تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

چرا دلار به بالای 32 هزار تومان رسید؟

مرضیه محمودی

به گزارش تجارت‌نیوز، در 16 ماه دولت رئیسی، دلار حدود 10 هزار تومان گران شد. اما نکته مهم این بود که در 12 ماه ابتدای کار، قیمت دلار تنها 4 هزار تومان افزایش داشت و در چهار ماه دیگر 6 هزار تومان. دلار تنها ظرف یکی دو کانال 23 هزار تومان را پشت سر گذاشت و به کانال ۳۶ هزار تومان وارد شد.
اما چرا دلار ظرف یک ماه به بالای 32 هزار تومان رسید و رکورد جدید و بی‌سابقه‌ای را ثبت کرد؟

همه چیز به برجام بر می‌گردد. دولت رئیسی در 16 ماه آغاز به کارش در حوزه ارز هیچ اقدامی انجام نداد. درست مانند بسیاری از حوزه‌های دیگر.

بانک مرکزی در این 12 ماه زیر سایه اخبار برجام نشسته بود و هر گاه دلار عزم افزایش قیمت داشت، خبر پایان مذاکرات هسته‌ای را منتشر می‌کرد و مدعی می‌شد توافق به زودی حاصل می‌شود. این خبر حداقل چند بار دلار 32 هزار تومان را به 27 هزار تومان نزدیک کرد.

این همان راهکار قدیمی دولت روحانی است. با این تفاوت که دولت روحانی از دو خبر برای فشردن فنر دلار کمک می‌گرفت. یکی عکس‌های سیاستمدارانش در هتل کوبورگ و مذاکرات فشرده‌ای که هر آن به امضای نهایی نزدیک بود و دیگری آزادسازی 7 میلیارد دلار منابع ارزی بلوکه شده در کره جنوبی.

اما حالا نه حنای خبر آزادسازی منابع بلوکه شده ایران در کره رنگ دارد و نه طرف‌‌های اروپایی میلی به آغاز مذاکرات نشان می‌دهند. در چند هفته گذشته طرف‌های غربی و اروپایی بارها به صراحت عنوان کرده‌اند پرونده برجام بسته شده و امیدی به از سرگیری مذاکرات نیست. به خصوص بعد از آغاز جنگ اوکراین و روسیه.

دلار به بالای 32 هزار تومان رسید، چون آن حاشیه امنی که اخبار مذاکرات برای دلار ایجاد کرده بود، از دست رفته و حالا دولت رئیسی مانده با کسری بودجه ۳۰۰ تا 600 هزار میلیارد تومانی، تحریم‌های نفتی، سرمایه اجتماعی بر باد رفته و انتظارات تورمی که مدام تاکید می‌کند قیمت دلار تازه ابتدای مسیر افزایش است.

حالا باید دید آیا دولت رئیسی می‌تواند راهکاری جز خبردرمانی، برای کنترل قیمت دلار پیدا کند و یا اینکه بازی ارزی را باخته؟

 

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند