خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : بررسی وضعیت بازار سهام در نیمه نخست سال/ یک هیچ به نفع بورس!
ایلان ماسک:

ساخت ربات از خودروی برقی مهم‌تر است

ایلان ماسک

به گفته ایلان ماسک، ساخت ربات برای تسلا مهم‌تر از عرضه مدل‌های جدید خودروهای الکتریکی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، ربات‌های انسان‌نما «مهم‌ترین» محصول تسلا خواهد بود؟

آنطور که یورونیوز، ماسک که روز چهارشنبه در نشستی درباره درآمد سه‌ماهه چهارم تسلا شرکت کرده بود گفت: ربات انسان‌نما «مهم‌ترین» محصولی است که تسلا در سال ۲۰۲۲ مشغول توسعه آن است و اهمیت آن از خودروهای تراک‌های برقی و وسائل نقلیه الکتریکی پرطرفدار نظیر «سمی تراک» و «رودستر» بیشتر است.

بنیانگذار تسلا پیشتر در ماه اوت ابراز امیدواری کرده بود که ربات انسان‌نمای تولید این شرکت بتواند در سال آینده دستکم یک نمونه اولیه عرضه کند. آقای ماسک درباره این ربات که فعلا با اسم رمز «Optimus» شناخته می‌شود گفت: «من فکر می‌کنم این ربات پتانسیل این را دارد که اهمیت‌اش با گذشت زمان از تجارت خودرو پیشی بگیرد.»
وی اضافه کرد این شرکت فعلا هیچ برنامه‌ای برای معرفی کامیون برقی در سال جاری ندارد چرا که کمبود مداوم در زمینه تراشه‌ها مانع عرضه مدل‌های جدید می‌شود.

تسلا برای عرضه تجاری کامیون‌های برقی‌اش، که در سال ۲۰۱۷ رونمایی شدند، با محدودیت در زمینه باتری‌های لیتیومی مواجه بوده و پیشتر به همین خاطر گفته بود تولید آن‌ها را با تاخیر از امسال آغاز می‌کند. در سال گذشته قیمت لیتیوم به بالاترین نرخ خود رسید و شرکت‌های فناوری را در جهان دچار مشکل کرد.

ماشین‌آلات جایگزین کارگران شده‌اند

اظهارات تازه درباره ساخت ربات در حالی بیان می‌شود که ایلان ماسک پیشتر درباره موفقیت‌آمیز بودن پروژه ربات انسان‌نما ابراز تردید کرده و گفته بود ممکن است هرگز به نتیجه نرسد یا سال‌ها زمان ببرد، با این حال اگر بتواند در نهایت وظایفی را انجام دهد که اکنون فقط به دست انسان قابل انجام است (شامل کارهای خطرناک، خسته‌کننده و تکراری)، پتانسیل ایجاد انقلابی در زمینه کمبود نیروی کار و اقتصاد را دارد.

پیشرفت‌های رباتیک در سال‌های اخیر قابل توجه بوده است و ماشین‌آلات در بسیاری از موقعیت‌ها جایگزین کارگران شده‌اند. با این حال محدودیت‌های فناوری‌های فعلی به اندازه‌ای است که هنوز بخش اعظم وظایف کاری توسط انسان انجام می‌شود.

ایلان ماسک قبل از این نیز وعده‌های مشابهی را اعلام کرده بود، با این حال شماری از آن‌ها هنوز محقق نشده‌اند. برای مثال در سال ۲۰۱۹ وی گفته بود تسلا در سال ۲۰۲۰ «یک میلیون ربات-تاکسی» خودران در جاده‌ها خواهد داشت. این در حالی است که هنوز این خودروها نتوانسته‌اند به صورت عمومی عرضه شوند.

نظرات