خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : بررسی وضعیت بازار سهام در نیمه نخست سال/ یک هیچ به نفع بورس!
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

بهترین کشورها برای کسب‌وکارهای رمزارزی!

کوین 11

شاخصی وجود دارد که در اصطلاح به آن «شاخص کشورهای دوستدار بیت‌کوین» می‌گویند. براساس این شاخص کشورهای دوستدار بیت‌کوین را طبقه‌بندی می‌کنند. این شاخص مقررات، میزان مالیات و میزان دارایی سرمایه‌گذاران کریپتو مورد سنجش قرار می‌دهد.

به گزارش تجارت‌نبوز، شاخصی وجود دارد که در اصطلاح به آن «شاخص کشورهای دوستدار بیت‌کوین» می‌گویند. براساس این شاخص کشورهای دوستدار بیت‌کوین را طبقه‌بندی می‌کنند. این شاخص مقررات، میزان مالیات و میزان دارایی سرمایه‌گذاران کریپتو مورد سنجش قرار می‌دهد.

اصولا شرکت‌های بزرگ در حوزه کریپتوکارنسی به کشورهایی که شاخص پذیرش ارزهای دیجیتال بالایی دارند مهاجرت می‌کنند. این شاخص‌ نشان می‌دهد دارایی دیجیتال به کشورهایی که از فناوری جدید حمایت می‌کنند و معافیت مالیاتی برای کسب و کارهای این بلاکچین دارند روانه می‌شود.

در این گزارش به بررسی ویژگی‌های ۹ کشور که مقصد اصلی کسب و کارهای ارز دیجیتال و نهنگ‌های بزرگ هستند می‌پردازیم:

السالوادور

کوچک‌ترین کشور منطقه آمریکای مرکزی به عنوان اولین کشوری که ارزهای دیجیتال و بیت‌کوین را پذیرفته شناخته می‌شود. این کشور قصد دارد سرمایه‌گذاران خارجی را برای سرمایه‌گذاری در حوزه رمزارز جذب کند. به همین دلیل بیت‌کوین در السالوادور پولی قانونی است و کسب و کارهای رمزارزی معافیت مالیاتی دارند.

اگرچه هر نوع کسب و کار رمزارزی در السالوادور آزاد و از مالیات معاف است اما این کشور هنوز فانون رسمی جامعی در این حوزه ندارند. همین چند وقت پیش کوین‌تلگراف نوشت: جهان السالوادور را برای پیشرو بودن در صنعت بلاکچین تحسین می‌کند.

ایم کشور آنقدری طرفدار رمزارز است که با دو بیت‌کوین به سرمایه‌گذاران اقامت دائم می‌دهد.

سوئیس

سوئیس دره رمزارز اروپا و مرکز نوآوری این قاره است. این کشور موضع مثبتی در رابطه با رمزارزها و هرگونه تکنولوژی جدید دارد. اداره مالیات فدرال این کشور تراکنش‌های رمزارزی را مانند تراکنش‌های سنتی از مالیات معاف کرده است.

هیچگونه انباشت ارز دیجیتالی در کشور سوئیس مشمول مالیات نیست. به همین دلیل بنیادهای بزرگ ارزهای دیجیتال مانند بنیاد اتریوم، Tezos و  Diem association سوئیس را به عنوان مقر خود انتخاب کردند.

اما تجارت رمزارزها در این کشور مشمول مالیات بردرآمد است. البته این مالیات برای توسعه زیرساخت بلاکچین در کشور هزینه می‌شود.

آلمان

آلمان یکی از معدود کشورهایی جهان با معافیت مالیاتی برای رمزارزها است. قانون‌گذاری و فعالیت در حوزه بلاکچین در آلمان با اتحادیه اروپا متفاوت است.

در آلمان اگر بیش از یک سال دارایی خود را نگهدارید از مالیات بر عایدی سرمایه معاف می‌شوید. البته آلمان از همان ابتدا قوانینی در حمایت با سرمایه‌گذاران خرد وضع کرد. در این کشور اگر سود ماهیانه کمتر از ۶۰۰ یورو داشته باشید از مالیات معاف هستید.

البته کسب و کارهای حوزه بلاکچین در آلمان مانند هر کسب و کار دیگری باید سود حاصل از کار خود را گزارش و مالیات آن را پرداخت کنند.

سنگاپور

سنگاپور یک مرکز فین‌تک در جنوب شرقی آسیا و محیطی برای کسب و کارهای رمزارزی است. اقتصاد سنگاپور یکی از سریع‌ترین اقتصادهای جهان است. رشد GDP این کشور در چند سال اخیر نشان می‌دهد که سیاست‌های حمایتی و اقتصاد آزاد در این کشور جواب داده.

سنگاپور کاملا طرفدار رمزارز است. قوانینی هم در رابطه با حمایت از رمزارزها و کسب و کارهای این حوزه دارد.

این کشور مالیات بر عایدی سرمایه ندارد. وجوه ارز دیجیتال شرکت‌ها و افراد حقوقی مشمول مالیات نمی‌شوند. البته شرکت‌های ارز دیجیتال مستقر در این کشور مشمول مالیات بردرآمد هستند. بیت‌کوین در سنگاپور یک دارایی نامشهود است نه پول قانونی. طبق قوانین پرداخت‌های رمزارزی در سنگاپور به عنوان معاملات پایاپای شناخته می‌شوند. دولت هم از کالاها و خدمات مالیات می‌گیرد نه از ابزار پرداخت.

بانک مرکزی سنگاپور (MAS) در گزارشی نوشت: ما قصد داریم محیطی متعادل برای کسب و کارها رمزارزی ایجاد کنیم. قصد ما تنظیم شدید رمزارزها نیست بلکه به دنبال نظارت برای مقابله با بخش کثیف بازار هستیم.

 مالت

کشوری کوچک در ۸۰ کیلیومتری ایتالیا که به جزیره بلاکچین اروپا معروف است. این کشور محل استقرار بسیاری از شرکت‌ها و کسب و کارهای رمزارزی است قوانین زیادی به نفع سرمایه‌گذاران این حوزه دارد. شرکت‌های خارجی در این کشور چندین امتیاز دریافت می‌کنند. در صورتی که سرمایه‌گذاری در این کشور بلندمدت باشد مالیتی قرار نیست پرداخت شود.

با این حال معاملات ارزهای دیجیتال مانند مالیات سهام حدود ۳۵ درصد مالیات بر درآمد پرداخت می‌کنند. اما اگر شرکت حقوقی و با مجوز داشته باشید این مالیت به ۵ درصد کاهش پیدا می‌کند. مالت بهشت رمزارزها در جنوب اروپا برای شرکت‌های خارجی است.

  پرتغال

سال ۲۰۱۶ بود که اداره مالیات پرتغال (PTA) تراکنش‌های ارز دیجیتال را از سود سرمایه و مالیات بر درامد معاف کرد. البته مشاغلی که ارزهای دیجیتال را به عنوان ابزار پرداخت استفاده می‌کنند مشمول مالیات هستند.

 اسلوونی

اسلوونی هم یکی دیگر از کشورهای کوچک اروپا با سیستم مالیاتی جذاب برای دارایی‌های دیجیتال است. این کشور اخیرا هم لایحه قانونی جامعی برای تصویب ارائه کرده است. مالیات بر عایدی سرمایه در دارایی‌های دیجیتال در این کشور معاف است.

البته اسلوونی از کسب و کارهایی که رمزارز را به عنوان ابزار پرداخت استفاده می‌کنند مالیات می‌گیرد. از طرفی عرضه اولیه رمزارزها در این کشور هم مشمول مالیات است. استخراج و رمزارزها در این کشور مالیات ۲۵ درصدی دارد.

برمودا

برخلاف اسمش که در وهله اول وحشت به جان خوانندگان می‌اندازد مقصدی جذاب برای کسب و کارهای رمزارزی است. مجمع‌الجزایر برمودا در شمال اقیانوس اطلس از قدیم به سرزمین‌های فرادریایی بریتانیا شناخته می‌شود. در سال ۲۰۱۸ برمودا قانون تجارت ارزهای دیجیتال را منتشر کرد. که براساس این قانون درآمد دارایی‌های دیجیتال تا سقف مشخصی مشمول مالیات نیست.

بلاروس

این روزها دیگر همه‌ی دنیا کشور کوچک بلاروس را به دلیل حمایت از روسیه در جنگ می‌شناسند. بوکاشنکو که این روزها کنار پوتین راه می‌رود بارها در سخنرانی‌های خود ادعا کرد می‌خواهد بلاروس را اقتصادی دیجیتال مبتنی بر رمزارز تبدیل کند. این کشور در سال ۲۰۱۷ قانونی را تصویب کرد که کسب و کارهای رمزارزی تا سال ۲۰۲۳ از مالیات معاف باشند.

البته استخراج بیت‌کوین و سایر رمزارزها هم از مالیات بر درآمد معاف هستند. این کشور به دلیل پذیرش نوآوری‌های فناوری به کی کشور دوستدار رمزارز تبدیل شده است.

بهشت رمزارزها کجاست؟

کشورهای زیادی با قوانین طرفدارانه از سرمایه‌گذاران رمزارزها وجود دارند. معافیت مالیاتی، مجوزهای قانونی و وام دادن از کارهایی است که دولت‌ها برای تشویق سرمایه‌گذاران انجام می‌دهند. مثلا یکی از کشورهای دیگر که مقصد ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاران روسی است در این لیست نیامده. چون این کشور فعلا به دلیل خدمات به روس‌ها به لیست خاکستری FATF اضافه شده است.

با این حال بهشت رمزارزها برای کسب و کارهای مختلف فرق می‌کند. اگر به دنبال ماینینگ هستید باید کشورهای فعال در این حوزه را بررسی کنید. هر کشوری بر اساس ظرفیت‌ها و اهداف خود به جذب سرمایه‌گذار می‌پردازد.

آخرین گزارش coincub ادعا می‌کند که آلمان اکنون جایگزین سنگاپور شد و سنگاپور در رتبه دوم قرار گرفت. بعد از آلمان و سنگاپور، آمریکا در رتبه سوم، استرالیا در رتبه چهارم، سوئیس پنجم و هنگ‌کنک در رتبه ششم قرار دارند.

آخرین اخبار رمزارزها را در صفحه ارز دیجیتال تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات