آتش سوزی جنگل عباس آباد مهار شد

تجارت نیوز

امروز یکشنبه ۶ آذر و پس از گذشت دو روز آتش‌سوزی جنگل عباس‌آباد مهار شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، آتش سوزی عرصه‌های جنگلی عباس آباد پس از 2 روز مهار شد.

به نقل از ایرنا، رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری عباس آباد گفت: آتش‌سوزی عرصه‌های جنگلی این شهرستان غربی مازندران پس از ۲ روز با تلاش نیروهای حفاظتی و مردمی حوالی ساعت ۱۵ امروز (یکشنبه) مهار شد.

«سینا عبدی» با اشاره به آنکه این آتش‌سوزی عصر دیروز حوالی همین زمان در عرصه‌های جنگلی چارکت این منطقه رخ داد، افزود: بر اثر این آتش‌سوزی بیش از ۲۰ هکتار از عرصه‌های جنگلی این منطقه در آتش سوخت و با اعزام دستکم ۱۰۰ نفر از نیروهای یگان حفاظت، نیروهای مردمی، هلال احمر، آتش نشانان شهرهای نشتارود، عباس آباد، محیط بانان و همچنین اعزام یک فروند بالگرد این آتش‌سوزی مهار شد.

وی با بیان آنکه بارندگی هم در ارتفاعات این عرصه‌های جنگلی از ساعاتی پیش شروع شده است، ادامه داد: اگر چه براثر این بارندگی تا حدودی کف این عرصه‌ها خیس شده است اما دستکم ۷۰ نفر از نیروها کماکان در حوالی نقاط آتش‌سوزی حضور دارند تا مبادا دوباره این آتش از زیر خاگستر شعله ور شود.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان عباس آباد گفت: این آتش‌سوزی از نوع سطحی بوده و علت آن هم عامل انسانی است چرا که احتمال می رود عده‌ای از افراد به بهانه گردشگری یا شکار وارد این عرصه شدند و با بر افروختن آتش و خاموش نکردن آن سبب بروز این حادثه شد.

حدود ۳۳ هزار هکتار از سطح عرصه‌های جنگلی و مرتعی زیر پوشش اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان عباس آباد غرب مازندران قرار دارد.

روز گذشته هم سه نقطه از عرصه‌های جنگلی و مرتعی غرب مازندران واقع در شهرستان‌های نوشهر، کلاردشت و چالوس طمع حریق شد و بنا بر اعلام مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران منطقه نوشهر بر اثر این حادثه، بیش از سه هکتار از پوشش گیاهی جنگلی این منطقه در آتش سوخت.

استان مازندران ۲ اداره کل منابع طبیعی دارد که اداره کل منابع طبیعی منطقه نوشهر، بیش از ۶۶۰ هزار هکتار جنگل، مرتع و سواحل معادل ۲۸ درصد از مساحت مازندران را زیر پوشش دارد.

گفتنی است، شهرستان‌های نوشهر، چالوس، عباس آباد، تنکابن، رامسر و کلاردشت واقع در غرب مازندران زیرمجموعه منابع طبیعی منطقه نوشهر هستند.

آتش سوزی ۴۵ هکتاری در اراضی جنگلی گیلان

مدیرکل منابع طبیعی گیلان گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته مجموعا ۴۵ هکتار از اراضی جنگلی استان طعمه حریق شده، اما بالای ۹۰ درصد سطحی بوده و به تاج درختان آسیب نرسیده است.

میرحامد اختری، با اشاره به وزش باد گرم در سطح استان گیلان، اظهار کرد: اراضی جنگلی پنج شهرستان گیلان درگیر حریق شده است، اما در حال حاضر تقریبا تمام حریق ها یا کاملا اطفا شده و یا تحت کنترل کامل نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی است.

وی آخرین نقطه درگیر با حریق را در شهرستان فومن دانست و افزود: این حریق که در مساحت یک هکتاری رخ داده بود، کاملا اطفا شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با بیان اینکه آتش سوزی ها از روز گذشته در دو شهرستان رودبار و رضوانشهر آغاز شده است، گفت: حریق در رودبار کاملا مهار شده و در رضوانشهر مساحت پنج هکتاری درگیر بود که کاملا کنترل و مهار شده است.

اختری با اشاره آغاز آتش سوزی در تالش از بامداد امروز، خاطرنشان کرد: جمعا در تالش ۳۰ هکتار آتش سوزی سطحی داشتیم که کاملا کنترل شده و نیروهای حفاظتی منابع طبیعی برای اطفای کامل در منطقه هستند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر هیچگونه آتش‌سوزی در سطح جنگل ها و مراتع استان نداریم، اما نیروهای حفاظتی کاملا در سطح منطقه هستند، خاطرنشان کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته مجموعا ۴۵ هکتار طعمه حریق شده، اما بالای ۹۰ درصد سطحی بوده و به تاج درختان آسیب نرسیده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند