خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : بررسی وضعیت بازار سهام در نیمه نخست سال/ یک هیچ به نفع بورس!

از «کد مخفی طبیعت» چه می‌دانید؟ / کاربردهای «فیبوناچی» در بازار رمزارزها

ANKR

لئوناردو فیبوناچی ایتالیایی در سال ۱۲۰۰ میلادی، توالی‌ای از اعداد را به وجود آورد که به «کد مخفی طبیعت» معروف است. اما کد مخفی طبیعت امروز چه کاربردی دارد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، در ریاضیات به ندرت از کلمه زیبا برای فرمول‌های ریاضی استفاده می‌شود. اما فیبوناچی را همه یک فرمول زیبا می‌دانند چون ریاضیدانان، هنرمندان و موسیقی‌دانان همه به یک اندازه از فیبوناچی استفاده می‌کنند.

دنباله فیبوناچی

اگر از کوچک‌ترین عدد صحیح ممکن یعنی یک، شروع کنیم. دنباله فیبوناچی یک الگوی پیوسته و غیرجامع را تشکیل می‌دهد که اگر دو عدد آخر را با هم جمع کنیم به عدد بعدی می‌رسیم. این همان دنباله عددی است که رمز مخفی طبیعت نام دارد.

خب اگر از عدد یک شروع کنیم عدد قبلی صفر است و جمع این دو عدد دوباره می‌شود یک. بعد از آن یک دوباره با یک جمع می‌شود و ما به عدد دو می‌رسیم و بعد از آن از حاصل جمع یک با دو به سه می‌رسیم.

اگر الگو را با این شرط که دو عدد آخر را با هم جمع کنیم ادامه دهیم به یک دنبال از اعداد می‌رسیم.

۰, ۱, ۲, ۳, ۵, ۸, ۱۳, ۲۱, ۳۴, ۵۵, ۸۹, ۱۴۴, ۲۳۳, …

فیبوناچی Retracement

فیبوناچی به عنوان یک ابزار مهم و پیشرفته برای تحلیل تکنیکال رمزارزها به کار گرفته می‌شود. در اصل از دنباله عددی فیبوناچی برای پیدا کردن سطوح حمایت و مقاومت استفاده می‌کنند.

با تجزیه و تحلیل دو عدد تلاقی در دنباله فیبوناچی می‌توانیم به اعدادی برسیم نسبت‌های فیبوناچی نامیده می‌شوند. در بازار رمزارزها این نسبت‌ها به درصد تبدیل می‌شوند.

۰%, ۲۳/۶%, ۳۸/۲, ۶۱/۸%, ۷۸/۶%, ۱۰۰%

خطوط فیبوناچی در بازارهای مالی و نمودارهای تکنیکال با خطوط افقی نشان داده می‌شوند که مقاومت و حمایت را نشان می‌دهد. اصولا اگر یک نقطه فیبوناچی زیر قیمت باشد می‌گویم این یک حمایت است و احتمالا قیمت از این محدوده بازمی‌گردد. نقطه‌های فیبوناچی که بالای قیمت قرار دارند هم مقاومت محسوب می‌شوند.

نسبت طلایی

هر عدد در دنباله فیبوناچی از مجموع دو عدد قبل خود به وجود می‌آید. هر عدد تقریبا ۱/۶۱۶ برابر بزرگ‌تر از عدد قبلی است. به عنوان مثال ۵۵ و ۸۹ دو عدد در دنباله فیبوناچی هستند. اگر ۵۵ را در ۱/۶۱۸ ضرب کنیم عدد ۸۸/۹۹ به دست می‌آید که تقریبا همان ۸۹ است. عدد ۱/۶۱۸ دقیقا همان عددی است که در ریاضی به آن نسبت طلایی می‌گویند.

چرا دنباله فیبوناچی مهم است؟

از تعداد رگبرگ‌های روی یک گیاه یا زاویه رشد یک برگ را می‌توان با استفاده از نسبت طلایی توضیح داد. همین موضوع فیبوناچی را به یکی از مهم‌ترین دنباله اعداد تبدیل کرده است. دنباله فیبوناچی از آن جهت مهم است که به ما کمک می‌کند تا رازهای خلقت را پیدا کنیم. شگفتی‌های طبیعت معجزه نیستند بلکه تصمیماتی محاسبه ‌شده‌ای هستند که می‌توان به راز آن‌ها پی برد. علاوه برا این الگوریتم‌های کامپیوتری از دنباله فیبوناچی استفاده می‌کنند و حتی موسیقی را می‌توان با نسبت طلایی توضیح داد.

فیبوناچی در بازار رمزارزها

برای استفاده از فیبوناچی در بازار رمزارزها باید ابتدا روند بازار را مشخص کرد و متناسب با روند بازار باید ابزار مورد استفاده را به کار گرفت.

البته فیبوناچی در بازار رمزارزها به تنهایی کاربرد چندانی ندارد و باید در صورت پیدا کردن محدوده‌ها حمایت و مقاومت از ابزارهای دیگری مانند شاخص مقاومت نسبی، اندیکاتور مکدی، MFI و بولینگرباند و میانگین متحرک هم استفاده کرد.

این ابزار میان دو نقطۀ اصلی همچون بالاترین و پایین‌ترین قیمت رسم می‌شود. سپس از این محدوده برای تحلیل‌ها و بررسی‌های بعدی استفاده می‌شود. معمولاً از این ابزار برای تشخیص و ترسیم سطوح در داخل محدوده مشخص‌شده استفاده می‌شود، اما گاهی چشم‌اندازی در مورد سطوح قیمتی خارج از محدود مشخص‌ شده نیز در اختیار افراد قرار می‌دهد.

معمولاً از ابزار فیبوناچی اصلاحی در تحلیل تکنیکال و با توجه به روند موجود استفاده می‌شود. بنابراین در یک روند صعودی، نقطۀ ابتدایی پایین‌ترین نقطه قیمتی و نقطه دوم بالاترین نقطه قیمتی در یک روند است. با رسم ابزار فیبوناچی اصلاحی در یک روند صعودی، معامله‌گران می‌توانند سطوح حمایتی احتمالی را که در صورت بازگشت روند و اصلاح قیمتی وجود دارند، شناسایی کنند. به همین دلیل به این ابزار فیبوناچی اصلاحی گفته می‌شود.

همچنین اگر قصد داشته باشید ابزار فیبوناچی اصلاحی را در یک روند نزولی رسم کنید، نقطه ابتدایی، بالاترین نقطۀ قیمتی و نقطه دوم در پایین‌ترین نقطه قیمتی قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که قیمت در یک روند نزولی قرار دارد، بنابراین اصلاح در اینجا به معنای حرکت قیمت از کف به سمت بالا است. در این موارد بعد از شروع حرکت رو به بالای نمودار قیمت، ابزار فیبوناچی اصلاحی در تحلیل تکنیکال به تشخیص سطوح مقاومتی احتمالی کمک خواهد کرد.

مقاله آموزشی در مورد سایر اندیکاتورها را هم به زودی در تجارت‌‌نیوز می‌خوانید.

آخرین اخبار رمزارزها را در صفحه ارز دیجیتال تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات