دهمی‌ها هم پیشنهاد خودرو داده بودند
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

هنر ۲ هزار میلیارد تومانی! / گران‌ترین NFTهای تاریخ!

اف تی

گاهی NFTها حتی از آثار معروف دنیا گران‌تر هستند. اقتصاد هنر دیجیتال حالا دیگر به صنعتی میلیون دلاری تبدیل شده و برخی از NFTها حدود به ۹۰ میلیون دلار قیمت دارند.

به گزارش تجارت‌نیوز، توکن‌های غیرقابل تعویض یا همان NFTها یکی از عجیب‌ترین بخش‌های بازار رمزارزها را تشکیل می‌دهند. این توکن‌ها در برخی از رسانه‌ها به طلای بی‌ارزش تشبیه شدند و برخی می‌گویند آن‌ها که NFT می‌خرند صاحب و اول و آخرش هستند. قیمت برخی از آن‌ها حتی از نقاشی‌های ون‌گوک هم بیشتر است. توکن‌های معروف از ۲ میلیون دلار گرفته تا ۶۹ میلیون دلار ارزش دارند. توکن میلیون دلاری دیگر یک خیال‌پردازی نیست بلکه واقعیتی غیرقابل انکار است.

شاید فکر کنید که گران‌ترین NFTهای دنیا خیلی زیبا باشند اما سخت در اشتباهید. آن‌ها فقط هنری معمولی و گاهی حتی زشت هستند. آنقدر معمولی که ممکن است بگوید چرا کسی باید میلیون‌ها دلار خرج این نقاشی‌ها کند؟

در سال ۲۰۲۱ یک NFT از هنرمندی با نام مستعار Beeple که در دنیای واقعی mike Winkelmann نام دارد به قیمت باورنکردی ۶۹ میلیون دلار فروخته شد. این یعنی رقمی حدود ۲ هزار میلیارد تومان. فروش این NFT آغازی بر حکم‌رانی هنر دیجیتال بود. بعدها ستارگان هنری مانند پاریس هیلتون، لیندسی لوهان، امینم، گریمز و بسیاری دیگر وارد بازار NFTها شدند. حالا NFT نوعی هنر محسوب می‌شود و این صنعت گردش مالی زیادی دارد.

در این مقاله ۱۰ NFT گران دنیا را به شما معرفی می‌کنیم:

چهارراه بیپل

چهار راه بیپل یا همان Beeple NFT crossroade از طریق بازار nifty Gateway به قیمت ۶/۶ میلیون دلار فروخته شد. این NFT به نوعی جنبه سیاسی دارد و مربوط به انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکا است. این تصویر ترامپ را که درازکش روی زمین و مایوس افتاده به تصویر کشیده است. این NFT تصویری از شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است.

بیپل
NFT چهار راه بیپل که به قیمت ۶/۶ میلیون دلار به فروش رفت

البته این NFT دو ویدیو هم داشت که در یکی از آن‌ها ترامپ پیروز و در دیگری ناامید و شکست خورده است.

جبهه اقیانوس

جبهه اقیانوس با هدف بحران گرمایش زمین و مسائل زیست محیطی ساخته شد. این NFT تصویر جهانی است که درخت‌ها روی تریلی‌ها حمل می‌شوند و به نوعی هشداری برای آینده زمین بود. شعار این NFT «با هم می‌توانیم این مشکل را حل کنیم» بود و برای امور خیریه به حراج گذاشته شد و درآمد حاصل از فروش آن که حدود ۶ میلیون دلار بود به بنیاد زمین باز اهدا شد. گزارش‌هایی حاکی از آن است که این NFT را جاستین سان، موسس بنیاد ترون خریده است.

اقیانوس
NFT جبهه اقیانوس که به قیمت ۶ میلیون دلار به فروش رفت

کلیک راست

اسم کامل این توکن غیرقابل تعویض Right-click and Save As Guy است. این توکن انتقادی به کسانی که ارزش NFTها را درک نمی‌کنند است. خریدار این توکن اسنوپ داگ، رپر معروف آمریکایی بود و حدود ۷ میلیون دلار برای این توکن پرداخت کرد.

راست
NFT کیلیک راست که به قیمت ۷/۰۸ میلیون دلار به فروش رفت

این NFT به نوعی از چندین تصویر گرافیکی که حتی احساس می‌شود کار یک آماتور است تشکیل شده است.

کریپتوپانک ۷۸۰۴

کریپتوپانک‌ها مجموعه‌ای از ۱۰ هزار کارکتر گرافیکی منحصربه‌فرد هستند که روی بلاکچین اتریوم کار می‌کنند. هیچ‌کدام از این تصاویر شبیه به هم نیستند اما کریپتوپانک ۷۸۰۴ به دلیل داشتن برخی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد یکی از گران‌ترین این مجموعه است.

1
کریپتوپانک ۷۸۰۴ که به قیمت ۷/۵۷ میلیون دلار به فروش رفت

این کریپتوپانک حدود ۷/۵ میلیون دلار ارزش دارد. جالب است که بدانید جاستین بیبر علاقه زیادی به این مجموعه دارد و چند کریپتوپانک خریداری کرده است.

کریپتوپانک ۳۱۰۰

این NFT هم از همان مجموعه کریپتوپانک‌هاست و فقط ۲۰۰ هزار دلار از شماره ۷۸۰۴ گران‌تر است. یعنی چیزی حدود ۷/۷ دلار قیمت دارد. اولین بار در سال ۲۰۱۷ منتشر شد و با پیشنهاد ۲ میلیون دلاری شهرت پیدا کرد اما فروخته نشد. در نهایت یک تاجر آمریکایی این NFT را خرید.

2
کریپتوپانک ۳۱۰۰ که به قیمت ۷/۵۸ میلیون دلار به فروش رفت

کریپتوپانک ۷۵۲۳

رتبه چهارم تا ششم گران‌ترین NFTهای تاریخ به مجموعه کریپتوپانک‌ها تعلق دارد. کریپتوپانک ۷۵۲۳ با قیمت حدود ۱۱/۷ میلیون دلار گران‌ترین اثر این مجموعه است. این کریپتوپانک منحصربه‌فرد است. چون کلاه بافتنی و ماسک پزشکی دارد. برخی عقیده دارند که این اثر به نوعی پیش‌بینی شیوع پاندمی کرونا بود.

3
کریپتوپتنک ۷۵۲۳ که به قیمت ۱۱/۷ میلیون دلار به فروش رفت

اولین انسان

این توکن هم اثر همان هنرمند معروف Beeple است. ترکیبی از هنر دیجیتال و فیزیکی که یک واقعیت عجیب در مورد انسان را نقل می‌کند. برخی عقیده دارند که این NFT تصویر انسان در سیاره‌ای دیگر است.

انشان
NFT اولین انسان که به قیمت ۲۸/۹ میلیون دلار به فروش رفت

پس زمینه این تصویر در طول زمان تغییر می‌کند و فضانورد هم در حال حرکت است. این NFT به ارزش ۲۸ میلیون دلار به فروش رفت.

ساعت

پس از زندانی شدن جنجالی جولیان آسانژ قرار بود که این NFT برای کمک به او حراج شود. او با اتهام جاسوسی روبه‌رو بود و این NFT تعداد روزهایی که او پشت میله‌های زندان بود را تشکیل می‌دهد. بیش از ۱۰ هزار نفر برای خرید این NFT اقدام کردند و در نهایت این توکن به صورت سهامی به همه فروخته شد و همه سهامدار آن شدند. مبلغ فروش این توکن ۵۲ میلیون دلار بود.

NFT ساعت که به قیمت ۵۲/۷۴ میلیون دلار به فروش رفت

هر روز: ۵۰۰ هزار روز اول

این NFT هم از ساخته‌های Beeple است. اولین ۵۰۰ روز مجموعه بزرگی از ۵ هزار اثر هنری است که به نوعی هر کدام یک روز از زندگی را روایت می‌کند. این NFT گران‌ترین کار این هنرمند بود و به قیمت ۶۹ هزار دلار به فروش رفت.

500 روز
NFT هر روز که به قیمت ۶۹/۳ میلیون دلار به فروش رفت

این NFT این یک منظر دیگر هم منحصربه‌فرد است. این توکن تاکنون گران‌ترین اثر دیجیتالی است که یک مالک دارد.

ادغام

ادغام گران‌ترین اثر هنری دیجیتال در تاریخ است. با قیمتی حدود ۹۱ میلیون دلار. این NFT توسط هنرمندی به نام پاک به فروش رفت که هرگز هویت خود را مشخص نکرد اما حضور گسترده‌ای در فضای دیجیتال دارد.

NFT ادغام که به قیمت ۹۱/۸ میلیون دلار به فروش رفت

ادغام را هر کسی بخواهد می‌تواند بخرد. هرچه تعداد خریداران این اثر بالاتر می‌رود تعداد تقاط سفید این اثر هم بیشتر می‌شود. آن زمان که تازه به بازار عرضه شد فقط سه نقطه کوچک سفید داشت اما حالا آنقدر افراد مختلفی این NFT را خریدند که دو کره بزرگ دارد.

اگر ریزش بازار رمزارزها شما را ناراحت کرده است این گرازش را بخوانید:

 

نظرات