خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : بررسی وضعیت بازار سهام در نیمه نخست سال/ یک هیچ به نفع بورس!
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

هشدار درباره توکن‌هاب پامپ و دامپ با نام CHATGPT

ezgif.com gif maker 74 1

برخی توکن‌های جعلی پامپ و دامپ با استفاده از نام ربات CHATGPT اقدام به کلاه‌برداری از کاربران کرده‌اند.

به گزارش تجارت‌‌نیوز، در میان هیجانات پیرامون چت بات هوش مصنوعی CHAT GPT، پروژه‌های جدیدی به شکل پامپ و دامپ در بازار ارز دیجیتال طراحی شده است که ارتباطی با این چت بات ندارند.

هشدار به کاربران درباره توکن‌های پامپ و دامپ

شرکت امنیت بلاکچین، پک‌شیلد (Peckshield) در اکانت توییتری خود اعلام کرده است که تعداد زیادی از توکن‌های پامپ و دامپ را که ادعا می‌کنند به ربات هوش مصنوعی چت‌ جی‌پی‌تی (Chat GPT) مرتبط هستند را شناسایی کرده است.

این شرکت امنیتی در پست روز ۲۰ فوریه خود اعلام کرد که حداقل سه توکن با نام‌ بینگ چت‌ جی‌پی‌تی (BingCHATGPT) که در واقع جزو برنامه کلاه‌برداری هانی پات (honeypot) است را شناسایی کرده است. این نقشه کلاهبرداری، شامل قرارداد هوشمندی است که کاربران را گول می‌زند تا ارز دیجیتال اتر را ارسال نمایند و سپس از این طریق دزدی انجام می‌شود.

ارزش توکن‌های جعلی CHATGPT

بر اساس اعلام پک‌شیلد، حداقل دو مورد از این توکن‌ها، ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داده‌اند. یکی دیگر از این توکن‌ها نیز تاکنون ۶۵ درصد از ارزش خود را از دست داده‌ است که برای توکن‌های به شکل پامپ و تامپ کاملا عادی است.

توکن پامپ و دامپ

استفاده از نام گمراه‌کننده برای توکن

پک‌شیلد توضیحی درباره دلیل استفاده از نام این چت بات در توکن‌های مذکور نداد. هکر‌ها به احتمال زیاد با انتخاب این نام، قصد نفعبردن از اطلاعیه روز ۷ فوریه مبنی بر ادغام Chat GPT با موتور جستجوی بینگ و مرورگر مایکروسفات اج (Microsoft Edge) را دارند. هکر‌ها با انتخاب این نام قصد دارند که کاربران را گول بزنند و از هیجانات پیرامون این ربات هوش مصنوعی به نفع خود استفاده کنند.

تعداد توکن‌های پامپ و دامپ در سال ۲۰۲۲

شرکت تحلیل بلاکچین Chainanalysis در گزارش روز ۱۶ فوریه خود اعلام کرد کهدر سال ۲۰۲۲ میلادی، بیش از ۱۰ هزار توکن جدید که ویژگی پامپ و دامپ داشتند عرضه شده است. از میان ۴۰۵۲۱ توکنی عرضه شده در سال ۲۰۲۲ میلادی که بر اکوسیستم کریپتو تاثیر‌گذار بودند، بیش از ۲۴ درصد آنها (۹۹۰۲ توکن) در هفته اول عرضه خود، تمام ارزش خود را از دست داده‌اند و جزو توکن‌های پامپ و دامپ محسوب می‌شدند

این شرکت با بررسی ۲۵ پروژ‌ه که در هفته اول عرضه، ارزش خود را از دست داده‌اند به این نتیجهپی برده است که تقریبا تمامی این ۲۵ پروژه به شکل توکن‌های پامپ و دامپ طراحی شده بودند. این توکن‌ها شامل کد‌های هانی پاتی بودند که خریدار را از فروش توکن خریداری شده، منع می‌کرده است.

نظرات